Moszkva betiltotta a Sztálin-emlékmű elleni tüntetést
Számos alkalommal beszélgettem dr. Habsburg Ottóval. E beszélgetések során előkerült néhányszor Putyin neve is. Habsburg Ottó sohasem feledkezett meg arról, hogy mintegy figyelmeztetésként megemlítse Putyin újszovjet elképzeléseit, és azt, hogy az egykori KGB-s elnök számára, Európa újbóli megszállása a fő cél. Megemlítette azokat a jeleket is, amelyek erre engedték a tudós politikust következtetni. Az egyik ilyen jelként, éppen Sztálin rehabilitációjának erőszakos sürgetését említette. Úgy tűnik, igaza volt.
A DPA hírügynökség jelentése szerint a moszkvai hatóságok megakadályozták a nemrég bemutatott, Joszif Sztálin szovjet diktátort tisztelő történelmi dombormű másolata elleni tervezett tüntetést, hivatkozva egy COVID-19 világjárvány idejéből származó rendeletre, amely technikailag továbbra is tiltja a nyilvános összejöveteleket.

A „Nép hálája a Vezérnek és Hadvezérnek” című alkotást a Szovjetunió Nagy Honvédő Háborúban aratott győzelmének szentelték, és május közepén leplezték a moszkvai Taganszkaja metróállomás földalatti átjárójában. A tüntetést a liberális ellenzéki Jabloko párt szervezte. Kedden bejelentették, hogy nem kapták meg az engedélyt, és közzétették az elutasításról szóló hivatalos értesítés képernyőképét.

„A hatóságok továbbra is Moszkva polgármestere által 2020. június 8-án kiadott rendeletre hivatkoznak, amely megerősíti a tömegrendezvények korábbi, a koronavírus-járvány terjedése miatti tilalmát” – áll a párt közleményében. A párt jogi lépéseket tervez a hatóságok döntése ellen, és aláírásokat gyűjt az emlékmű eltávolítását szorgalmazó felhíváshoz, amelyen Sztálint virágokkal körülvett emberek ábrázolják.

Az eredeti műalkotást 1966-ban távolították el egy metróállomások közötti földalatti átszálló alagút építésekor. A moszkvai metrót hivatalosan 1935. május 15-én nyitották meg, a sztálinista, szocialista-realista művet pedig, a 90. évfordulós ünnepségek részeként restaurálták.

A Jabloko párt szándékos provokációnak minősítette a lépést. „Ragaszkodunk az elnyomás áldozatainak emlékének megőrzéséhez” – közölte a párt, hozzátéve, hogy a zsarnok dicsőítése elfogadhatatlan. Tagja, Makszim Kruglov szerint a sztálinista szimbólumok Moszkvába való visszatérése „a történelem és az üldözöttek leszármazottainak kigúnyolása, és a város szégyene”.

Sztálin 1924-ben került hatalomra a Szovjetunióban, és 1953-ban bekövetkezett haláláig uralkodott. Emberi jogi csoportok és történészek az ország sztálinista vezetését okolják emberek millióinak haláláért és kivégzéséért a politikai elnyomás során, akiket gulagoknak nevezett munkatáborokba küldtek. Milliók végezték ott „a nép ellenségeiként”. További tízezreket végeztek ki tárgyalás nélkül az 1930-as évek nagy terrorja alatt.

Az utóbbi években, Oroszországban eltűntek vagy lebontották a sztálinista elnyomás áldozatainak emlékműveit, miközben fokozódnak az erőfeszítések a volt szovjet diktátor rehabilitációjára, ismét szobrokat és emlékműveket állítanak neki.
– a szerk.


2025.06.25 13:16:03


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!