Akár nyolc évet is kaphatnak a Trianoni emlékmű állítói
A besztercebányai Specializált Büntetőbíróság tárgyalja a dunaszerdahelyi Trianon-emlékmű ügyét. Az emlékmű állítói , akik köz van iskola igazgató, pedagógus, építész és helyi lokálpatrióta magyar szélsőségesség vádjával ültek a vádlottak padjára. A szürreális peren még Orbán Viktor szombati DPK-gyűléséről is szó volt. A vádlott magyarok akár 8 évet is kaphatnak egy emlékmű miatt, ami egyébként senkit nem zavar. Úgy tűnik Szlovákiában már emlékeznünk sem szabad, mert rögtön maffia ügybe találjuk magunkat.
Nem mindennapi tárgyalás kezdődött múlt pénteken és folytatódott hétfőn reggel a besztercebányai Specializált Büntetőbíróságon. ez az a bíróság , amelyik a nagy maffia pereket is tárgyalni szokta. Hm. ...A tárgyalás témája azonban a dunaszerdahelyi Trianon-emlékmű, amelyet 2020-ban állított a Kondé Miklós Polgári Társulás nevű helyi szervezet.

A nemzeti összetartozás emlékműve névre keresztelt országzászló-emlékmű miatt Patrik Dubovský történész, illetve a Szlovák Értelmiségiek Társulása nevű nacionalista szervezet tett feljelentést, több mint négyéves nyomozás után pedig a rendőrség 2025-ben vádemelési javaslatot tett az ügyészséggel közösen. Az ügy mostanra bírósági szakaszba jutott, hétfő reggel a tanúkat hallgatták meg. A vádlottakat szélsőséges bűncselekmények elkövetésével vádolják. A hét vádlott pénteken ült először a vádlottak padjára. A vád ellenük szélsőséges eszméket propagáló anyagok előállítása a Büntető törvénykönyv 422a paragrafusa alapján, összefüggésben a 129. paragrafus (3) bekezdésével, ami a szélsőséges csoportokat határozza meg. Utóbbi szerint szélsőséges csoportnak minősül a legalább három személy által szélsőséges bűncselekmény elkövetésének céljából létrehozott bűnszövetség. Azaz itt kérem szépen rettentően komoly maffia-ügy van !! Legalábbis a vádhatóság szerint. Műemlék maffia. Ízlelgessük is egy picit ezt a kifejezést. Furán hangzik, ami érthető is talán. No meg megmosolyogtató is.

Alapesetben ez a bűncselekmény háromtól hat évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető, de ha szélsőséges csoport tagjaként követik el – ami jelen esetben is így van a vád szerint –, akkor négytől nyolc évig terjed a büntetés.

A vádlottak a dunaszerdahelyi közéletben ismert helyi értelmiségiek: Ibolya Olivér (ismert pedagógus, 2024-ig a dunaszerdahelyi Kodály Zoltán Alapiskola igazgatója) Hencze Attila, Csörgei László, Kiss András, Patassy Sándor (a dunaszerdahelyi Csaplár Benedek VMK PR-menedzsere), Zalaba Zoltán (a városháza építési osztályának vezetője), valamint Zirig Ferenc (a dunaszerdahelyi Vámbéry Gimnázium volt igazgatója).

Az emlékművet 2020. november 12-én leplezték le – 1939-ben ugyanezen a napon, egy évvel a Dél-Szlovákiát Magyarországnak visszajuttató bécsi döntés után adtak át a városban egy hasonló emlékművet, amely a két világháború közötti „ereklyés országzászlók” mintájára készült. A 2020-as emlékmű is az országzászlók mintájára készült, amelyek a két világháború között irredenta jelképnek számítottak. Az elmúlt években a dunaszerdahelyi mellett Gombaszögön is emeltek hasonló emlékművet, abban az ügyben egyelőre nem indult eljárás. Még.

Döbbenetesnek tartom, hogy idáig jutott az ügy – mondta a Napunknak a hétfői tárgyalás előtt Ibolya Olivér.

Nos ez a per egyfajta lavina is lehet majd, természetesen a bíróság döntésétől függetlenül. Az azonban biztos, hogy a nagy szlovák politikai barátság egy színjáték. Hisz a magyar tannyelvű iskolák halálos ítélete elkezdődött, most pedig már Trianonra se emlékezhet az erővel elcsatolt és megtűrt magyarság.Mindez elgondolkodtató és egyben sajnálatos, de bízzunk a független bíróságban, a vélemény nyilvánítás és az emlékezésének a szabadságában.

( Csákány Tibor, Szalay Zoltán )
2026.02.25 12:00:48


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!