A kutyák nemcsak barátok
Sejtettük de most már tuti, hogy a kutyák hűségesek és az ember jó barátai. A kutyák emberi szociális hálóban elfoglalt szerepét vizsgálta az ELTE Etológia Tanszéke. Tanulmányuk következtetése szerint a kutyával való kötelékünk leginkább a gyerek–szülő viszony és a baráti kapcsolat keverékeként írható le.
Az ELTE Etológia Tanszék kutatóinak legfrissebb tanulmánya a Scientific Reports folyóiratban jelent meg kedden. A kutatásban a szakemberek 13 kapcsolatjellemző mentén hasonlították össze a gazda–kutya kapcsolatot négyféle emberi kapcsolattal. Az eredmények szerint a kutyával való kapcsolat a gyerek iránti szeretet pozitív aspektusait ötvözi a barátság konfliktusmentességével, miközben a kutya–gazda kapcsolatban a gazda egyértelmű hatalmi fölényben van – közölte az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Természettudományi Karának Biológiai Intézete.

A kutatás során több mint 700 kutyatartó értékelte a kapcsolatát a kutyájával és négy emberi partnerével (gyermeke, romantikus partnere, legközelebbi rokona és legjobb barátja). Az eredmények szerint az emberek a kutyával való kapcsolatukkal voltak a legelégedettebbek, a kutyát tartották a legjobb társaságnak, és úgy érezték, hogy a kutya szereti őket a legjobban.

A kutyák a gyerekekéhez hasonló magas pontszámot kaptak a gondoskodás és a kapcsolati megbízhatóság terén, ugyanakkor – a legjobb barátokhoz hasonlóan – alacsony konfliktusszint jellemezte a velük való viszonyt. Mindezek mellett ugyanakkor a kutyákkal való kapcsolatban sokkal nagyobb volt a hatalmi egyenlőtlenség, mint bármelyik emberi kapcsolatban.

Kubinyi Enikő, az Etológia Tanszék és a MTA–ELTE Lendület Társállatkutató Csoport vezetője hangsúlyozta: a gazdák szinte teljes kontrollt gyakorolnak a kutyáik felett: ők hozzák meg a döntéseket, ők szabják meg a szabályokat. Ez a kiszolgáltatottság és irányíthatóság hozzájárulhat ahhoz is, hogy a gazdák ilyen magasra értékelik a kutyájukkal való kapcsolatot – mutatott rá.

Kubinyi Enikő szerint az eredmények rávilágítanak arra, hogy a kutyák egyedi szerepet töltenek be a szociális kapcsolatainkban: érzelmi közelséget nyújtanak, mint egy gyerek, konfliktusmentességet, mint egy barát, és kiszámíthatóságot, amely az ember által irányított kapcsolatból fakad.

„Talán ezért tudunk olyan mély és kielégítő kapcsolatot kialakítani velük”– véli az etológus.

A kutatás azt is vizsgálta, hogy a kutyával és az emberekkel fennálló kapcsolatok értékelései hogyan függnek össze egymással. A kutatók azt találták, hogy aki az emberi kapcsolataiban több támogatást kap, az a kutyával való kapcsolatából is több támogatást nyer.

„Azt feltételeztük, hogy akik kevesebb támogatást kapnak az emberektől, inkább a kutyájukra támaszkodnak – de az eredményeink nem ezt igazolták” – nyilatkozta Ujfalussy Dorottya, az ELTE Biológiai Intézetének tudományos munkatársa, aki szerint a mintákban nem tűnt úgy, hogy a kutyákat az emberi kapcsolatok hiányának pótlására használnák.

„A kutyák különböző típusú érzelmi és társas támogatást nyújtanak, attól függően, hogy a gazdájuknak mire van szüksége. Van, aki főként társaságot és szórakozást keres bennük, mások megbízhatóságra és érzelmi stabilitásra vágynak, megint mások pedig egyszerűen szeretnének gondoskodni valakiről” – tette hozzá Turcsán Borbála, a tanulmány első szerzője.

(V.Zs.)
2025.04.22 22:42:23


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!