Kijev betiltja a templomokat – háború az Isten ellen is…
Az ukrán vallási közösségekért felelős ügynökség, az Etnopolitikai és Lelkiismereti Szabadság Állami Szolgálata újabb lépést tett az Ukrán Ortodox Egyház (UOC) betiltása felé.
A Kathpress értesülései szerint csütörtökön hivatalosan is a Moszkvai Ortodox Patriarkátushoz illegálisan kapcsolódó szervezetként minősítették az UOC kijevi metropolitáját. A hatóság döntését azzal magyarázta, hogy az UOC vezetője, Onufrij kijevi metropolita megtagadta a kérést, annak ellenére, hogy bizonyítékokat kértek tőle arra vonatkozóan, hogy a metropolita, mint az egyház irányító testülete, elszakadt az Ukrajnában betiltott orosz ortodox egyháztól.

Az Onufrij vezette Kijevi Metropolitánus ezzel megsérti az egy évvel ezelőtt elfogadott „Vallási szervezetek tevékenységi körében az alkotmányos rend védelméről szóló törvényt”. A hatóság besorolása messzemenő következményekkel jár az UOC számára. Az egyház elveszíti az állami és önkormányzati ingatlanok bérbeadásának jogát – mondta Dmitro Vovk, a Harkivi Nemzeti Jogi Egyetem Jogállamisági és Vallástudományi Központjának igazgatója a Katolikus Hírügynökségnek (KNA).

Ez akár az egyházi oktatási intézmények épületeikből való kilakoltatásához is vezethet. „A kormánynak pedig most már megvan a jogi alapja arra, hogy pert indítson és követelje a metropolisz felszámolását” – mondta Wowk. A jogi szakértő szerint a jogi eljárás évekig is eltarthat. Azonban sokkal gyorsabban is lezajlhatnak, „ha az elnöki hivatalnak megvan hozzá a politikai akarata”.

Vovk bírálta a hatóságok intézkedéseit, azzal érvelve, hogy az ukrán kormány nem tudta bizonyítani, hogy az UOC intézményesen részt vett illegális tevékenységekben. Azt állította, hogy az UOC-t betiltják, mint Moszkva potenciális ötödik hadoszlopát. Onufrij már augusztus közepén kijelentette, hogy a vádaknak nincs közük az UOC-hoz. Többször is kijelentette, hogy támogatja Ukrajna védelmét az orosz fegyveres erőkkel szemben.

Ukrajnában két fő ortodox egyház van: az Ukrán Ortodox Egyház és a határozottan nemzeti Ukrán Ortodox Egyház (OKU). Több mint három hónappal az orosz hadsereg inváziója után az Ukrán Ortodox Egyház 2022 májusának végén elszakadt a Moszkvai Patriarkátustól. Elítélte továbbá Kirill I. orosz ortodox pátriárka agresszív háború igazolását.
A másik egyházat, az OKU-t, 2018 végén alapították I. Bartolomaiosz konstantinápolyi ökumenikus pátriárka támogatásával. Nagyrészt a kijevi patriarchátusból nőtte ki magát, amely már az 1990-es évek elején szakított Moszkvával. A kormány és a helyi hatóságok támogatják az OKU-t.

Kijev szerint a bíróságok eddig 31 UOC papot ítéltek el hazaárulásért, Oroszországnak kémkedésért és ellenségeskedésre való felbujtásért. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök július elején megvonta az UOC vezetőjének, Onufrijnak az ukrán állampolgárságát.
Az indoklás szerint az ukrán születésű Onufrij 2002-ben orosz állampolgárságot vett fel, és ezt eltitkolta az ukrán hatóságok elől. Az UOC már több imahelyet is elkobzott, köztük a híres kijevi barlangkolostor egy részét.
stoffán györgy


2025.08.29 14:22:27


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!