III. Károly király hangsúlyozta: Kanada erős és szabad!
Donald Trump amerikai elnök annektálási tervei felháborították a kanadaiakat. Válaszul az új kanadai miniszterelnök, Mark Carney meghívta a kanadai államfőt, III. Károly királyt. egy szimbolikusan jelentős gesztusra: a trónbeszédre a kanadai parlamentben. Ezt a kormány írta, de a beszédet ennek ellenére a szolidaritás jelének tekintették. És Károly be is tartotta a kívánságát: Szerette Kanadát, amely „erős és szabad” marad.
„Valahányszor Kanadába jövök... egy kicsit több Kanada szivárog a vérembe – és onnan egyenesen a szívembe” – mondta Károly az ottawai trónbeszéd során. De szembe kell néznünk a valósággal: „A második világháború óta a világunk soha nem volt ilyen veszélyes és instabil. Kanada olyan kihívásokkal néz szembe, amelyekre életünkben még nem volt példa” – mondta Károly, utalva Trumpra, akinek a nevét nem említette. „Sok kanadai aggódik és aggódik a körülöttük lévő drasztikusan változó világ miatt.”

A szabadság és a demokrácia már a második világháború alatt veszélyben forgott. „Kanada ma egy újabb kritikus pillanattal néz szembe. A demokrácia, a pluralizmus, a jogállamiság, az önrendelkezés és a szabadság olyan értékek, amelyeket a kanadaiak nagy becsben tartanak, és amelyek védelmében a kormánynak eltökéltnek kell lennie” – folytatta Charles.
Ritkaság a Parlamentben

Míg a brit uralkodó minden évben megtartja trónbeszédét Londonban, ez ritkaságszámba megy a kanadai parlamentben. Még Károly édesanyja, II. Erzsébet királynő is csak kétszer mondta el az ottawai beszédet („trónbeszéd”) 70 éves uralkodása alatt. Mint Nagy-Britanniában, a beszéd nem a király tollából származik, hanem a kormányéból. Károly király uralkodóként politikai semlegességhez kötött; csak a Kanada iránti szeretetéről szóló megjegyzéseket írta. Carney meghívásának gyors elfogadását a szolidaritás jeleként is értelmezték.

Provokációk Washingtonból
Nem véletlen, hogy Károly éppen ekkor beszélt a kanadai parlamenttel: Carney szándékosan meghívta az uralkodót, aki egyben a Nemzetközösséghez tartozó Kanada államfője is. A jelzés Washingtonnak szól: Nem tartozunk az USA-hoz.
Trump korábban hónapokon át többször is beszélt Kanada esetleges annektálásáról, és arról, hogy a szomszédos ország az Egyesült Államok 51. államává válna. Trump emellett agresszív vámpolitikát folytat Kanadával szemben.

Károly király Kanadába látogatott
Károly király, Kanada államfői tisztségében, kedden trónbeszéddel nyitotta meg az újonnan megválasztott parlamentet Ottawában. Kanadában a megjelenést szimbolikus támogatási gesztusnak és a szuverenitás hangsúlyozásának tekintik Trump amerikai elnök annexiós fantáziáival szemben.

Ez számos reakciót váltott ki Kanadában, beleértve az amerikai áruk viszonylag erős bojkottját is. Nem utolsósorban a liberális Carney áprilisi választási győzelmét, aki vehemensen ellenezte Trumpot, Trump retorikájának bumerángjaként értékelték. Győzelmi beszédében Carney azt mondta, hogy Trump megpróbálja „megtörni” Kanadát. „A régi, az Egyesült Államokkal fennálló kapcsolatunk, amely az egyre növekvő kölcsönös függőségen alapult, véget ért.”

Megnövekedett együttérzés
A kanadaiak nem túlzottan királypártiak. Trump retorikájának fényében azonban a királyi látogatás során befogadóbbnak tűntek. Kedden a Global News közzétett egy Ipsos Reid közvélemény-kutatást, amely szerint a válaszadók 66 százaléka szerint Kanada kapcsolata a monarchiával előnyös, mert segít megkülönböztetni az országot az Egyesült Államoktól. 2023 áprilisában ez az arány még mindig 54 százalék volt.

A látogatás során Károlyt és hitvesét, Kamillát szinte mindenhol jó hangulat fogadta. Hétfőn első megállójukon egy termelői piacot látogattak meg, ahol több ezer ember éljenezte őket. Megtekintettek egy kanadai őslakosok táncbemutatóját és egy utcai hokimeccs kezdetét.
Ezt követően az uralkodó és felesége más képviselők jelenlétében fát ültetett Mary Simon főkormányzó hivatalos rezidenciáján, miközben a vendégek elénekelték a kanadai himnuszt és skandálták az „Isten óvja a királyt” skandálást.

A nagykövet tanácsa
Az ottawai Szenátusban történt fogadtatás is méltó volt. Egy hintó hozta Károlyt és Kamillát az épülethez, 28 ló kíséretében, 14 a menet előtt és 14 után. Mielőtt Károly belépett volna a terembe, hogy elmondja beszédét, a Kanadai Királyi Ezred 3. zászlóaljának 100 tagú díszőrsége királyi tisztelgést adott át neki.

Károly látogatását az Egyesült Államokban Trumpnak szóló jelzésként is érzékelték. Az új amerikai kanadai nagykövet, Pete Hoekstra azt mondta, hogy nincs szükség üzeneteket küldeni az Egyesült Államoknak, és hogy a kanadaiaknak maguk mögött kell hagyniuk a párbeszédet az 51. állammal. A kanadai műsorszolgáltatónak azt nyilatkozta, hogy egyszerűbb módjai is vannak az üzenet közvetítésének, például ha felhívja az elnököt vagy saját magát.


2025.05.28 01:16:52
További hírek Külföld témában


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!