Már Kína a világ leggyorsabb számítógépének gyártója
2016-06-20 20:12
A világ leggyorsabb 500 számítógépéről közzétett listán már egy kínai gyártmány lett az első. Az 1993 óta végzett nemzetközi felmérés történetében most először képes készíteni az USA-nál több szuperszámítógépet egy másik ország, és ez mind made in China.

A Wuhsziban működő Nemzeti Szuperszámítógép Központ Sunway TaihuLight nevű számítógépe másodpercenként 93 petaflop sebességre képes. A flopsban megadott szám a számítógép gyorsaságát jelzi, az általa másodpercenként elvégzett lebegőpontos műveletek (Floating Point Operations Per Second) számát takarja. A peta előtag a tíz tizenötödik hatványát jelenti.
Az új szuperszámítógép kétszer olyan gyors és háromszor olyan hatékony, mint a korábbi listavezető, a szintén kínai Tianhe–2 (Tejút–2).
Az új Linux-alapú szuperszámítógépet nagy mennyiségű adatok elemzésére, időjárási előrejelzések készítésére és fejlett ipari technológiákhoz használják.
Az új 500 lista érdekessége, hogy 1993-as első kiadása óta 167 számítógépével most először előzte meg Kína az Egyesült Államokat, amelynek 165 számítógépe szerepel a világ 500 leggyorsabb számítógépe között. Az első tízben azonban négy amerikai számítógép van és két kínai, utóbbiak viszont a listavezetők. Az első tíz között van még egy-egy szuperszámítógép Japánból, Svájcból, Németországból és Szaúd-Arábiából.
Ha figyelembe vesszük azt, hogy tíz éve még Kína csak 28 számítógéppel szerepelt a listán, és közülük egyik sem volt a leggyorsabb 30 között, az ázsiai állam a szuperszámítógépek történelmében jóval nagyobbat és jóval gyorsabban lépett előre, mint bármely más ország – a Top500 közleménye szerint.