Trump „kulcsfigura” az ukrajnai háborúban
Friedrich Merz német kancellár Donald Trump amerikai elnököt „kulcsfontosságú személyiségnek” nevezte az ukrajnai békemegoldásban. Ugyanakkor, csütörtöki beiktatási látogatása során a Fehér Házban Merz felszólította az amerikai elnököt, hogy gyakoroljon „nagyobb nyomást” Oroszországra.

Az Oroszország elleni új amerikai szankciókról kérdezve Trump azt mondta, hogy „nagyon, nagyon kemény” lesz mind Oroszországgal, mind Ukrajnával szemben, ha a harcok nem állnak le.Trump azt mondja, hogy „nagyszerű kapcsolatra” törekszik Németországgal. Trump dicsérte a német védelmi kiadások tervezett növelését. „Tudom, hogy most több pénzt költenek védelemre, jóval több pénzt, és ez pozitív dolog” – mondta Merznek.
Első hivatali ciklusa (2017-től 2021-ig) alatt a republikánus éveken át nyomást gyakorolt a szövetségi kormányra a kiadások növelése érdekében. A CDU vezetője bejelentette, hogy az elkövetkező években jelentősen növeli a német védelmi kiadásokat, és Mark Rutte, a NATO főtitkárának javaslatával összhangban végül a gazdasági teljesítmény 3,5 százalékát költi védelemre, 1,5 százalékát pedig védelmi infrastruktúrára. Hivatalba lépése után Trump azzal fenyegette meg a NATO-szövetségeseket, hogy visszatartja a segélyeket, ha túl alacsonyak lesznek a katonai kiadásaik, és a bruttó hazai termék (GDP) öt százalékában tűzte ki célul a védelmi kiadásokat.
Merz: Egyértelmű szavak Ukrajna támogatására
A beszélgetés során Merz megvédte Ukrajnát attól, hogy katonai akcióit orosz támadásoknak minősítse. Trump rémisztő műholdfelvételekről szóló beszámolóit követően Merz azt mondta, hogy ezek kizárólag az orosz fegyverek Ukrajna elleni bevetésének tudhatók be. Soha nem ukrán fegyvereket vetettek be Oroszország ellen. Merz azt mondta, hogy Ukrajna csak katonai célpontokat vett célba, civileket vagy energiaellátást nem: „Ez a különbség.” Hangsúlyozta: „Ukrajna oldalán állunk.” Megpróbálják megerősíteni az országot, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök állítsa le a háborút.
Az amerikai csapatok egyelőre Németországban maradnak
Trump egyelőre az országban akarja tartani a Németországban állomásozó amerikai csapatokat. Ha Németország akarja őket, az „nincs probléma” – mondta Trump. Bár a fegyveres erők fenntartása költséges, mivel magas fizetést kapnak, a Németországgal való kapcsolatok fontosak – mondta Trump. Az utóbbi időben attól tartottak, hogy az Egyesült Államok kivonhatja erőit.
Trump 45 000-re tette a Németországban állomásozó amerikai katonák számát. Ez rengeteg katona, mondta. Az amerikai védelmi minisztérium azonban nemrégiben valamivel 35 000 alattira tette a számukat. A legnagyobb amerikai bázis Németországban a Rajna-vidék-Pfalzban található Kaiserslautern közelében található Ramstein légibázis. További amerikai bázisok találhatók Stuttgartban, Wiesbadenben és Grafenwöhrben, Bajorországban.
Az amerikai hadsereg jelenléte Németországban a második világháború végéig nyúlik vissza. 1954-ben a NATO-országok megállapodtak abban, hogy továbbra is engedélyezik az állandó katonai jelenlétet bizonyos tagállamokban a biztonság fenntartása érdekében. Ez a mai napig aktuális kérdés, különösen az ukrajnai orosz agresszió miatt.
Kritikus témák kizárva
Az Ovális Irodában az elnök oldalán ott volt J.D. Vance alelnök és Marco Rubio külügyminiszter is – azok a kormányzati tagok, akik nemrégiben azzal vádolták Németországot és más európai szövetségeseiket, hogy korlátozzák a szólásszabadságot és marginalizálják az olyan pártokat, mint az AfD. Washingtoni látogatása előtt Merz világossá tette, hogy az Egyesült Államok kritikáját „túlzottnak” tartja. Az érzékeny témát az Ovális Irodában tartott találkozón nem vitatták meg.
Merz tolmács nélkül jelent meg a Fehér Házban – ez bizalomépítő intézkedés volt. A pénzügyminiszter azonban korábban több állam- és kormányfőtől kért tanácsot, akik már találkoztak Trumppal: Volodimir Zelenszkij ukrán elnöktől, Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnöktől, Giorgia Meloni olasz miniszterelnöktől, Jonas Gahr Störe norvég miniszterelnöktől és Alexander Stubb finn elnöktől.
Trump a „jó kereskedelmi megállapodásra” támaszkodik
Az Ovális Irodában tartott találkozón Trump „nehéz” kapcsolattartónak, de egyben „Németország nagyszerű képviselőjének” is nevezte Merzt. Az amerikai elnök azt mondta, hogy egy „jó kereskedelmi megállapodásra” számít az EU-val.
Merz szerint az Egyesült Államok és az Európai Unió közötti vámvitát részletesen megvitatták az amerikai elnökkel folytatott ebéden. Megpróbálta elmagyarázni, hogyan jött létre az EU, és hogy ez nem Amerika elleni támadás. Merz szerint Trump komolyan érdeklődik az USA és az EU közötti vámvitában való megállapodás elérése iránt. „Ez a tanulságom a beszélgetésünkből. Valóban készen áll a kereskedelmi megállapodásra” – mondta Merz a Deutsche Wellének Washingtonban. „Ha ezt ésszerű időn belül el tudnánk érni, sokkal többet érhettünk volna el, mint a korábbi kormányok az Atlanti-óceán mindkét partján. Szóval ez egy igazán nagyszerű kép.”
Merz szerint Trump elfogadta a meghívást Németországba
Még az Ovális Irodában a német pénzügyminiszter kijelentette, hogy Németország sokkal tartozik az Egyesült Államoknak. „Ezt soha nem fogjuk elfelejteni” – mondta angolul a pénzügyminiszter. Trump német gyökerei „nagyon jó alapot jelentenek a szoros együttműködéshez”. Ajándékba Merz átadta az amerikai elnöknek német nagyapja születési anyakönyvi kivonatának fakszimiléjét.
Trump, aki kézfogással üdvözölte Merzt az Ovális Irodában, elfogadta a német kancellár meghívását, hogy látogasson el Németországba. „A csapatok meg fogják keresni az időpontot” – mondta Merz az ARD-nek. A német kancellár pozitív következtetéseket vont le washingtoni beiktatási látogatásából is.
„Alap lerakva”
„Ma leraktuk az alapokat nagyon jó személyes, de politikailag is produktív megbeszélésekhez” – folytatta Merz. Németországba visszatérve „azzal az érzéssel tért vissza, hogy az amerikai elnökben olyan valakit nyertem, akivel nagyon személyes szinten is jól tudok beszélgetni”.
Sok hasonlóság van közte és Trump között, beleértve mindkettejük politikai és üzleti karrierjét is, mondta Merz: „Ez is egy kicsit összehozza őket.” Németországba is visszatér, „azzal az érzéssel, hogy bármikor beszélhetünk telefonon”. Azt is mondta, hogy hamarosan újra találkoznak: Merz a kanadai G7-csúcstalálkozóra és az azt követő hágai NATO-csúcstalálkozóra utalt. Tehát „most több lehetőségük is lesz gyors egymásutánban” a beszélgetésre.
2025.06.05 22:22:35