Hantavírus: Légiutas-kísérő fertőződött meg a repülőgépen
Egy Johannesburgból Amszterdamba tartó rutinszerű járat vált a nemzetközi egészségügyi figyelmeztetések kiindulópontjává: Egy holland légiutas-kísérő kórházban van. Hantavírus-fertőzés szempontjából tesztelik, miközben több ország egészségügyi hatóságai egy óceánjárón felkutatják a halálos járvány utasait és kontaktjait.
A KLM legénységének tagját az Amszterdami Egyetemi Orvosi Központba (Amsterdam UMC) izolálták a holland egészségügyi hatóságok közlése szerint. A jelentések szerint enyhe tüneteket mutat. A fertőzés összefüggésben áll egy korábban megerősített esettel, amely az MV Hondius expedíciós óceánjáró fedélzetén történt, ahol számos megbetegedés és haláleset történt.

A légiutas-kísérő április 25-én a Johannesburgból Amszterdamba tartó KLM járaton tartózkodott, amikor rövid időre kapcsolatba került egy holland utassal, akit korábban egy óceánjáróról evakuáltak. A holland egészségügyi minisztérium szerint a nő már súlyosan beteg volt, és később egészségügyi okokból megtagadták a beszállást.

A KLM légitársaság közölte, hogy az utas szállításának elutasításáról az egészségi állapota miatt döntöttek. Később Johannesburgban meghalt. A légiutas-kísérőt megvizsgálták és hazatérte után elkülönítették.

A holland GGD közegészségügyi ügynökség megkezdte az érintett járaton utazók kapcsolatainak tájékoztatását. Az utasokat arra kérik, hogy néhány naptól körülbelül 60 napig terjedő időszakban figyeljék magukat az esetleges tünetek miatt. A hatóságok szerint a legtöbb eset két-négy héten belül alakul ki.

Két olyan személy, akik a járvány idején szintén kapcsolatban álltak a hajóval, jelenleg Szingapúrban vannak elkülönítve. Mindkettőjüket a Fertőző Betegségek Nemzeti Központjában tesztelték. Az eredmények még váratnak magukra. Az egészségügyi hatóságok szerint jelenleg csak enyhe vagy semmilyen tünetet nem mutatnak. A lakosságra leselkedő kockázatot jelenleg alacsonynak tekintik.

A jelenlegi eset összefüggésben áll egy nagyobb, a Hollandiában lajstromjelölt „MV Hondius” hajón történt járványkitöréssel. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint eddig nyolc esetet jelentettek, amelyek közül ötöt megerősítettek. Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója figyelmeztetett, hogy további esetek is előfordulhatnak a lappangási időszak miatt.

A kórokozó a hantavírus úgynevezett andoki variánsa. A legtöbb hantavírussal ellentétben, amelyek jellemzően rágcsálóürülékkel való érintkezés útján terjednek, ez a variáns emberről emberre is terjedhet – de csak szoros kontaktus esetén. A szakértők hangsúlyozzák, hogy az ilyen terjedések ritkák. A WHO továbbra is alacsonynak értékeli a lakosságra leselkedő kockázatot.

Az MV Hondius hajón kitört járvány már több ember életét követelte, köztük a médiajelentések szerint egy holland pár és egy német állampolgár. A többi fertőzött utast védőruhában szállították le a hajóról. A Nyugat-Afrika partjainál ideiglenesen rekedt hajó jelenleg Spanyolország felé tart, ahol további utasok várhatóan partra szállnak. A nemzetközi kontaktkutatás már folyamatban van, mivel az utasok már elhagyták a hajót, mielőtt a járvány teljes mértéke ismertté vált. Elővigyázatosságból tájékoztatják az érintett járat összes utasát.

sgy.
Kép: EPA


2026.05.07 20:59:41


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!