Tök üres a Farkas Bertalan Űrrepülési központ
Három éve, hogy elkészült, pár százmilliót rá is költöttünk de azóta is üresen áll és ezért látogatókat sem fogad a Farkas Bertalan Űrrepülés-történeti Látogatóközpont a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Gyulaházán. A létesítmény azért viseli az első magyar űrhajós nevét, mert a község Farkas Bertalan szülőfaluja, szülőháza pedig az óriási űrközponttal szomszédos telken áll.
Kicsit ciki, hogy miközben ismét űrrepülős nemzet lettünk az AX4 misszióval és Kapu Tiborral az első magyar űrhajósról szóló látogatóközpont évek óta üresen áll Gyulaházán. Sőt nincs is benne semmi látnivaló, ami kellemetlen, hisz mégis csak Farkas Bertalanról van szó és mégiscsak egy többszáz millió forintot költött erre a kormány, nem beszélve arról, hogy épp itt lenne az apropója a büszkélkedésnek, az űrhajós magyarkodásnak.

Nos a látogatóközpont futurisztikus megjelenésével igencsak elüt a település házaitól: tényleg olyan, mint egy grafitszürke űrállomás. A kozmoszt megidéző, hangár méretű épület is üres, akár a világűr. Csak egy pult, két kis szekrény, egy ruhafogas és néhány szék látszik odabent az ablakon át. Pedig meglenne a helye a Farkas Bertalan által használt űrkapszulának és minden más látványos űreszköznek a magyar űrrepülés történetéből.

Bardi Béla, Gyulaháza polgármestere azonban úgy érzi, cserben hagyták őket.

Úgy indult az egész beruházás, hogy bemutathatjuk a magyar űrrepülés történetét az első magyar űrhajós szülőfalujában. A Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum korábbi vezetői megígérték, hogy megkapjuk az űrkapszulát is, amit Farkas Bertalan használt. De aztán a korábbi fejlesztési miniszter átcsoportosította az elnyert pénzünk egy részét más beruházásra. Azt mondta, csak átmenetileg van szükség erre, és majd elintézi, hogy visszakapjuk. Végül nem ő lett a miniszter, a pénzünk meg sehol – panaszolta a község vezetője.

Tény kérdése, hogy 8 évvel ezelőtt volt szó 3 milliárd forintos űrközponttról is, a polgármester már csak 400 millió forintos fejlesztésről beszél, ebből maradt 200 millió, és ezért kellett kisebbre szabni az egész beruházást. Annyiból készült el ez a könnyűszerkezetes épület néhány berendezési tárggyal, és itt meg is állt az egész.

A közlekedési múzeum űrrepülés-történeti szériája dobozban van, de a nagy, látványos elemek máshova kerültek, anélkül pedig nincs értelme a kiállításnak. Ha nem tudjuk megnyitni belátható időn belül, mégiscsak az lesz, hogy hozzácsapjuk ezt a csarnokot az uszodához és csinálunk belőle egy konditermet – jelentette ki a polgármester.

Bardi Béla ugyanakkor hozzátette, most, hogy Kapu Tibor, a második magyar űrhajós június 25-ei startjával ismét reflektorfénybe került az űrutazás témája, talán felcsillant egy kis remény, hogy rendeződjön a gyulaházai űrközpont helyzete.

Segíteni fogom Gyulaházát, ez a közös ügyünk, de el kell fogadni, hogy a mostani űrmisszió a legfontosabb. Jelenleg az én leszálló egységem a Millenárison látható október 31-ig, utána pedig visszakerül a szolnoki repülőmúzeumba, a Reptárba. 5 évre szól az ottani szerződés, abból másfél már eltelt, és utána kell majd eldönteni, hol folytassa történeti útját. Én Gyulaháza mellett döntöttem, és azon leszek, hogy ki lehessen állítani ott is – közölte Farkas Bertalan.

(Cs.T.)
2025.07.12 20:50:47


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!