Nyolc évet kapott a dominikai banda főnöke
Nyolc év börtönt kapott az a maffiózó T. Alex, aki Dominikáról irányította a milliárdos magyarországi ingatlan és egyéb más csalásait. A férfit az FBI segítségével sikerült a magyar nyomozóknak elkapniuk és Magyarországra hozniuk. Az első fokú ítéletet sem az ügyészség és a vádlott, illetve az ügyvédje sem fogadta el.

Nyolc év börtönre ítélte a Fővárosi törvényszék azt a magyar férfit, aki Dominikán élve csalással szerzett pénzt mások bankszámláiról hosszú éveken át. A férfi egy bűnszervezetet irányított, akik ingatlancsalásokkal és mobiltelefonok értékesítésével foglalkoztak. A lopott pénzt így fialtatták.
T. Alexről a komikai csalóról elsőként számolt be az Esti Újság, és mint az egyik legszofisztikáltabb magyarországi csalássorozat irányítójáról megírtuk, hogy a magyar rendőrség hiába kérte az elfogását a dominikai hatóságok ezt megtagadták, végül az FBI lépett akcióba és fogták el a magyar rendőrök kérésére és hozták Magyarországra. Igaz pár hétig az amerikai hatóságok is kifaggatták.
A most is még csak a harmincas éveiben elején járó féfira három éven át vadászott a rendőrség, akiknek munkáját az amerikai FBI is segítette. T. Alexet, aki ellen már 2019 áprilisában nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki, Dominikai Köztársaságban fogták el 2021-ben. A rajtaütéskor 337 millió forintot foglaltak le, ami kis része annak a kárnak, amit okozott, hiszen összesen 1,2 milliárd forinttal károsított meg embereket hivatalosan. A valós kár ennél sokkal több, akár 10 milliárd forint is lehet.
A hivatalos közlemény szerint az álneveket használó férfi bűntársai közreműködésével, az általa közzétett állás-, illetve ingatlanhirdetésekre jelentkezők bankszámláin lévő pénzösszegeket szerezte meg csalárd módon, a kicsalt és a különböző módszerekkel követhetetlenné vált összegeket pedig a saját céljaira használta. De a lopott pénzt be is fektette egy mobiltelefonokat értékesítő kereskedésbe, azaz rendesen fialtatta a lopott pénzét.
Sőt a banda a telefonos boltba leadott mobilokból adatokat is kilopott így könnyedén jutottak hozzá az ügyfelek adataihoz. De banki kapcsolataik is voltak, hisz másképp aligha tudták volna a ezeket leemelni. A trükk egyszerű volt, a bankban T.Alex embere jelezte, hogy elhagyta a telefonját, az adatok megadása után pedig vígan hozzáfért a kiszemelt bankszámlához. Péntek esetenként pedig akcióba léptek. Mire az ügyfél feleszmélt már eltelt 3 nap, a pénz pedig már sok sok cégen keresztül átment. Mindezt belső banki ember nélkül nehéz lett volna megtenni. Honnan is tudhatta volna a banda melyik bankszámlát kell megcsapolniuk ? Érdekes módon banki alkalmazott nincs a vádlottak között.
Mint írtuk, T. Alex távolról irányított bűnszervezete 2014 júniusában követhette el az első olyan csalást, amit később a rendőrség „albérletes csalásokként” könyvelt el. Olyan lakásokat adott ki létező gazdasági társaságok nevében magánszemélyeknek, amelyekhez valójában semmi köze nem volt. A lakáshirdetésre jelentkezőktől bérleti díj és foglaló címén csalt ki pénzt. Mivel a piaci árnál olcsóbban kínálta a lakásokat, ezért sokan jelentkeztek. Alex azonban ügyelt arra, hogy ne ő adja mindehhez az arcát, hanem azok az álláshirdetések útján, távolról beszervezett asszisztensek, akiknek szintén rendkívül kedvező bérezést és munkafeltételeket kínált és akik maguk sem tudták, hogy egy csalásban vesznek részt.
Ugyan T. Alex tagadott, ám a bíróság többek között okirati bizonyítékokkal alátámasztott vallomások, és szakértői vélemények alapján megállapította bűnösségét többek között folytatólagosan elkövetett pénzmosás, különösen nagy kárt okozó bűnszövetségben és üzletszerűen információs rendszer felhasználásával elkövetett csalás, közokirat-hamisítás, valamint hamis magánokirat felhasználása miatt.
De a dominikai banda ingatlanokat is eladott, ami nem az övéké volt. Tökéletesen hamisították a közjegyzői iratokat és erre vonatkozóan a banda tagjai egy oktató videót is kaptak T.Alextől, a főnöktől. A rendőrség ezen eseteket is vizsgálta és ezekben is vádat emelt az ügyészség.
Engem is megkértek, hogy egy ingatlan eladásból származó pénzt a számlámra utalhassanak. Bele mentem. De mivel csak pár százezer forintot akartak adni de én megvicceltem őket. Jól döntöttem, mert miattuk hónapokig voltam előzetesben - mondta egy tanú az Esti Újságnak.
A dominikai csalónak ezekért is felelnie kell minden bizonnyal.
Emellett T.Alex egy mobiltelefon kereskedő cégnek is hitelezett. A forgalom 70 %-át pedig zsebre tette, azaz busás kamattal nyerészkedett. A mobilos cég révén több milliárd forint haszonra tehetett szert, hisz a cég ellen NAV vizsgálat is folyt.
A büntetés kiszabásánál enyhítő körülményként értékelte a bíróság az időmúlást, valamint, hogy az áldozatok ébersége miatt a cselekmény több alkalommal kísérleti szakaszban maradt, illetve, hogy a bankok révén az okozott kár nagy része megtérült. Súlyosító körülmény volt viszont többek között a többszörös halmazat, valamint a folytatólagos elkövetés.
Az elsőfokú ítélet nem jogerős, az ügyészség súlyosításért, a vádlott és védője enyhítésért jelentett be fellebbezést.
(Csákány Tibor)
2025.05.18 14:26:57