Mire jó a szárazság? Régészeti lelet került elő...
Egy rendkívüli felfedezés rengeti meg a közismert történelmi felfogást: Dél-Spanyolországban egy 7000 éves megalitikus emlékmű került a felszínre Huelva tartomány közelében a tartós aszály miatt.
Az őskori lelőhely, amelyet sokáig víz és üledék rejtett, most a változó környezeti feltételeknek köszönhetően láthatóvá vált – és betekintést nyújt az Ibériai-félsziget egy korábban kevéssé ismert fejlett civilizációjába.

A kőépítmény kora figyelemre méltó: körülbelül 2000 évvel idősebb, mint a gízai piramisok vagy a Stonehenge. Az emlékművet valószínűleg olyan korai közösségek építették, amelyek jóval az ismert ősi civilizációk előtt éltek – és lenyűgöző építészeti, égitest-együttállási és társadalmi szerveződési ismeretekkel rendelkeztek.

A régészek gyanítják, hogy egy ünnepi vagy csillagászati helyszín lehetett. A hatalmas köveket nyilvánvalóan szándékosan rendezték el a természeti elemekhez vagy égi eseményekhez viszonyítva – hasonlóan ahhoz, ami később a világ más régióiban történt.

Különösen izgalmas, hogy a felfedezés azt bizonyítja, hogy a fejlett építészet és kulturális komplexitás már jóval a klasszikus civilizációk előtt létezett Európában. Nemcsak új betekintést nyújt az Ibériai-félszigeten élő korai emberek spirituális és társadalmi életébe, hanem megkérdőjelezi a meglévő történelmi idővonalakat is.

A felfedezést a klímaváltozás hatásai tették lehetővé: a csökkenő vízszint és a szélsőséges aszályok jelenleg az emberi történelem egyre több rejtett ereklyéjét hozzák napvilágra. Egyedülálló lehetőség a kutatók – és a nyilvánosság – számára, lenyűgöző bizonyíték arra, hogy mennyi rejtett tudás rejlik még mindig a lábunk alatt.
a szerk.


2025.07.15 13:21:36


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!