Koncentrációs tábor Gázában? - A szörnyű elképzelés, sötét jövőt fest...
A CNN jelentése szerint Ehud Olmert volt izraeli miniszterelnök figyelmeztetett, hogy a Gázai övezetben tervezett „humanitárius város”, amely több százezer palesztin befogadására szolgálna, nem lesz más, mint egy „koncentrációs tábor”.
Izrael Katz védelmi miniszter a múlt héten kijelentette, hogy felkérte a hadsereget, hogy dolgozzanak ki terveket a „humanitárius város” létrehozására, amely Gáza teljes lakosságát befogadná. A zónát Rafah város romjain építenék fel a Gázai övezet déli részén, és miután a palesztinok belépnének oda, nem engednék őket elhagyni. Israel Katz azt is megígérte, hogy végrehajt egy tervet a palesztinok Gázai övezetből való kivándorlására. „Ez egy koncentrációs tábor. Sajnálom. Ha őket (a palesztinokat – nem) deportálják az új „humanitárius városba”, akkor azt mondhatjuk, hogy ez az etnikai tisztogatás része” – reagált Ehud Olmert, Izrael volt miniszterelnöke.

Válaszul Netanjahu irodája Olmertet „elítélt bűnözőnek nevezte, aki meggyalázza Izraelt”. „Civileket evakuálunk. A Hamász blokkolja őket. Ő ezt háborús bűncselekménynek nevezi?” – tette hozzá az izraeli miniszterelnöki hivatal. A 79 éves Ehud Olmert 16 hónapot töltött börtönben Benjamin Netanjahu vezetése alatt korrupciós vádakkal. A volt miniszterelnök korábban bírálta az izraeli hadsereg gázai magatartását és a politikai vezetést.

Májusban Olmert kijelentette, hogy már nem tudja megvédeni Netanjahu kormányát, amely Izrael történelmének legjobboldalibb kormánya, a háborús bűnök vádjával szemben.

Az izraeli ellenzék a háború befejezését követeli. Yair Lapid, az izraeli ellenzék vezetője bírálta a „humanitárius város” terveit, mondván, hogy ezek Netanjahu kísérletei arra, hogy szélsőjobboldali kormány partnereit hagyja „szélsőséges fantáziákkal tündökölni, csak hogy megőrizzék koalíciójukat”. Lapid a „háború végét és a túszok visszaszolgáltatását” követelte.

Másrészt a Reuters jelentése szerint az ultravallásos Egyesült Tóra Judaizmus (Jahadut HaTorah) párt úgy döntött, hogy kilép Netanjahu miniszterelnök kormánykoalíciójából, mivel régóta vita folyik arról, hogy nem sikerült kidolgozni azt a törvényjavaslatot, amely mentesítené a hagyományos zsidó oktatási intézmények jesiva diákjait a katonai szolgálat alól . A Tóra judaizmus pártjának kilépésével Netanjahu rendkívül szűk többséggel, 61 mandátummal maradt a Kneszetben, Izrael egykamarás törvényhozásában a 120-ból.

A Sász, egy másik ultravallásos párt, hasonló döntést hozhat, ami Netanjahut parlamenti többség nélkül hagyná. Az ultravallásos törvényhozók régóta fenyegetőznek a kormánykoalíció elhagyásával a kötelező sorkatonai szolgálatról szóló törvénytervezet miatt. Az ultravallásos emberek mentesülnek a katonai szolgálat alól, ami a legtöbb más fiatal izraelire vonatkozik. Az évtizedek óta érvényben lévő mentesség forró témává vált Izraelben a Hamász elleni háború közepette.

Tavaly a Legfelsőbb Bíróság elrendelte a Védelmi Minisztérium számára a gyakorlat beszüntetését, és a jesiva diákjai toborzásának megkezdését. Ilyen körülmények között az ultravallásos pártok azzal vádolták Netanjahut, hogy megszegte azt a kulcsfontosságú ígéretét.
a szerk.


2025.07.15 12:56:36


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!