Elhunyt a farmerből lett elnök Jimmy Carter
Százegy esztendősen elhunyt Jimmy Carter volt amerikai elnök. Az amerikai politikust úgy temetik el, ahogy minden elnököt szokás. Január 9-e pedig nemzetközi gyásznappá lett kihírdetve.

Jimmy Carter, 1924. október 1-én született a Georgia állambeli Plainsben, és ez a város haláláig lakóhelye volt. Az Egyesült Államok 39. elnöki hivatalát 1977 és 1981 között viselte. Politikai pályáját Georgia állam szenátusának tagjaként kezdte 1962-ben, majd 1971-ben választották az állam kormányzójává a demokrata párt színeiben. Az 1976-os választáson, Gerald Ford legyőzését követően vált az Egyesült Államok elnökévé.
Jimmy Carter halálának okát családja nem közölte. 2023 februárja óra hospice ellátásban részesült, unokája Jason Carter már idén májusban úgy nyilatkozott, hogy nagyapja „élete útjának végéhez érkezett”. Felesége, Rosalynn Carter, akivel 1946 óta volt házas, 2023 novemberében halt meg.
Joe Biden amerikai elnök közleményében kiemelte, abban a megtiszteltetésben volt része, hogy ő és felesége hat évtizedeken keresztül mondhatta barátjának Jimmy Cartert.
„Könyörületességével és morális tisztaságával azon dolgozott, hogy megszüntesse a betegségeket, ösztönözze a békét, előmozdítsa a polgári és emberi jogok ügyét, valamint a szabad és becsületes választásokat, otthont adjon a hajléktalanoknak”– olvasható a januárban leköszönő elnök és felesége közleményében.
Joe Biden, az Egyesült Államok 46. elnökeként a hetvenes években hivatalban lévő elődjét nagyszerű jellemként, a bátorság, valamint a remény és az optimizmus embereként jellemezte.
Az új elnök Donald Trump közösségi oldalán közzétett nyilatkozatban fejezte ki saját maga és felesége nevében részvétét Jimmy Carter családja felé. A volt és megválasztott elnök korábbi elődjéről úgy fogalmazott, „keményen dolgozott annak érdekében, hogy Amerikát jobb hellyé tegye, amiért a legmagasabb tiszteletem illeti meg”.
Donald Trump a 39. elnököt „igazán jó embernek” nevezte, és megjegyezte, hogy „miközben a politikát és a filozófiát illetően teljesen másképp gondolkodtunk, de azt felismertem, hogy igazán szerette és tisztelte országunkat”.
António Guterres ENSZ-főtitkár közölte, amerikai elnöksége idején és azt követően Jimmy Carter jelentős mértékben hozzájárult a nemzetközi békéhez és biztonsághoz.
Carter érdemei közül kiemelte a közel-keleti békét előmozdító Camp David-i egyezményt, a nemzetközi nukleáris leszerelést szolgálni kívánó SALT II egyezményt és a Panama-csatornáról szóló szerződéseket. Hangoztatta, hogy elnökségét követően Carter jelentős szerepet vállalt nemzetközi konfliktusokban közvetítőként, választási megfigyelőként és a demokrácia előmozdításában.
Justin Trudeau kanadai miniszterelnök a volt amerikai elnök fáradhatatlan odaadását emelte ki, és reményét fejezte ki, hogy Carter tevékenysége mintaként szolgál a következő években is.
Emmanuel Macron francia elnök arra emlékeztetett, hogy Jimmy Carter szilárd védelmezője volt a legkiszolgáltatottabbaknak, és fáradhatatlanul harcolt a nemzetközi békéért.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök úgy nyilatkozott, hogy Carter mindig kiállt azok mellett, akik a szabadságért küzdenek, és védelmezte az emberi jogokat. Öröksége arra is figyelmeztet, hogy a világnak egységesnek kell maradnia azokkal szemben, akik a szabadságjogokat fenyegetik – tette hozzá.
Jichák Hercog izraeli államfő is méltatta az amerikai politikus érdemeit a közel-keleti rendezésben. „Bátor vezetőtől búcsúzik a világ: az Amerikai Egyesült Államok 39. elnökétől, Jimmy Cartertől” – fogalmazott. Hozzátette, „az elmúlt években örömömre szolgált, hogy felhívhattam, és megköszönhettem történelmi erőfeszítéseit két nagy vezető, Begin és Szadat összehozásában, és hogy békét kovácsolt Izrael és Egyiptom között, amely továbbra is, évtizedekkel később is a stabilitás záloga a Közel-Keleten és Észak-Afrikában”. „Örökségét a nemzetek közötti béke megteremtése iránti mély elkötelezettsége határozza meg. Az izraeli nép nevében részvétemet küldöm családjának, szeretteinek.
(pzs)
2024.12.30 23:17:10