A spanyolok újra megnyitották a tenerifei „halálmedencét”
A Tenerife délnyugati részén fekvő Santiago del Teide hatóságai újra megnyitották a Charco de Isla Cangrejo (Rák-sziget) természetes medencéjét a Los Gigantes partján. Korábban a medencét határozatlan időre zárva tartották, miután tavaly december 7-én négy ember halt meg, akiket az Atlanti-óceán hatalmas hulláma „elsodort”.
Halálcsapda, vízimentő nélkül

Az El Mundo beszámolója szerint a tavaly év végi incidens volt a legsúlyosabb Isla Cangrejon, megjegyezve, hogy december 7-én egy kezdeti csoport figyelmen kívül hagyta a kockázatokat, mások pedig ellenőrzés nélkül léptek be a zsúfolt, de veszélyes területre. „Halálos csapda” – jegyezte meg a kiadvány. Mielőtt belépnének a természetes medencébe, a fürdőzők a graffitik és az ultrák matricái között spanyol, angol és német nyelvű figyelmeztető feliratokat olvashatnak arról, hogy egy vízimentők nélküli területre érkeznek, ahol erős áramlatok és fulladásveszély áll fenn. A legnagyobb hullámokkal rendelkező területeket grafikusan jelölték.

A Santiago del Teide Városi Tanács által elhelyezett figyelmeztetések egész évben érvényben maradnak. December 7-én, a part menti jelenségek miatti időjárási figyelmeztetések idején kerítéseket és egy sorompót helyeztek el. Semmi sem volt elég a turistacsoportnak. Négyen meghaltak, 2 román és 2 szlovák. Az idei halálesetek 65%-a akkor történt, amikor az emberek vízbe léptek vagy a parthoz közeledtek időjárási figyelmeztetés vagy riasztás alatt. Az áldozatok 95%-a turista, többségük európai. Az Atlantico Hoy szerint 2025-ben a helyi rendőrség 66 bírságot szabott ki a területre való belépésért, amikor az le volt zárva az úszók elől.

Februárban csodával határos módon két turista menekült meg

A természetes medence most újra megnyílt. Az incidensek azonban folytatódtak – jegyezte meg a Kanári-szigeteken megjelenő Diario de Avisos újság. Egy 45 éves férfit és 8 éves lányát, külföldi turistákat, elsodortak az erős hullámok, miközben az Isla Cangrejo természetes medencében úsztak Los Gigantes partjainál. A mentőszolgálatok gyors beavatkozása elengedhetetlen volt a két férfi megmentéséhez. Szemtanúk szerint a hullám ereje a medence szélére dobta őket, de sikerült megkapaszkodniuk a sziklákban, amíg a mentők meg nem érkeztek. A Mentőszolgálat (GES) helikoptere daru segítségével emelte fel mindkettőjüket. Miután a partra hozták őket, az orvosi csapatok megállapították, hogy az áldozatok csak könnyebb sérüléseket és karcolásokat szenvedtek. A beavatkozásban a GES mellett a helyi rendőrség, a polgárőrség és a tenerifei tűzoltók is részt vettek, akik a mentési művelet során biztosították a területet.

Az incidens a Kanári-szigetek kormánya által kiadott szélsőséges időjárási riasztás keretében történt, amely az akár 4 méteres hullámok miatt következett be, amelyeket a dagály felerősített, úgynevezett „élő árapály”. Az Isla Cangrejo természetes medence a tenerifei partvidék fekete foltjaként ismert, tragikus történelemmel. A „Canarias 1,500 km de Costa” platform „orosz rulettként” jellemezte a területet, hangsúlyozva, hogy a hely közösségi médiában való népszerűsége olyan látogatókat vonz, akik figyelmen kívül hagyják a hivatalos figyelmeztetéseket.

Valójában a hatóságok ismételten felszólítottak arra, hogy kerüljék az elszigetelt területeken való úszást, és kedvezőtlen időjárási körülmények között ne közelítsenek meg gátakat vagy sziklákat. Az Isla Cangrejo mindössze 150 méterre található a Playa de los Gigantestől, ahol Santiago del Teidével ellentétben vízimentő is működik. „A turisták azt hiszik, hogy biztonságban vannak a medencében, annak ellenére, hogy nagy hullámok vannak a tengeren. Végzetes hiba” – mondta Sebastián Quintana, a „Kanári-szigetek, 1500 km-es partszakasz” elnöke, amely platform a tenger veszélyeire hívja fel a figyelmet.


StoffánGy.
Kép: EFE


2026.04.30 09:37:27


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!