Ellehetetlenítik a romániai magyar oktatás jövőjét
A távlati politikai gondolkodás, az erdélyi magyaroknak még a saját érdekükben sem az erőssége. Hiába voltak ellenvélemények, az RMDSZ, a hatalomban maradás érdekében az erdélyi magyarokat rávette a Dan Nicușorra szavazás vakvágányára. Miközben a román állam hatalmas összegeket utal Ukrajnának, olyan megszorító intézkedéseket tervez a hazai pályán érvényesíteni, amelyek ellehetetlenítik és lassan megszüntetik a magyar oktatást, de súlyos helyzetbe dönti saját, román oktatási rendszerét is. És ez csak a kezdet. Az erdélyi magyarságot az RMDSZ kézen fogva vitte házhoz a pofonért...
Válságba taszítják a közoktatást a bukaresti kormány válságkezelési intézkedés-tervezetének előírásai a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége szerint. A szakmai szervezet teljes mértékben és teljes egészében elutasítja az oktatás terén kilátásba helyezett megszorításokat.

A Krónikához vasárnap eljuttatott állásfoglalásában az RMPSZ országos elnöksége előrebocsátja, a közoktatásban dolgozó romániai magyar pedagógusok nyitottak arra, hogy szolidaritást vállaljanak az ország gazdasági helyzetének javítását szolgáló méltányos és szükséges intézkedéseinek foganatosításában. Leszögezik ugyanakkor, hogy nem tudnak szolidaritást vállalni olyan intézkedések alkalmazásával, amelyek tanintézmények létét, működését, a minőségi oktatás körülményeit, kollégáik és tanítványaik jóllétét, a romániai (magyar) oktatás jövőjét lehetetlenítik el.

A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének meggyőződése szerint egy társadalom válságkezelő intézkedésének legfontosabb, már rövid- és középtávon pozitív társadalmi hatást gyakorló, illetve hosszútávon a gazdasági növekedésben is jelentős eredményt előidéző intézkedése a közoktatás kiemelt támogatása és erősítése lehet. Ennek szellemében az RMPSZ határozottan úgy gondolja, hogy a tanintézetek és osztályok/csoportok diáklétszámainak, valamint a pedagógusok óraszámainak tervezett növelése nem idéznek elő a válságkezelésben számottevő gazdasági, fenntarthatósági eredményeket, ellenben rendkívüli mértékű negatív hatást gyakorolnak az iskolai oktatás és nevelés minőségére, hatékonyságára.

A szakszervezetek tiltakoznak a várható tanóraszám-növekedés és a tanári óradíjak csökkentése ellen. „Határozott véleményünk, hogy ezen intézkedések rövid idő alatt történő erőltetett alkalmazása a közoktatást általános válságba taszítják, a tanintézményeinkben eddig is tapasztalt nevelési jellegű problémákkal, nehézségekkel, kihívásokkal és jelenségekkel (sajátos nevelési igényű diákok fejlesztése, az iskolai erőszak és függőségek megelőzése, felzárkóztató, differenciáló fejlesztői tevékenységek hatékony alkalmazása, tehetségápolás lehetőségei stb.) történő megküzdés lehetőségeit rendkívüli mértékben ellehetetlenítik, számos intézményfenntartási gondot és a zajló fejlesztési projektek implementációjának sikertelenségét okozhatják” – szerepel a szakmai szervezet állásfoglalásában.

Az RMPSZ úgy véli, a pedagógusok heti tanítási óraszámának növelése, az óraszám-kedvezmények csökkentése nagyobb régiséggel rendelkező pedagógusok esetében, a tanintézményvezetők, tanfelügyelők katedra kötelezettségi óraszámainak az indokolatlan nagymértékű növelése, valamint a kezdő pedagógusoknak folyósítható bérezési kedvezmények csökkentése hozzájárulnak a pedagógus utánpótlás válságának további mélyüléséhez, a rendszerben oktató pedagógusok szakmai kiégésének fokozódásához, a felelősségteljes iskolai menedzsment hatékonyságának az ellehetetlenítéséhez, számos eredményes és életképes magyar tanintézmény összevonásához, illetve több ezer pedagógusi állás megszűnéséhez vezetnek. Mindezek szellemében az RMPSZ teljes mértékben és teljes egészében elutasítja a bukaresti kormánynak a közoktatást érintő „válságkezelő” intézkedési tervezetét.

„Arra biztatjuk politikai döntéshozóinkat és jogalkotóinkat, hogy képviseljék az érvényben levő Közoktatási Törvény előírásainak az alkalmazását, illetve kizárólag olyan módosító kezdeményezéseket támogassanak, amelyek akár válságos időkben is, a közösségeink tagjainak jóllétét, a minőségi oktatás mindennemű feltételeit biztosítani képes közoktatás-politikára alapoznak” – üzenik a romániai magyar pedagógusok a három román párttal együtt kormányzó RMDSZ-nek. Az Ilie Bolojan vezette kormány ágazatot érintő terveit az oktatási szakszervezetek, továbbá a román és magyar diákszervezetek is bírálják.

Somodi Henrietta-Kitti és Hatos Attila, a magyar középiskolásokat és egyetemi hallgatókat tömörítő diákszövetségek vezetői a Krónikának kifejtették, sürgős párbeszédre van szükség a diákszervezetek képviselői és a döntéshozók között, mert a tervezet ebben a formában visszalépést jelent a korszerű, egyenlő esélyeket biztosító, európai szintű oktatás felé vezető úton. Szerintük több százezer diák megélhetését és továbbtanulását veszélyezteti a kormány ösztöndíjrendszer-átalakító terve. A Bolojan-kormány programja szerint átfogó változások várhatóak a tanügyben, a szakszervezetek tiltakoznak a várható tanóraszám-növekedés és a tanári óradíjak csökkentése ellen.

Krónikaonline.ro nyomán - a szerk.



2025.07.06 23:49:09


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!