Váratlanul elítélték a neves bankárt
Bár felsőfokon felmentették most három év börtönbüntetésre ítélték, és négy évre eltiltották a közügyektől az egykori neves bankvezért, Töröcskei Istvánt, aki egykor a Széchenyi István Hitelszövetkezet elnöke és az Államadósság-Kezelő Központ vezetője volt. A másodfokú bírói döntés nem jogerős, a per a Kúrián folytatódik.
Valami történhetett, mert Töröcskei Istvánt másodfokon sokak meglepetésére a Pécsi Ítélőtábla bűnösnek mondta ki és letöltendő börtönbüntetésre ítélet. A neves bankárt első fokon pár hónappal ezelőtt felmentették a vádak alól.

A hitelszövetkezet volt ügyvezetője, B. L. három és fél év szabadságvesztést kapott, ő fellebbezett az ítélet ellen. Töröcskei is fellebbezhet még, erre van három napja. Így aztán az ítélet nem jogerős, az ügy pedig a Kúrián folytatódik majd.

Töröcskei és társai ellen hűtlen kezelés miatt indult eljárás, B. L.-t pedig számvitel rendje megsértésével is megvádolták. Korábban az elsőfokú eljárás során is mindketten ártatlannak vallották magukat.

Pécsen most a korábban felmentett további vádlottakat is bűnösnek mondták ki hűtlen kezelés miatt, őket egy év nyolc hónap és két év közötti, végrehajtásában három év próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték.

A vád szerint a Töröcskei házaspár a cégén keresztül többségi tulajdont szerzett a Széchenyi Bankban. Ehhez jelentős összegű hitelt vettek fel, de a pénzintézet az első pillanattól kezdve veszteségesen működött. Emiatt a pénzügyi felügyelet tőkepótlásra utasította a tulajdonos céget. Az azonban sem erre, sem a hitel törlesztésére nem volt képes. Így juthatott a vádirat szerint Töröcskei István arra a megoldásra, hogy a hiányzó pénzt a bankjából szerzi meg, méghozzá fiktív hitelek kihelyezésével. A társai – felesége, az igazgatósági tagok és a hiteligénylők – segítségével 2012-ben kiadta ezeket a hiteleket, amelyek jelentős részét, majdnem 1,5 milliárd forintot vissza is forgatott a cégébe, hogy aztán felhasználja a tőkepótlásra. A fiktív hitelek rendezését pedig a pénzintézet által – befektetési célzat látszatával – külföldi bankszámlára kihelyezett 1,7 milliárd forintos forrásból oldották meg. 2013-ban 3,5 milliárdnyi olyan hitelt adtak ki, aminek nagy részét a bank megvásárlásához felvett hitel törlesztésére forgattak vissza, a maradékot pedig sajátjukként kezelték. A fentieken túlmenően a vádlottak 2013-ban több mint 2,3 milliárdos kárt okoztak azzal, hogy „a tőkepótlást, illetve a hiteltörlesztést célzó fiktív hitelkihelyezéseken túlmenően további olyan hitelek kihelyezéséről is döntöttek, amelyek során vagyonkezelői kötelezettséget sértettek”.

Töröcskei István neves bankár volt, külföldön is elismerték. Sőt az Államadósság Kezelő Központot sikeresen indította el, s csak úgy ömlött a pénz a magyar állampapírokba. Lehet itt hibázott a neves bankár, mert feltehetőleg a Széchenyi bankra kevesebb ideje maradt.

Töröcskeit még a Fidesz vezetői is tisztelték tudása és kapcsolatai miatt. Fontos posztokat töltött be, és rengeteg céges tisztséget vállalt: benne volt a magyar villamosenergia-rendszert működtető MAVIR vezetésében, ha kellett, ott volt a Magyar Nemzet vagy a Hír TV élén, de elvállalta két Jeremie tőkealap-kezelését is.

(G.M.)
2025.05.30 21:23:11


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!