Börtönbüntetésre ítéltek egy lengyel férfit, aki együttműködött az orosz titkosszolgálattal Volodimir Zelenszkij meggyilkolásának tervében
Az EFE hírügynökség és a Polskie Rádió jelentése szerint Pawel K.-t, egy 50 éves lengyel állampolgárt kedden három év és hat hónap börtönbüntetésre ítélték, mert együttműködött az orosz katonai titkosszolgálattal, a GRU-val Volodimir Zelenszkij ukrán elnök meggyilkolásának tervében.
A lengyel ügyészség szerint a tervet „a Kreml koordinálta”, és célja egy „támadás elkövetése” volt az ukrán elnök ellen a Rzeszów-Jasionka repülőtéren, amely kulcsfontosságú pont az Ukrajnába irányuló nemzetközi tranzit számára, és egy jelentős amerikai katonai kontingens bázisa.

A kelet-lengyelországi Hrubieszów városában élő Pawel K. felelős volt a Rzeszów repülőtér biztonsági intézkedéseivel kapcsolatos érzékeny adatok gyűjtéséért és továbbításáért, „az Orosz Föderáció katonai hírszerző szolgálatának (GRU) tervének szolgálata érdekében”. A férfit kémkedésért, valamint fegyverek és lőszerek illegális birtoklásáért ítélték el. Anna Adamiak, a lengyel ügyészség szóvivője elmondta, hogy Pawel K. korábban „kifejezte hajlandóságát csatlakozni mind a Wagner zsoldoscsoporthoz, mind az orosz hadsereg vezérkarának hírszerző szolgálatához”. Szándéka egy „külföldi állam feje elleni esetleges merényletkísérlet” előkészítésében volt – mondta a szóvivő.

A lengyel különleges szolgálatok szóvivője, Jacek Dobrzynski kedden azt nyilatkozta, hogy a tárgyalás során „meggyőződéses bizonyítékokat” mutattak be a Lengyelország biztonsága elleni súlyos bűncselekmények elkövetésével kapcsolatban. Vaszil Maljuk, az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) korábbi vezetője tavaly azt nyilatkozta, hogy az oroszok 2,5 kilogramm robbanóanyagot készítettek elő a Volodimir Zelenszkij elleni lengyelországi támadáshoz. Maliukk szerint az orosz ügynökök „aprólékosan irányították a tervet”, amely magában foglalta egy 14 éves tinédzser bevonását is a célpontok felügyeletére. Egy másik esetben a lengyel védelmi minisztérium kedden bejelentette egy civil alkalmazott őrizetbe vételét varsói központjában kémkedés vádjával.

A közlemény szerint a tisztviselő a Védelmi Stratégiai és Tervezési Osztály tagja volt, és azzal vádolják, hogy „külföldi hírszerző szolgálatokkal működött együtt egy, a katonai kémelhárítás által felügyelt ügyben”. Lengyelország több tucat orosz titkosszolgálati munkatársat tartóztatott le, akik részt vettek a területén elkövetett szabotázskísérletekben az EU és a NATO tagállamai elleni orosz hibrid háború közepette. Volodimir Zelenszkij a maga részéről kijelentette, hogy több, az orosz titkosszolgálatok által kidolgozott merényletterv célpontja volt.

(Rechnitzer)


2026.02.04 08:27:30


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!