A Nemzeti Gárda megérkezett Los Angelesbe, miközben terjednek a bevándorlók elleni tüntetések
A kaliforniai nemzeti gárda tagjai vasárnap helyi idő szerint röviddel hajnali 4 óra előtt érkeztek Los Angeles belvárosába. Donald Trump elnök memorandumot írt alá, amely szerint „2000 nemzeti gárdatagot telepítenek a bűnözés elleni küzdelemre” Kaliforniában, miközben az államban folytatódnak a bevándorlási és vámügyi műveletek elleni tüntetések – közölte Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtótitkára szombat este kiadott közleményében.
Szombaton Gavin Newsom, Kalifornia kormányzója kijelentette, hogy a szövetségi kormányzat „átveszi az irányítást a kaliforniai nemzeti gárda felett”, a lépést „szándékosan gyújtó hatásúnak” és „csak fokozná a feszültséget” nevezve.

A Los Angeles-i tüntetések péntek este kezdődtek a bevándorlási ellenőrzési műveletek részeként végrehajtott razziákat követően, amelyek összecsapásokhoz vezettek a tüntetők és a hatóságok között – jelentette be a Fehér Ház egy közleményben.

FRISSÍTÉS Egy magas rangú Los Angeles-i városi tisztviselő a CBS-nek, a BBC amerikai partnerének elmondta, hogy a Nemzeti Gárda szövetségi épületeknél van bevetve Los Angeles belvárosában és Westwoodban.
„Ma további tüntetések lesznek Los Angeles városában. A városi hatóságok és a rendőrség figyelemmel kíséri őket” – mondta a tisztviselő.
Azt mondta, hogy a Los Angeles-i rendőrség (LAPD) 29 letartóztatást hajtott végre, szinte mindegyiket azért, mert a tüntetők nem voltak hajlandók feloszlani, ami bűncselekmény.
Hozzáteszik, hogy a város tisztviselői támogatják a bevándorlók jogait, és a rendőrség számára kínosnak nevezték a helyzetet. Ha a szövetségi tisztviselők közbiztonsági segítséget kérnek, az LAPD válaszolni fog, de „nem fog részt venni semmilyen bevándorlási ügyben” – közölték a tisztviselők.

Az FBI letartóztatásokat jelentett be

Az FBI igazgatóhelyettese azt nyilatkozta, hogy Los Angelesben és New Yorkban is „több letartóztatást” hajtottak végre, miután mindkét városban tüntetések törtek ki a bevándorlási szabályok betartatása miatt.
„Nem vagyunk megfélemlítve, és nem is vagyunk nyugtalanok” – mondta Dan Bongino, az FBI igazgatóhelyettese egy vasárnap reggeli X-en közzétett bejegyzésben. „Az illegális bevándorlási műveletek folytatódni fognak, és bárkit, aki erőszakot alkalmaz ezeknek a műveleteknek a akadályozására vagy meghiúsítására, kivizsgálunk és bíróság elé állítunk.”

„A szövetségi rendvédelmi szervek elleni erőszakot és megfélemlítést büntetőeljárás alá vonjuk ” – közölte a Belbiztonsági Minisztérium vasárnap reggeli bejegyzésében. „ Ezek az erőszakos lázadók a TÖRVÉNYESSÉG és a REND ellen küzdenek ” – tette hozzá a bejegyzés. Mike Johnson, a képviselőház elnöke azt nyilatkozta, hogy „egyáltalán nem aggódik” Donald Trump elnök azon rendelete miatt, amely 2000 katonát küldött a Los Angeles-i Nemzeti Gárdába a bevándorlásellenes tüntetésekre reagálva.

„Azt hiszem, az elnök pontosan azt tette, amit tennie kellett” – mondta Johnson vasárnap az ABC Newsnak. „Ez az igazi vezetés, és megvan hozzá a hatalma és a felelőssége.” Pete Hegseth védelmi miniszter kijelentette, hogy készen áll a tengerészgyalogosok bevetésére, ha az erőszak folytatódik. Arra a kérdésre, hogy indokolt-e a tengerészgyalogosok amerikai városok utcáira küldése, Johnson azt mondta: „Fel kell készülnünk arra, hogy megtegyük a szükséges lépéseket.”

Több embert őrizetbe vettek

A Los Angeles-i rendőrség bejelentette, hogy több embert is őrizetbe vettek, miután visszatértek arra a területre, amelynek elhagyására a hatóságok felszólították őket.
„Az őrizetbe vetteket letartóztatják és bebörtönzik, mert nem oszlanak szét egy olyan területről, ahol illegális gyülekezést hirdettek” – közölte a minisztérium központi osztálya éjfélkor a közösségi médiában közzétett közleményében.

Körülbelül három órával korábban kiadták a feloszlatási parancsot

A hadosztály közlése szerint „több” embert vettek őrizetbe az Alameda utcában, amely az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériumának helyi irodája közelében található Los Angeles keleti belvárosában.
Karen Bass, Los Angeles polgármestere, aki pénteken elítélte a Trump-adminisztráció bevándorlási intézkedéseket, nyugtalanítónak nevezte a városon kívüli tüntetésekről szóló szombati jelentéseket. „Nehéz időszak ez a városunk számára” – mondta Bass az X-en közzétett nyilatkozatában. „Miközben egy példátlan természeti katasztrófa után lábalunk ki, közösségünkben sokan félnek a Los Angeles megyében a közelmúltban hozott szövetségi bevándorlási intézkedésektől.”

„A városon kívüli zavargásokról szóló jelentések, beleértve a Paramountban történteket is, mély aggodalomra adnak okot. Közvetlen kapcsolatban álltunk a washingtoni tisztviselőkkel, és szorosan együttműködünk a bűnüldöző szervekkel a legjobb megoldás megtalálásában. Mindenkinek joga van békésen tiltakozni, de hadd tegyem világossá: az erőszak és a pusztítás elfogadhatatlan, és a felelősöket felelősségre vonják.”

Miért küldte be Trump a Nemzeti Gárdát?

Donald Trump amerikai elnök szombaton megtámadta Gavin Newsom kaliforniai kormányzót, egy X-en közzétett bejegyzésben azt írta, hogy kormányának intézkedéseket kellett tennie, mivel sem az állam vezetője, sem Los Angeles polgármestere nem tudta megállítani a tüntetéseket.

„Ha Gavin Newsom kaliforniai kormányzó és Karen Bass Los Angeles polgármestere nem tudják ellátni a munkájukat, amiről mindenki tudja, hogy nem képesek rá, akkor a szövetségi kormány közbelép, és megoldja a problémát, a ZAVARGÁSOKAT ÉS A FOSSZÁMOLÁSOKAT, úgy, ahogyan meg kell oldani!!!” – írta Trump a Fehér Ház X hivatalos fiókján közzétett bejegyzésében, mielőtt elrendelte a Nemzeti Gárda bevetését. Trump hangsúlyozta, hogy a bevándorlási törvények végrehajtását akadályozó tüntetések „egyfajta lázadást” jelentenek az amerikai kormány ellen.

Az elnököknek joguk van a Nemzeti Gárda szövetségiesítésére – azaz csapatokat aktív szolgálatba küldeni –, amikor „lázadás vagy lázadás veszélye” tör ki a kormányzati hatalom ellen.
Egy Fehér Házban kiadott nyilatkozatban Trump azt mondta, hogy a Nemzeti Gárda tagjai „ideiglenesen védelmet nyújtanak az ICE bevándorlási hatóságainak és az Egyesült Államok kormányzati személyzetének más, szövetségi akciókat végrehajtó tagjainak”.

A közlemény azt is kimondja, hogy 60 napra vetik be őket, a végső döntés az amerikai védelmi miniszteré marad.
Eisenhower, Kennedy és Johnson elnökök a Nemzeti Gárdát küldték be a polgári jogok érvényesítésének elősegítésére és a közrend fenntartására.

A Gárdát az 1967-es detroiti zavargások, a Martin Luther King Jr. 1968-as meggyilkolását követő zavargások és az 1970-es New York-i postai sztrájk során is szövetségi szintre emelték. A CNN szerint legutóbb az 1992-es Los Angeles-i zavargások során federalizálta elnök a Nemzeti Gárdát, miután négy fehér rendőrt felmentettek, miután videóra vették egy fekete motoros megverését.


2025.06.09 00:14:31


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!