Restaurálják, múzeummá alakítják Kronstadt - Brassó - óvárosának egyik fontos műemlékét
A Szövetkészítők vagy Posztókészítők bástyája (németül: Tuchmacherbastei) Brassó városerődítményének egyik bástyája volt. A romos állapotba került brassói bástyát 1961–1962-ben megerősítették, majd 2005 és 2011 között felújították.
A hozzá kapcsolódó Cserzővargák bástyájával együtt a városerőd keleti szögletének védelmét látta el, eredetileg a szász aranyművesek céhe építette 1450 és 1455 között, ők látták el védelmét, majd 1646-ban a posztókészítő céh vette át. A mai román városvezetés közlése szerint 4,27 millió lejből újítanák fel a bástyát, a munkálatok a tervek szerint 18 hónapig tartanak.

A városháza közölte, folytatja a város történelmi műemlékeinek restaurálási programját, és elindította a Posztókészítők bástyája restaurálására irányuló közbeszerzési eljárást. A bástya az egyik legfontosabb szász történelmi műemlék az óváros déli részén. A város önkormányzatának célja, hogy a bástyát interaktív múzeummá alakítsa, amely beépül a turisztikai útvonalakba, és egyben oktatási helyszínként is szolgáljon. 4,27 millió lejből újítanák fel a bástyát, a munkálatok a tervek szerint 18 hónapig tartanak. A restaurálási és rendezési munkák finanszírozásához a városháza 11,5 millió lej összegű vissza nem térítendő támogatást igényelt a Közép-Románia Regionális Program keretében, amely finanszírozási szerződést a közeljövőben aláírják.

Sikerült finanszírozást szereznünk a Fekete templom udvarának rehabilitációjára. A második fontos célpont a Szent Miklós-templom, amelyre szintén sikerült pénzt szerezni” – mondta a polgármester. A brassói szász evangélikus Fekete templom Erdély - és így jelenleg Románia -, legnagyobb temploma, egyben az európai gótika legkeletebbre fekvő jelentős alkotása. A Posztókészítők bástyája Cserzővargák bástyájával együtt a városerőd keleti szögletének védelmét látta el

A polgármester elmondta, átütemezték a restaurálási határidőket, hétfőn elindították a közbeszerzési eljárást a 4,2 millió lej értékű restaurációs projektre – ez az összeg egy 12 millió lej összegű támogatás része. „A fennmaradó összeget a jövőbeli múzeum berendezésére, felszerelésére, valamint a teljes dokumentáció elkészítésére és a végrehajtási tartalékokra fordítjuk. Ez a harmadik nagy projekt a Fekete templom udvarának és a Szent Miklós-templomnak a felújítása, ezeket bevonjuk a felújítási és rehabilitációs programba” – nyilatkozta George Scripcaru polgármester.

***

A SZÖVETKÉSZÍTŐK BÁSTYÁJA A SZÖVETKÉSZÍTŐK BÁSTYÁJA A 18. SZÁZAD KÖZEPÉTŐL MÁR NEM TÖLTÖTT BE VÉDELMI SZEREPET, AZ IDŐ ÉS A FÖLDRENGÉSEK MEGRONGÁLTÁK. 1881-BEN A POSZTÓKÉSZÍTŐK ELADTÁK A BÁSTYÁT MICHAEL MUTZIG SZALÁMIGYÁROSNAK. A GYÁROS AZ ÉPÜLETBEN SZÁRÍTOTTA A KOLBÁSZOKAT, ÍGY A KÖZNYELVBEN HOSSZÚ IDŐRE MEGHONOSODOTT A SZALÁMITORONY (SALAMITURM) ELNEVEZÉS. A ROMOS ÁLLAPOTBA KERÜLT BÁSTYÁT 1961–1962-BEN MEGERŐSÍTETTÉK, MAJD 2005 ÉS 2011 KÖZÖTT FELÚJÍTOTTÁK. 2012-BEN VIRTUÁLIS MÚZEUMOT RENDEZTEK BE FALAI KÖZT, ROMÁNIA LEGELSŐ ILYEN LÉTESÍTMÉNYÉT. A TERVEZŐK EGY ÖTSZINTES, FÉMBŐL KÉSZÜLT TORNYOT EMELTEK A BÁSTYA KÖZEPÉN, MELY NEM MÓDOSÍTOTTA AZ ÉPÜLET EREDETI SZERKEZETÉT; A TORONYBAN ÉRINTŐKÉPERNYŐK MUTATTÁK BE A VÁROS TÖRTÉNELMÉT, ÉS ELÉRHETŐEK VOLTAK A BÁSTYA FALAI MELLETT FUTÓ GALÉRIÁK IS. 2015-BEN A MÚZEUMOT BEZÁRTÁK, MIVEL NEM VOLT JÖVEDELMEZŐ; A BÁSTYA BELSEJE AZÓTA NEM LÁTOGATHATÓ.


2025.07.15 12:37:55


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!