Az EU kifizetné az ukrán államháztartási hiányt – újabb 19 milliárd dolláros kötelezettségvállalásról van szó
Egy az Európai Bizottság által is mérlegelt javaslat szerint a katonai támogatást kétoldalú segítségként lehetne folyósítani, amelyet „költségvetésen kívüli külső transzferként” könyvelnének el, miközben azt továbbra is beleszámítanák a nemzeti védelmi kiadási célértékekbe.
A Financial Times értesülései szerint Brüsszel intenzíven keresi a megoldást arra, hogy miként teremtse elő az ukrán államháztartás jövő évi, akár 19 milliárd dollárra is rúgó hiányának fedezetét.

A lapnak nyilatkozó, tárgyalásokhoz közel álló források szerint az Európai Bizottság több lehetőséget is megvitat a tagállamokkal, köztük a G7-hitelcsomag előrehozását és a befagyasztott orosz vagyon további felhasználását.
A felmerült javaslatok között szerepel az Ukrajnának szánt katonai támogatás költségvetésen kívüli tételként való folyósítása, a Kijev számára létrehozott 50 milliárd dolláros G7 segélycsomag hiteleinek előrehozása, valamint az Európai Unióban befagyasztott orosz állami vagyon további pénzügyi mozgósítása.

A fő probléma, hogy Ukrajna jövő évre tervezett költségvetési hiányát a jelenlegi külső finanszírozási ígéretek egyelőre nem fedezik teljes mértékben.

„Egyre nagyobb az aggodalom a jövő évet illetően, és sok az érintett, aki idén tűzszünetre számított – hogy ezzel enyhítse Ukrajna pénzügyi terheit –, most kénytelen újraszámolni a ráfordításait, és rájön, hogy bármilyen módon is próbálják megoldani, finanszírozási rés marad” – mondta egy magas rangú uniós tisztviselő, aki részt vesz a Kijevvel folytatott tárgyalásokban.

A portál szerint a bizottságnak már az idei, Ukrajnához kapcsolódó pénzek felhasználásában is módosításokat kellett végrehajtania, mivel a háború elhúzódik, és Brüsszelben nem bíznak egy gyors tűzszünetben.
Bár a Nemzetközi Valutaalap (IMF) becslése szerint Ukrajna jövő évi finanszírozási szükségletei elvileg fedezettek, ez azon a feltételezésen alapul, hogy a háború még idén vagy legkésőbb 2026 közepéig véget ér, ami sem Kijev, sem Brüsszel számára nem tűnik reális forgatókönyvnek.

Egy uniós diplomata szerint a cél az, hogy Kijev szükségleteit még a tél beállta előtt biztosan lefedjék, különösen az amerikai katonai támogatás jövője körüli bizonytalanság miatt.

Egy Kijev által a G7-országokkal megosztott, és az Európai Bizottság által is mérlegelt javaslat szerint a katonai támogatást kétoldalú segítségként lehetne folyósítani, amelyet „költségvetésen kívüli külső transzferként” könyvelnének el, miközben azt továbbra is beleszámítanák a nemzeti védelmi kiadási célértékekbe.

V.F.

2025.07.09 09:27:36


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!