Ömlik a méreg a Bábony patakba
Komoly gond van Sajóbábonyban, lassan évtizedek óta. A településen lévő vegyi üzemek sorra szegik meg a szabályokat. Rákkeltő hatású, mutagén, élővilágot károsító: többek közt ezekkel a veszélyes tulajdonságokkal rendelkeznek azok a növényvédő szerek, melyeket egy hatósági vizsgálat mutatott ki a sajóbábonyi patak vizében.
A lakossági bejelentések nyomán történt vizsgálat szerint a SPL Europe Kft. üzeméből származtak a Bábony-patakba került méreganyagok.

Sajóbábony és a környező települések lakói több évtizede kénytelenek elviselni az ipari park áldatlan hatásait. A területen súlyos víz- és talajszennyezést okoztak a korábban itt működő vegyi üzemek, de jelenleg is folyik a környezetszennyezés.

Most a Borsod megyei kormányhivatal lerántotta a leplet az SPL Kft. számára kiadott legújabb hatósági határozatokkal. Azokból pedig az derült ki, hogy a cég üzeméből szennyezett víz került ki a környezetbe, és a mérgező anyagok a Bábony-patak vizében is kimutathatóak voltak.

Az egyik határozat szerint a környezetvédelmi hatósághoz 2024 októberében több lakossági panaszbejelentés érkezett a Sajóbábony belterületén tapasztalható bűz miatt. A helyi ipari parkban tavaly október 24-én emiatt történt ellenőrzés során, a SPL Kft. telephelye mellett, az ún. „A”-völgyi patak mentén egy betoncsőből kifolyást észleltek az ellenőrök. A kifolyásból három helyen is mintát vettek „a patakmeder felől érkező szaghatás miatt”, s a vízmintákban a laborvizsgálat növényvédő szerek határérték feletti jelenlétét mutatta ki.

2025 februárjában már 8 mintavételi ponton ismételték meg a vizsgálatot. A SPL telephelyéről ugyanis öt ponton vezetik ki a tisztítatlan, de – elvileg – vegyszermentes csapadékvizet, melynek végső befogadója a Bábony-patak. A laboratóriumi vizsgálatok eredménye szerint az összes vízmintában „határérték feletti szennyezőanyag koncentrációk kerültek kimutatásra, többek között növényvédő szerek (EPTC, molinát, butilát, cikloát, prometrin, terbutrin) esetében.”

A felsorolt növényvédő szerek azonban veszélyes anyagok, melyek az élő szervezetekre és az emberre egyaránt károsak. Negatív hatásaik közül a legfontosabbak:bőr- és szemirritációt okoz, szövetkárosító, nyálkahártyákat károsítja, genetikai károsodást okoz, rákkeltő.

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kormányhivatal vízügyi hatósága kötelezte a céget az üzem vízellátó, valamint szennyvíz- és csapadékvíz-elvezető rendszerének teljes felülvizsgálatára. Bírságot viszont nem szabott ki, csupán 871 ezer forint eljárási költség megfizetésére kötelezte az SPL Kft.-t.

A sajóbábonyi iparterület és a Bábony-patak szennyezettségére a Greenpeace már 2002-ben felhívta a figyelmet, amikor Mérgezett örökségünk című kiadványukban a rendszerváltás előtti évtizedek legnagyobb környezetszennyezéseiről írtak. A zöldszervezet szerint Sajóbábonyban a szennyeződések nagy része az egykori Észak-magyarországi Vegyiművek (ÉMV) tevékenysége miatt alakult ki, majd az ÉMV megszűnése után a Sajóbábonyi Vegyipari Park üzemeiből is kerülhettek a talajba és a vízbe szennyezőanyagok.

A Greenpeace 2002-es mérései megállapították, hogy a Bábony-patak üledéke „[…] acetoklórt, prometrint, terbutrint, EPTC-t, butilátot és cikloátot, valamint két különböző klórozott adalékot és nyolc másik szerves összetevőt, ezenfelül további mérgező anyagot tartalmaz”.

A környezetvédő szervezet szerint az élővilág a területen jelentősen degradálódott, érzékeny fajok tűntek el, a talajban pedig felhalmozódhatott a rákkeltő foszgén és több egészségkárosító anyag. Majd egy 2011-es hatósági vizsgálat újabb talajvízszennyezést mutatott ki a területen, ezért a környezetvédelmi hatóság elrendelte a Sajóbábonyi Vegyipari Park NAB, NC és L jelű tartályparkja és környezete tényfeltárását, a kármentesítési monitoring elvégzését pedig 2016. december 31-i határidővel a Kischemicals Kft. számára írta elő.

Korábban megírtuk, hogy a Kischemicals Kft. volt a szintén foszgén bázisú intermedierek és növényvédő szerek gyártásával foglalkozó SPL Europe Kft. elődje. A céget 2008-ban a Kiss Cégcsoport tagjai és magánszemélyek hozták létre, 2020-ban pedig jelentős kapacitásbővítést hajtott végre, melyhez a magyar állam 4,4 milliárd forint támogatást adott. A cég 2023 novembere óta teljes egészében az indiai Shiva Pharmachem Limited tulajdonába került.

A sajóbábonyi területszennyezés felszámolásáról és a kármentesítés eredményességéről az Országos Környezetvédelmi és Információs Rendszer (okir.hu) adatbázisában kevés adat található. Annyi derül ki, hogy NAB, NC és L jelű tartályparkok „felhagyott” szennyezett területén – amely jelenleg az SPL Kft. tulajdonában van –megtörtént a tényfeltárás, amely tízféle szennyező anyagot mutatott ki. Műszaki beavatkozásról, azaz kármentesítésről azonban a rendszer nem közöl adatot.

(Csákány)
2025.06.19 21:45:48


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!