Hatalmas buli lesz a dalai láma születésnapján
90 éves lesz Tendzin Gyaco dalai láma. A Nobel békedíjas vallási vezető jó egészségben van és nem is titkolja 130 éves koráig élni fog. A száműzetésben élő láma születésnapjára amerikai, indiai és más politikusok is elutaznak.
A dalai láma szombaton arról beszélt, abban bízik, hogy élete több mint 130 évig tart majd – írja a Reuters.

Ez húsz évvel több, mint amit tavalyi nyilatkozatában lehetségesnek tartott. A Nobel‑békedíjas vallási vezető, rövidített polgári nevén Tendzin Gyaco egy olyan szertartáson szólalt meg, amelyet hívei szerveztek az életének meghosszabbításáért, közvetlenül a vasárnapi, 90. születésnapja előtt. Itt követőit arról is biztosította, hogy halála után ismét megszületik majd a buddhista hit szellemi vezetőjeként.

Eddig is igyekeztem hasznára lenni a buddhadharmának és Tibet népének – mondta imádkozás közben, időnként megköszörülve a torkát. Azt remélem, 130 évnél is tovább élek majd – közölte a dalai láma.

Követői tapsviharral és ovációval reagáltak.

A 14. dalai láma – aki jelenleg is a tibeti buddhizmus leghosszabb életű vezetőjének számít – mintegy másfél órán át vett részt a templomában tartott szertartáson. Több ezer követő érkezett a világ minden részéről az észak‑indiai Dharamsalába, ahol a dalai láma 1959 óta él, miután Tibetből elmenekült a sikertelen kínai uralom elleni felkelés után.

Elvesztettük az otthonunkat, most Indiában élünk száműzetésben, de sikerült sokat tenni a lények javára. Dharamsalában is folyamatosan arra törekszem, hogy a legtöbbet adhassam a lények és a dharma szolgálatában – mondta tibetiül.

Kína, amely tovább kívánja erősíteni ellenőrzését Tibet felett, szeparatistaként tartja számon a dalai lámát. Peking azt állítja, hogy az utód kiválasztásának joga a kínai vezetőket illeti, a császári korból származó jog alapján. A dalai láma többször is jelezte már, hogy újraszületése csak a „szabad világban”, tehát Kínán kívül lehetséges, és a héten ismét megerősítette: egyedül a nonprofit Gaden Phodrang Trust jogosult elismerni a reinkarnációját.

A dalai láma személye rendkívüli vonzerővel bír, követőinek száma messze meghaladja a tibeti buddhistákét. 1989-ben a Nobel‑békedíjat azért kapta, mert ébren tartotta a tibeti ügyet, és valódi autonómiáért folytatott küzdelmet – amely a kultúra, a vallás és a nemzeti identitás megőrzését célozta –, anélkül, hogy függetlenséget követelt volna. A szombati ceremónián a dalai láma egy trónon foglalt helyet egy nagy méretű Buddha-szobor előtt, előtte szerzetesek ültek. A főtemplom zsúfolásig megtelt követőkkel és újságírókkal, a tartóoszlopokat körömvirágfüzérek díszítették.

Jósok és más spirituális közösségek transzban érkeztek, hogy tiszteletük jeleként fejezzék ki elismerésüket. A szerzetesek cintányérokat ütöttek, díszes, hosszú trombitákat fújtak a Dalai Láma és más vallási vezetők tiszteletére.

A dalai láma elmondta, hogy mindennap imádkozik minden érző lény jólétéért, és úgy érzi, Tibet védőistene, Avalokiteśvara áldását élvezi.

„A sok előrejelzést figyelembe véve úgy érzem, hogy Avalokiteśvara áldását hordozom. Eddig a legjobb tudásom szerint szolgáltam, és szeretnék legalább még harminc–negyven évig élni.”

A vasárnapi születésnapi eseményeken indiai miniszterek és amerikai diplomaták is jelen lesznek, valamint hívek ezrei vesznek részt az ünnepségen.

(Csákány Tibor)
2025.07.05 23:03:34


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!