Munkácsy festménye kisebb rekordot döntött, Pákh mosolyoghat
2016-04-29 08:11
Munkácsy-festményt árvereztek el rekordáron New Yorkban. A Szófán ülő nő című alkotásért közel 70 millió forintot adtak. Azaz a magyar festő alkotásai igencsak kelendőek. Így úgy tűnik, a híres műgyűjtő, Pákh Imre alappal és sikerrel fogja jó pénzért perelni a magyar államot a Golgota kurtán-furcsán védettségbe vételét, hisz a magyar állam nem akarta olyan áron megvenni az alkotást, mint amit a magyar üzletember kért, ezért a festményt az állam gyorsan védetté nyilvánította, azaz sehova sem lehet kivinni Magyarországról, így az értéke is lecsökkent. A magyar festő, Munkácsy Mihály Szófán ülő nő című képe az előzetesen becsült áron, jutalékkal együtt 245 ezer dollárért, azaz 67 millió forintos összegért kelt el, és ezzel a legértékesebb eladott festmények közé került az aukciósház 19. századi európai alkotásokat felvonultató hétfői árverésén.
Ez az árverés pedig kihatással lesz a neves Munkácsy-hagyatékot gyűjtő üzletember és a magyar állam közti perre, hisz Pákh a Golgotát oda adta volna a magyar államnak, de a kért összeget a magyar állam sokallta, így gyorsan védetté nyilvánították, hogy a műgyűjtő tulajdonában lévő alkotást ne lehessen külföldre vinni vagy épp jó pénzért eladni. Emiatt komoly adok-kapok folyik Pákh és az állam között. Sőt komoly pereskedés is szóba került.
A festő esetében továbbra is a Poros út I. című kép tartja az aukciós rekordot: 2003-ban 220 millió forintért cserélt gazdát Budapesten. A Világgazdaság úgy tudja, még egy 19. századi magyar festmény szerepel a nemzetközi piac tavaszi árverésein: idősebb Markó Károly 1841-ben festett olajképe a kölni Van Ham aukciósház kínálatában bukkant fel. Az Itáliai táj Krisztus megkeresztelésével című alkotás becsértéke 40-45 ezer euró (12,5-14 millió forint). Az árverést május 13-án rendezik.