Történelmi zsinagógát gyújtottak fel Amerikában
Szövetségi tisztviselők hétfőn vádat emeltek egy férfi ellen, aki felgyújtotta Mississippi egyetlen zsinagógáját. Az FBI szerint a zsinagógában „jelentős” károk keletkeztek, amelyek miatt „határozatlan időre bezárásra ítélték”.
Stephen Spencer Pittman apja felhívta az FBI-t, miután 19 éves fia beismerte, hogy szándékosan felgyújtotta Mississippi állam egyetlen zsinagógáját – áll az FBI nyilatkozatában.

Pittman beismerte a január 10-i gyújtogatást a Beth Israel közösség és a Goldring/Woldenberg Southern Jewish Life Intézet ellen „az épület zsidó kötődései miatt” – állítja az FBI.

„A tűz az épület jelentős részén súlyos károkat okozott” – áll a nyilatkozatban. Az FBI hozzátette, hogy a biztonsági kamerák felvételein egy kapucnis személyt rögzítettek, aki „az épület belsejében sétált, és egy gáztartálynak tűnő tartály tartalmát locsolta szét ki”. Amikor a tettes apja január 10-én kora reggel szembesítette, Pittman „azt mondta apjának, hogy betörte a Beth Israel Gyülekezet/ISJL épületének ablakát, bement és felgyújtotta”.

„Pittman nevetett, miközben elmesélte apjának, mit tett, és azt mondta, hogy végre elkapta őket.”
Pittman azt állította az FBI-nak, a Jackson Tűzoltóságnak és a Hinds megyei seriffhivatalnak, hogy ő okozta a tüzet abban az épületben, „a Sátán zsinagógájának” nevezett. Az Igazságügyi Minisztérium szerint, ha elítélik, a gyanúsított öttől húsz évig terjedő börtönbüntetésre számíthat.

„Ennek az undorító antiszemita erőszaknak nincs helye az országunkban, és az előző kormányzattal ellentétben ez az Igazságügyi Minisztérium nem fogja hagyni, hogy az antiszemitizmus elfajuljon és virágozzon” – jelentette ki Pam Bondi, az Egyesült Államok főügyésze. „Utasítottam az ügyészeimet, hogy súlyos büntetéseket kérjenek ezért a szörnyű cselekedetért, és továbbra is mélyen elkötelezettek maradjanak a zsidók, amerikai gyűlöletétől való védelme mellett.”

Kash Patel, az FBI igazgatója azt mondta, hogy a hivatal „soha nem fog megingani küldetésében, hogy megvédje a zsidó közösségeket a célzott antiszemita támadásoktól, és azon fog dolgozni, hogy felelősségre vonjon mindenkit, aki ilyen típusú erőszakos cselekményekben vesz részt.”

„Mississippi a Beth Israel közösség tagjai mellett áll” – jelentette ki Tate Reeves, Mississippi állam republikánus kormányzója. „Ezt a szörnyű cselekedetet soha nem fogjuk tolerálni, és az elkövetőnek szembe kell néznie tettei teljes és komoly súlyával.”
Neokhon


2026.01.13 10:10:43


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!