Öt évet kaptak a pécsi buszper vádlottjai
Korábban felfüggesztettel megúszták a pécsi buszper vádlottjai de most a bíróság igencsak súlyosabb ítéletet hozott. Öt-öt év letöltendő börtönre ítélte a Szekszárdi Törvényszék a pécsi buszper két vádlottját, a magyar-holland kettős állampolgár Cs. Andrást és a holland állampolgár Siebe P.-t.
A bíróság a másodrendű és a negyedrendű vádlottat gazdasági csalásban és pénzmosásban mondta ki bűnösnek. Előbbi pécsi és ozorai ingatlanát a Tüke Busz Zrt. 600 millió forintos polgári jogi igényének kielégítésére lefoglalta.

Az elsőrendű vádlott, P. István még az elsőfokú, kaposvári bírósági eljárás során elhunyt, a harmadrendű vádlott, P. Endre pedig bűnösnek vallotta magát, így a korábban eljáró kaposvári bíróság felfüggesztett börtönre és 160 milliós vagyonelkobzásra ítélte pénzmosás miatt.

A pécsi önkormányzat tömegközlekedési vállalata, a Tüke Busz Zrt. károsultként korábban polgárjogi igényt jelentett be. A bíróság most kimondta, hogy a Hollandiában az ügy kirobbanásakor lefoglalt összeg zárlatát fel kell oldani, és az a pécsi busztársaságot illeti. A fennmaradó összeget a vagyonelkobzásokból kell teljesíteni.

Az ítélet nem jogerős.

Korábban már beszámoltunk róla, hogy az ügyben azután kezdődött új elsőfokú eljárás, hogy a Kúria helyben hagyta a Pécsi Ítélőtábla azon döntését, amely hatályon kívül helyezte az elsőfokú verdiktet. A Kaposvári Törvényszék ugyanis bűncselekmény hiányában felmentette a 650 milliós csalás vádlottjait, a táblabíróság viszont megalapozatlannak találta az elsőfokú ítéletet, mivel a törvényszék elmulasztotta feltárni a buszvásárlás fontos mozzanatait. A büntetőperre alapot adó cselekmény 2015-ben történt, amikor a pécsi önkormányzat tömegközlekedési vállalata, a Tüke Zrt. a holland Bus and Coach cégtől közbeszerzéssel megvásárolt 115 használt Volvo buszt 3,5 milliárd forintért. A flottát a Volvo magyarországi cége pár hónappal korábban 2,8 milliárd forintért kínálta a Tükének. A nyolcéves járműpark azért drágult meg, mert közvetítőként belépett a Bus and Coach. Az ügyészség a 650 milliós jutalékon osztozó személyeket, valamint a Tüke akkori vezetőjét vádolta meg gazdasági csalással. Az egyik vádlott az előkészítő tárgyaláson elismerte bűnösségét, őt felfüggesztett börtönre és a kapott pénz visszafizetésére ítélte a törvényszék. A Tüke egykori vezetője a per közben meghalt, így ellene megszűnt az eljárás. Két vádlottat, köztük a Bus and Coach tulajdonosát a törvényszék bűncselekmény hiányában felmentette, mivel nem látta bizonyítottnak, hogy eltúlzott lenne a jutalékuk. Ők 1,6 millió, illetve 200 ezer eurót vághattak zsebre . A pécsi közgyűlés 3,5 milliárd forintot szánt a buszok megvásárlására, ezért ekkora hitel felvételéről döntött még a vásárlás előtt, a Bus and Coach pedig pontosan ennyit kért a flottáért. A per során felmerült , hogy a buszvásárlásról a város és a térség meghatározó kormánypárti politikusai dönthettek (a buszbeszerzéskor Páva Zsolt volt a polgármester, Csizi Péter 2014-ig az alpolgármester, majd országgyűlési képviselő), ám az ő szerepüket sosem vizsgálták. A 170 millió forint jutalékot munka nélkül zsebre vágó, és bűnösségét elismerő P. Endre üzleti kapcsolatban állt Bánki Erikkel, a régió legbefolyásosabb fideszes politikusával.

A pécsi buszvásárlás kapcsán előbb Hollandiában indult büntetőeljárás pénzmosás gyanújával, és csak ezután kezdődött Magyarországon is nyomozás. A holland hatóságok bizonyítékait azonban a Kaposvári Törvényszék nem vette figyelembe, amikor a később hatályon kívül helyezett döntését hozta pedig az érintettek a könnyen szerzett pénzt Hollandiában próbálták befizetni bankautomatát révén, de ott a törvények értelmében pár száz euronál több nem lehet készpénzben egy embernél.

(V.Zs.)
2025.06.17 23:18:58


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!