Klímatámadás – 46 fokos hőségben olvad Spanyolország is
A meteorológusok és klímakutatók évek óta példátlan hőhullámokat jósolnak a mediterrán régióra. Most ismét megdőlnek a hőmérsékleti rekordok.
Spanyolországban brutális hőhullám tombol, ami új júniusi rekordokat dönt. Az AEMET meteorológiai szolgálat szerint a portugál határon fekvő El Granadóban 46 Celsius-fokot mértek – ez a valaha mért legmagasabb hőmérséklet ebben a hónapban. Ez jelentősen meghaladta az 1965-ben felállított korábbi rekordot.

Több tucat más városban is 40 Celsius-fok feletti hőmérsékletet regisztráltak. Barcelona, Sevilla, Madrid – egész Spanyolországban tikkasztó a hőség. És nem csak ott: Portugáliában is alig volt elviselhető a hőmérséklet.
A spanyol meteorológiai szolgálat régóta kongatja a vészharangot: az ilyen hőhullámok egyre korábban jelentkeznek. 1975 és 2000 között mindössze két hőhullám volt júniusban; 2000 és 2024 között már kilenc. Idén a hőmérséklet május végén elérte a 40 Celsius-fokot – olyan időjárás volt, mint nyár közepén.

Olaszországban már 21 városban van érvényben a legmagasabb riasztási szint. Firenzében akár 40 Celsius-fokos hőhullámokra is számítanak július elejéig – ami példátlan jelenség. Az éjszakák kevés enyhülést hoznak: sok régióban a hőmérséklet még éjfélkor is 30 Celsius-fok marad. A szakértők ezeket „szupertrópusi éjszakáknak” nevezik.

A tengervíz szokatlanul meleg: a Tirrén-tenger déli részén (Szicília és Szardínia között) akár 29 fok is lehet – ez további algavirágzási és hőstressz kockázatot jelent a tengeri élővilág számára.

Franciaország is szenved: Grospierres-ben 40,9 Celsius-fokot mértek, Cadenet-ben pedig alig az alatt. A meteorológiai ügynökség 96 megyéből 84-re kihirdette a második legmagasabb riasztási szintet. A kormány rendkívüli ülést hívott össze. Néhány városban már bezárták az iskolákat.

A világ szakértői egyetértenek abban, hogy a hőhullámok egyre gyakoribbak, hosszabbak és szélsőségesebbek. Ami most Dél-Európában történik, hamarosan itt is valósággá válhat. A globális klímaváltozás nem tart szünetet – és Európa izzad.

Horvátországban június végén több tucat ház pusztult el erdőtüzekben, Albániában pedig 24 órán belül nyolc tűzvész pusztított. Görögországban is az első nagyobb tüzek pusztulnak – például Híosz szigetén, ahol már több mint 4000 hektárnyi terület pusztult el.

Németországban is hetes hőhullámok várhatók, akár 39 Celsius-fokos hőmérséklettel. A Német Meteorológiai Szolgálat trópusi éjszakákra és fokozódó vízhiányra figyelmeztet: Egyre több régióban tilos a nappali öntözés.
A mediterrán régiót a klímaváltozás gócpontjának tekintik – a régió körülbelül 20 százalékkal gyorsabban melegszik, mint a globális átlag. A következmények már egyértelműen érezhetők:

• 🌡️ Rekordhőmérséklet: 2025 júniusában a nyugati Földközi-tenger vízhőmérséklete több mint 5 fokkal haladta meg a sokéves átlagot. Mallorca partjainál a tenger hőmérséklete egyes helyeken elérte a 32 fokot.
• 🔥 Szélsőséges időjárási események: Egyre több a hőhullám, a heves esőzés és az erdőtüzek száma. Spanyolországot, Olaszországot, Görögországot és Dél-Franciaországot különösen érinti.
• 🐠 Ökológiai változások: A trópusi fajok, mint például az oroszlánhal és az invazív algák, kiszorítják az őshonos fajokat. A tengerifű-rétek és a korallzátonyok pusztulnak, súlyosan veszélyeztetve a biológiai sokféleséget.
• 🧪 Oxigénhiány és holt zónák: A melegebb víz kevesebb oxigént tartalmaz, ami tömeges halpusztuláshoz vezethet.
• 🏖️ Nyomás alatt a turizmus: A medúzafertőzés, a túlmelegedett strandok és a környezeti pusztítás egyre kevésbé vonzóvá teszi a nyaralóhelyeket.


2025.06.30 13:40:39


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!