Tobzódó uniós elmebetegségek
Az Európai Unió vezetése újabb, a normális emberi gondolkodást semmibe vevő ötlettel állt elő. Kanada lehetséges uniós csatlakozásáról kezdett álmodozni Joachim Streit, akire minden bizonnyal ráosztották ezt a lehetetlen elgondolást. Hiszen, Kanada csatlakozásának az ötlete az Unió alapszabályát valamint a tagállamokkal kötött összes szerződést megváltoztatná. A botor ötletről részletesen beszámol a The Guardian című lap. Ebből idézünk. (s.gy.)
Donald Trump rendkívüli fenyegetései feldühítették a kanadaiakat és az európaiakat. Ebben a feszült helyzetben egy váratlan ötlet kezd teret hódítani: Kanada csatlakozása az Európai Unióhoz.

A The Guardian szerint egy német EP-képviselő Kanada Európai Unióhoz való csatlakozásáért kampányol, potenciálisan erős szövetségesnek tekintve ezt az észak-amerikai országot. Joachim Streit, az Európai Parlament tagja, egyéni kampányt indított Kanada EU-csatlakozásáért. Bár még soha nem járt az országban, a kanadai miniszterelnököt idézve „a legeurópaibb országnak tartja Európán kívül”.

A geopolitikai kontextus Donald Trump hatalomra kerülése kereskedelmi háborút váltott ki, és megrontotta az Egyesült Államok kapcsolatait a hagyományos szövetségeseivel. Joachim Streit ezt a helyzetet lehetőségnek tekinti az Európa és Kanada közötti kapcsolatok megerősítésére. „A kanadaiak bizalma az Egyesült Államokban meggyengült – ahogyan azt Európában is láttuk – Trump elnök intézkedéseit követően” – mondta az EP-képviselő. „Meg kell erősítenünk azokat a kötelékeket, amelyek barátainkhoz fűznek minket” – tette hozzá.
Joachim Streit kiemeli Kanada EU-csatlakozásának lehetséges előnyeit: GDP tekintetében a negyedik legnagyobb tagállammá válna.

Az ötlet akkor keltett figyelmet, amikor Donald Trump azt javasolta, hogy annektálják Kanadát az 51. amerikai államként, ami hazafias érzelmeket keltett a kanadaiak körében. Sigmar Gabriel volt német külügyminiszter felszólította Kanadát, hogy csatlakozzon az EU-hoz. „Mindenesetre európaibbak, mint egyes európai tagállamok” – mondta Sigmar Gabriel. Egy közvélemény-kutatás szerint a kanadaiak 44%-a fontolóra venné az EU-hoz való csatlakozást.

Egy európai szóvivő az EU-szerződés azon cikkére hivatkozott, amely kimondja, hogy csak európai államok csatlakozhatnak. Joachim Streit szerint Franciaország és Ciprus tengerentúli területei kivételek. Rámutat a minimális földrajzi kapcsolatra Kanada és Európa között a Hans-szigeten keresztül, amelyet Grönlanddal (dán területtel) osztanak meg.

Joachim Streit felkérte az Európai Parlamentet, hogy pontosítson a szerződéscikk értelmezésével vagy felülvizsgálatával kapcsolatban. Javasolt egy szakmai csereprogramot is az EU és a kanadai tisztviselők között a jobb kölcsönös megértés érdekében. „Ez egyben szimbolikus és gyakorlati lépést is jelentene a mélyebb integráció felé” – magyarázta, megemlítve az EU és Kanada között meglévő megállapodásokat.

Streit kampánya felkeltette a kanadaiak figyelmét. Találkozott kanadai képviselőkkel az EU-ban, és számos támogató e-mailt kapott. Néhány támogató kreatív érveket javasolt Kanada tagságának igazolására, például az Egyesült Királysághoz való csatlakozást a Nemzetközösségen keresztül. Joachim Streit elismeri, hogy az elképzelés megvalósítása lehetetlennek tűnhet. Reméli azonban, hogy ezt a pillanatot felhasználják az EU kapcsolatainak megerősítésére olyan országokkal, mint Norvégia vagy Svájc. „A történelemben néha megnyílnak és bezárulnak a lehetőségek ablakai. És néha a lehetőségek ablakai csak egy rövid pillanatra vannak nyitva” – mondta.


2025.06.08 11:00:47


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!