Magyar tömegsír van Szenttamáson - most ráépül a bevásárló központ...
Szenttamáson nem volt olyan család, amelyiknek ne lett volna rokona, ismerőse vagy baráti köréhez tartozó tagja, akit valami módon ne érintett volna a szerb parizánok Titó-i megtorlása.Pintér József helytörténész szerint 1100-ra vagy 1200-ra is tehető az áldozatok száma.
Több alkalommal is írtunk már arról, hogy az 1944/45-ös vérengzéseknek több tízezer áldozata volt Vajdaság szerte. Szenttamáson akár ezernél is több embert végeztek ki és ástak el ott a szemtanúk szerint. Félő, hogy Szenttamás piacterén most épülő bevásárlóközpont alatt tömegsír lehet.
Akkor azt írtuk, hogy meg nem erősített helyi információk szerint három különálló (két nagyobb és egy kisebb) tömegsírt találtak a piactéren, az IDEA áruház és a piac között lévő területen. Úgy tudjuk, hogy a sírokról szóló híreket eltussolták, a csontokat a földdel és a feltört betondarabokkal együtt ismeretlen helyre szállították.

Magyar tömegsírra épül egy bevásárlóközpont a vajdasági Szenttamáson?
A többi tömegsír valószínűleg a pár évvel ezelőtt épült, és zúzottkővel beszórt parkolóhely alatt lehetett, állítólag innen is elhordták annak idején a maradványokat.
A helyi plébános szerint lehet tömegsír, de nem ott és nem magyar áldozatokkal!
Zsúnyi Tibor, szenttamási plébános szerint az emberek mondták, hogy valahol ott volt tömegsír, talán a buszállomás alatt, de hogy nem magyar áldozatok vannak benne, az biztos.
– A magyar tömegsír a katolikus temetőben van. A buszállomás környékén, vagy a szemtanúk szerint állítólag a piac környékén a királypárti szerbeket lövöldözték be ebbe a tömegsírba – mondja Zsúnyi atya.
De hogy pontosan hol, azt nem tudni.
– Amikor bejöttek a partizánok, azok ellenálltak, de nem magyarok voltak, a településnek azon a részén soha nem laktak magyarok. Csak ment volna a nép oda is emlékezni, hiszen a temetőben van a tömegsír, ahol van a ravatalozó kápolna és ott ahová nem temetnek – mert köztudottan tömegsír van alatta, és a magyarok mindig is ide jártak megemlékezni
– teszi hozzá, majd azt mondja, amikor felröppent a hír, hogy tömegsír lehet az épülő bevásárlóközpont alatt több alkalommal is kiment, megnézte.
– Képtelenség minden csontdarabot eltüntetni, úgy vélem. Akárhányszor kimentünk, nem láttunk ott semmit – mondta Zsúnyi Tibor atya.

A plébános hozzáteszi, hogy csakis Ćuk kocsmáros beismerő vallomására tudunk hagyatkozni, illetve azoknak a történetére, akiknek a hozzátartozóit lelőtték. A szerbek viszont valamiért ezzel nem szembesültek, nem foglalkoznak ezzel.
– Egy kereszt van felállítva, de az régi, még 1944 előtt is ott, ahol a bevásárlóközpont felépült. Arról megemlékeznek, amikor 1941-be bejöttek a magyarok és szerbeket öltek meg, arról viszont már nem, ami 1944 és 45-ben történt, pedig itt sok szerbet (is) kivégeztek a partizánok – teszi hozzá Zsúnyi.

Szenttamáson nem volt olyan család, amelyiknek ne lett volna rokona, ismerőse vagy baráti köréhez tartozó tagja, akit valami módon ne érintett volna a megtorlás, Pintér József helytörténész szerint 1100-ra vagy 1200-ra is tehető az áldozatok száma.
Ő maga 545 kivégzett személyre vonatkozólag egyenként gyűjtötte az adatokat. Könyvében három helyszínen említ tömegsírokat Szenttamáson. Azt írta, általában azt a módszert alkalmazták, hogy a tömegsírok fölé betonfedőt tettek, vagy erdősítettek azon a részen.
Az egyik temetkezési hely a piac alatt van. A másik a temetőben, ahol a tömegsír fölé kápolnát építettek. A harmadik tömegsír pedig a szabadkai országút mellett a nagy kanyarban van, Szenttamás és Bácsfeketehegy között, itt valamikor szeméttelep volt, mára befásították.

Balk Magazin




2025.04.28 13:15:23


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!