Ferdített szabálykönyv

Ha azt mondom, különös hírt tett közzé a Magyar Távirati Iroda, akkor enyhén, sőt, finomkodva fogalmazok. Ilyen szamárságon még nem múlott kézilabda-mérkőzés eredménye. Hogy a végén kezdjem: kiderült, hogy a játék nemzetközi szövetségének szabálykönyvét rosszul fordították le. Még a végén az is kiderül, hogy nem is kézilabdát játszottak, hanem snookert...

De lássuk a tényeket. A december 16-án rendezett Tatabánya-Szeged mérkőzés döntetlennel zárult, ámde azért, mert a szegediek szerint az utolsó másodpercekben a hazaiak egyenlítő gólját követően olyan szabálytalanság történt a kezdőkörben, amely után kék lapot kellett volna adnia a játékvezetőnek, valamint hétméterest a szegedieknek. A szankciók elmaradtak, azaz játékvezetői műhiba történt volna. Meg is óvták az eredményt, ámde az óvást elutasították. Éspedig azért, mert pályán született játékvezetői döntéssel szemben - függetlenül a döntés helytállóságától - óvás nem nyújtható be.

„A verseny-albizottság január elején hozott határozatát a fellebbviteli testület múlt kedden formai hibák miatt hatályon kívül helyezte, és új eljárás lefolyására kötelezte az elsőfokú bizottságot.
A MOL-Pick Szeged mérlege a találkozót megelőzően százszázalékos volt az NB I-ben.
A szegedi klub honlapján megjelent közleményben részletesen kifejtették, hogy fellebbezésük során a csaknem kilencoldalas beadványukban több új dologra is felhívták a figyelmet.
"A legfontosabb az volt, hogy a nemzetközi szövetség (IHF) szabálykönyvét nem jól fordították le, csatoltuk az Országos Fordító Iroda hivatalos fordítását - ami a mi igazunkat támasztotta alá -, illetve egy másik ország szövetségének a szabályát, ami teljesen eltér a magyar szövetség által lefordított szövegtől. A magyar szabálykönyv több helyen is hibás, eltér az IHF által meghatározott szabálytól, és ez a hibás fordítás miatt van" - írják állásfoglalásukban.” (MTI)

Tessék? Ilyen van? Hogy lehet egy szövetség nemzetközi szabálykönyvét rosszul fordítani? Azért ez mégis egy játék, nem lehet olyan bonyolult, mint egy kvantumtitkosítás, ezek egyszerű, világos szabályok kéne legyenek. Meg hát ha más, eltérő szabályok szerint játsszák, akkor ez már nem ugyanaz a játék, hanem egy másik, amit azonban nem lehet kézilabdának nevezni. Maguk a szabályok definiálják a sportokat, ha félrefordítom – teszem azt - a FIFA szabálykönyvét, és megengedem benne a kezezést, akkor az már nem futball.

2017.02.05 18:00:00


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!