A Maple Leafs egy olyan emberrel indul a világbajnokságon, akit nem veszíthetnek el
Tíz éve már, hogy világbajnokságon vett részt. Az sem szabály, hogy az ő kaliberű játékosok kijussanak a világbajnokságra.

Azonban az a csapat, amelynek talán a legkevésbé van rá szüksége, tegnap egy abszolút legenda érkezését jelentette be. Kanadát Sidney Crosby erősíti a stockholmi tornán.
Egy nagyszerű lövésű hokis, aki olvassa a játékot, és korcsolyázik. Erős és kreatív. Jégkorong szerelmeseinek. Nem a rövidebb utakat keresi, hanem mindenben és mindenhol jelen akar lenni.
Egy ember, aki mindent, amihez hozzáér, arannyá változtat. Mint például 2015-ben Prágában, amikor utoljára világbajnokságon vett részt.
Nem mintha Kanada valaha is másképp gondolkodna, mint arany szándékokkal, de e jelentés után a legfényesebb fém egyfajta íratlan kötelezettség a számára. Crosby jelenlétét „játékváltoztatónak” tekintik. A külföldi rajongók ezt a kifejezést úgy értik, mint azt a pillanatot, amely mindent megváltoztat.
Végül a 37 éves csatár vezetőként lép pályára, és gyakorlatilag minden alkalommal, amikor ez a játékos felveszi a csapatkapitányi karszalagot, Kanada győz.
Ez nemcsak egy évtizeddel ezelőtt Prágában történt, hanem a 2010-es vancouveri olimpián és a 2014-es szocsi olimpián is. Crosby kapitányának mellkasán arany csillogott a 2016-os világbajnokságon, és legutóbb a Négy Nemzet Tornáján is.
Crosby kanadai beceneve, Az Aranygyermek, ezért megtörhetetlen. Abszolút jelentőségre tett szert a hazai olimpia után, ahol az USA elleni döntőben (3:2) a hosszabbításban szerezte a mindent eldöntő aranygólt. Ez a pillanat nemzeti szimbólummá vált.
„Ez a gól olyan volt, mint egy valóra vált álom Kanada számára. Sidneyből az egész ország hőse lett” – mondta Wayne Gretzky a CBC Sportsnak percekkel a döntő után. A kanadai szurkolók számára a gól csak megerősítette Crosby státuszát, mint az a játékos, aki a legfontosabb pillanatokban hozza a győzelmeket.
A februári Négy Nemzet Tornáján is ott volt a hajtók között, ahol hosszú szünet után az abszolút legjobb játékosok gyűltek össze. Crosby négy meccsen öt kanadai pontot szerzett, Jon Cooper edző pedig folyamatosan dicsérte őt.
„Nem véletlen, hogy ennyit nyert a kanadai mezben. Azt hiszem, egy napon őt fogják tekinteni hazánk valaha volt legnagyobb jégkorongozójának. És ha nem is a legnagyobbnak, de legalább a Rushmore-hegyre a helye.”
Sidney Crosby, Kanada kapitánya a 2015-ös csehországi bajnokság egyik legnagyobb sztárja volt.
Amikor valaki azt mondja, hogy Crosby „a kanadai jégkorong Rushmore-hegyéhez tartozik”, az azt jelenti, hogy a kanadai történelem négy legnagyobb jégkorongozója közé tartozik, olyan legendákkal együtt, mint Wayne Gretzky, Mario Lemieux és Gordie Howe.
„Könyvet tudnék írni róla. Nagyszerű, hogy egy ilyen játékos van a kispadon. Látom, ahogy a megfelelő dolgokat mondja a megfelelő időben, hogyan tudja ledönteni a csapatot. Aztán a megfelelő időben a jégre lép” – tette hozzá Cooper.
Az igazság az, hogy amikor Crosby kanadai mezt vesz fel, az olyan, mintha élő vizet öntöttél volna rá, mert az elmúlt 26 meccset, amit a válogatottban játszott, megnyerte. 29 pontot (10+19) szerzett ezekben.
„Hihetetlen. Örök érvényű. Le a kalappal a munkamorálja előtt, és az előtt, ahogyan gondoskodik magáról. Milyen okosan játszik, és hogy mindig megtalálja a módját. Mindent megtett már a hokiban, és még mindig magas szinten játszik.”
„Nem látszanak jelek arra, hogy lassulna” – mondta Connor McDavid, a világ jelenlegi legjobb jégkorongozója.
Sidney Crosby 1987. augusztus 7-én született Halifaxban. A fiút, akinek az édesapját, Troy-t egykor a Montreal Canadiens draftolta, már kiskora óta lenyűgözte a jégkorong. Kétéves korában már a szárítóba lőtte a korongokat, háromévesen pedig már jól korcsolyázott.
„Ő más volt. Hétéves korában adta első interjúját az újságnak. Már akkor tudta, mit akar csinálni” – emlékezett vissza édesapja, aki korábban kapus volt, a Sports Illustratednek. A szerény kezdetek megalapozták egy olyan karriert, amelyet ma már nyugodtan legendásnak nevezhetünk.
Tizenöt évesen Minnesotába ment, ahol a Shattuck-Saint Mary's iskolába járt, amely híres volt a jégkorongprogramjáról. „Mindenhol érezni lehetett Sidney jelenlétét – a mezein, a poszterein” – írta le a hangulatot Jonathan Toews, egy másik diák.
Már tinédzserként is a kanadai média A Következőként emlegette, utalva Wayne Gretzkyre, a Nagyra. Hatalmas tehetsége és elvárásai „aranygyereknek” tették Kanada szemében – egy fiatalemberré, akinek a hoki dicsőségét kell meghoznia.
Crosby karrierjének látszólag nem voltak csúcsai és völgyei, sőt még fokozatos előrehaladása sem volt; kezdettől fogva sztár volt.
A junior QMJHL-ben Rimouski Océanic oldalán azonnal elnyerte az év játékosa díjat, és csapatát a Memorial Cup döntőjébe vezette. 87-es mezszámát később végleg visszavonta a verseny, az év újoncának járó trófeát azóta Sidney Crosby Trophy néven adják át.
Érthető módon Crosbyt egyértelműen az első helyen választotta ki a Pittsburgh Penguins a 2005-ös drafton. A legendás Mario Lemieux-val közös híres márka így egyfajta újraindításba kezdett.
Crosby első szezonjában (2005/2006) azonnal 102 kanadai pontot szerzett, ezzel ő lett az NHL történetének legfiatalabb játékosa, aki átlépte a 100 pontos határt. „Sidney olyan, mint egy sakknagymester a jégen. Két lépéssel előrébb látja a játékot” – mondta róla Gretzky is.
Bemutató évét szorosan követte Žigmund Pálffy. A tehetséges Skaličan a Penguins csapatával fejezte be külföldi útjait, és ő volt az, aki gólpasszt adott Crosby első góljához a profik között. 42 mérkőzést játszottak együtt, a szlovák veterán újonc szezonjában 23 pontot szerzett.
És a kanadai nem felejtette el őt, sok évvel később a bardown.com weboldal számára így emlékezett vissza Pálffyra: „Ziggy hihetetlen játékos volt. Ahogy a kapusokkal játszott, ahogy bárhol megtalált egy passzal, ahogy a koronggal dolgozott – hihetetlen volt. A mai napig nagyon alulértékelt játékos.”
A 2008/2009-es szezonban a Stanley-kupa felé vezető úton ismét Miroslav Šatan kísérte el. Ő maga is bevallotta, hogy Pittsburghbe az vonzotta, hogy egy szupertehetséges centerrel játszhatott.
Crosby karrierjének azonban megvoltak a maga akadályai is. 2011-ben agyrázkódást szenvedett, ami miatt hónapokra ki kellett hagynia a pályáról.
Mindazonáltal erősebben tért vissza, és három Stanley-kupához vezette a Penguinst 2009-ben, 2016-ban és 2017-ben, az utóbbi két esetben pedig elnyerte a Conn Smythe-trófeát is, mint a rájátszás legértékesebb játékosa.
2024 márciusában megdöntötte Gretzky rekordját azzal, hogy 20 egymást követő szezonban legalább egy pontot szerzett. Ma 1687 kanadai ponttal az NHL-ben ő a történelem kilencedik legeredményesebb játékosa.
A jelenlegi szezonban, 37 évesen, fantasztikus 91 pontot szerzett 33 gólért és 58 gólpasszért, ismét megerősítve helyét az elitben. „Sid olyan, mint a bor – az idő múlásával egyre jobb lesz” – mondta róla csapattársa, Kris Letang a Pittsburgh Post-Gazette-nek.
Érkezése áldás nemcsak a kanadai csapat, hanem maga a bajnokság számára is, ami sok hokirajongó számára csak egy B kategóriás torna. Egy csipetnyi egyediséget visz bele. Crosby nemcsak egy játékos, hanem egy inspiráció is. Munkamorálja, alázata és a jégkorong iránti elkötelezettsége példaképpé teszi őt.
És Kanada? Vezetése alatt ismét az aranyérem esélyese lesz. Crosby talán már büszkélkedhet a bajnoki címmel, de a győzelem utáni vágya csillapíthatatlan.
„Még van mit bizonyítanom. A legjobb tudásom szerint akarok játszani, és segíteni a csapatnak” – mondta a Sportsnetnek, amikor a csapat bejelentette érkezését a bajnokságra.
A kanadai jégkorong aranygyermeke visszatért régi jégkorongos térdére egy újabb nagy diadalért.
2025.05.05 16:31:44