Addig addig keménykedünk amíg fel nem függeszti az EU a szavazati jogunkat
Megint kivertük a biztosítékot az Unióban. Így talán nem meglepő, hogy az Európai Unió egyik fontos testülete, az Általános Ügyek Tanácsa meghallgatást tart Magyarország szavazati jogának esetleges felfüggesztéséről a május 27-i ülésén – derül ki a Tanács weboldalán közzétett napirendből.
Ez lesz a nyolcadik meghallgatás Magyarországról, mióta az Európai Parlament 2018-ban elindította az ország ellen a 7-es cikk szerinti eljárást.

Az EU-szerződés 7-es cikke lehetővé teszi a Tanács szavazati jogainak felfüggesztését, ha egy tagállam tartósan megsérti az Unió alapvető értékeit.

Az Általános Ügyek Tanácsában részt vesznek a tagállamok európai ügyekért felelős miniszterei (gyakran EU-ügyi miniszterek vagy külügyminiszterek). Ez a testület koordinálja az EU-s csúcstalálkozók előkészítését, és foglalkozik azokkal az ügyekkel, amelyek több szakpolitikai területet is érintenek – például a 7-es cikk szerinti eljárással.

A meghallgatásra azt követően kerül sor, hogy az EU vezetői azon dolgoznak, miként kerülhetné meg Budapest vétóját Ukrajna uniós csatlakozásának ügyében.

Kaja Kallas, az EU külügyi főképviselője május 10-én azt nyilatkozta, hogy Brüsszel alternatív tervekkel is rendelkezik arra az esetre, ha Magyarország megpróbálná megakadályozni Ukrajna tagjelölti státuszát. Van B és C tervünk is. De a fő célunk az A terv megvalósítása, amelynek lényege, hogy mindenki támogatását megszerezzük” – mondta Kallas.

Mint közismert Orbán Viktor miniszterelnök többször is blokkolta vagy késleltette az Ukrajnának szánt EU-s segélycsomagokat, miközben ellenezte az Oroszország elleni szankciókat. Magyarország Ukrajna támogatásának ismétlődő akadályozása többször is felvetette a szavazati jog megvonásának lehetőségét már korábban is az Eu vezetőinél.

Az Európai Parlament szintén folyamatosan aggályokat fogalmaz meg Magyarországgal szemben a jogállamiság leépítése miatt a 7-es cikkely alapján.

A magyar kormány döntései és törvényei miatt Magyarország egyre élesebb nemzetközi bírálatokat kap a sajtószabadság korlátozása és a demokrácia aláásása miatt. Legutóbb a héten benyújtott átláthatóságinak nevezett törvényjavaslat váltott ki kemény kritikákat.

(G.M.)
2025.05.24 08:58:47


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!