Népirtás, Dél-Afrikában - Trumpnál járt az elnök
Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök szerdai fehér házi látogatása során Donald Trump amerikai elnök nyilvánosan megalázta kollégáját. Az Ovális Irodában tartott találkozón Trump megalapozatlan vádakkal bombázta vendégét, miszerint Dél-Afrika „népirtást” követ el a fehér farmerek ellen.

Meglepő módon még videofelvételeket is bemutatott népirtással kapcsolatos vádjai alátámasztására. Ramaphosa többször is megpróbálta enyhíteni a helyzetet és megnyerni Trumpot. A bájos offenzívának legalább némi hatása volt: az amerikai elnök nyitva tartotta a novemberi dél-afrikai G20-csúcstalálkozón való részvétel lehetőségét.
A két ország kapcsolata az utóbbi időben nagyon feszült volt – különösen Trump Dél-Afrika elleni „népirtási” vádjai miatt. Az amerikai elnök panaszkodik a dél-afrikai fehér kisebbségekkel, különösen az afrikánerekkel, a holland telepesek leszármazottaival szembeni diszkriminációra. Az 1990-es évek elejéig ők vezették a rasszista apartheid rezsimet Dél-Afrikában, amely szisztematikusan diszkriminálta a lakosság fekete többségét.
Összeesküvés-elmélet jobboldali szélsőséges körökben
Trumpot különösen aggasztja az új törvény, amely közérdekből lehetővé teszi a földek kisajátítását, hogy ellensúlyozza az apartheid korszakára visszanyúló egyenlőtlenségeket. Dél-Afrikában a mezőgazdasági területek nagy részét továbbra is a kis fehér kisebbség birtokolja.
A szakértők vitatják Trump állítólagos népirtásról alkotott képét. Ezzel a „fehér népirtás” összeesküvés-elméletét alkalmazza, amely széles körben elterjedt a jobboldali szélsőséges körökben. Dél-Afrika szintén határozottan elutasítja a vádat.
Eszkaláció és a helyzet deeszkalációjának kísérlete
Február elején Trump befagyasztotta a Dél-Afrikának nyújtott segélyeket, márciusban pedig az Egyesült Államok kiutasította az ország nagykövetét. Az Egyesült Államok nemrégiben befogadta az első fehér dél-afrikai csoportot, és menekültstátuszt adott nekik – annak ellenére, hogy Trump kormánya nagyrészt leállította a háborús és válságövezetekből érkező menekültek fogadását.
A dél-afrikai kormány Ramaphosa látogatása előtt határozottan elutasította az amerikaiak vádjait, és élesen bírálta az áthelyezést. Ramaphosa végül kifejezetten azzal a céllal utazott Washingtonba, hogy csökkentse a két ország közötti feszültséget. Azért jött, hogy új kezdetet érjen el az Egyesült Államokkal való kapcsolataiban – mondta Ramaphosa a Trumppal folytatott találkozón. „Újra szeretnénk rendezni a két ország közötti kapcsolatokat.”
Trump provokációja
Egy hosszas, kamerák előtti szóváltás után Trump azonban hirtelen lekapcsolta a villanyt az Ovális Irodában, és egy nagyméretű televízión lejátszotta a videofelvételeket. A képeken egy út szélén fekvő sírok láthatók – mondta a Republican. „Szörnyű látvány. Még soha nem láttam ehhez foghatót.”
Ramaphosa így válaszolt: „Megmondták már önnek, hogy hol van az, elnök úr? Szeretném tudni, hol van, mert még soha nem láttam.” A dél-afrikai elnök megígérte, hogy kivizsgálja az ügyet. Trump emellett nyomtatott cikkeket is feltartott a fehér gazdák elleni állítólagos erőszakról, sorra lapozgatta az oldalakat, és így nyilatkozott: „Halál, halál, halál”. Végül átadta a papírköteget a kollégájának.
A dél-afrikai vendég bájos offenzívája
Ramaphosa többször is megpróbálta enyhíteni a helyzetet, és hangsúlyozta, hogy ha problémák merülnek fel, azokat a partnerek között kell megbeszélni. Bármiről hajlandó beszélni – riporterek jelenléte nélkül. A dél-afrikai elnök többször is megpróbált hízelegni Trumpnak, viccekkel nevettette meg, és politikai ajánlatokkal – például a dél-afrikai nyersanyagokhoz való hozzáféréssel – lágyította a hangnemét.
A rajtnál például a vendég bejelentette, hogy egy „fantasztikus” könyvet hozott ajándékba, amely Dél-Afrika golfpályáit mutatta be. Trump szenvedélyes golfozó. „Szeretném bemutatni önöknek a golfpályáinkat” – mondta Ramaphosa, Trump kegyeibe pályázva, és hozzátéve, hogy ő maga is elkezdett golfozni. „Szóval készen állok.”
A dél-afrikai elnök állami látogatásra hívta Trumpot az országába, és új kereskedelmi megállapodásokat ajánlott fel neki. Dél-Afrika olyan nyersanyagokat kínál, amelyekre az USA-nak szüksége van, beleértve a ritkaföldfémeket is.
„Sajnálom, hogy nincs repülőm a számodra” Ramaphosa máshol próbálkozott a humorral. Amikor Trumpot arról a vitatott megállapodásról kérdezték, amelynek értelmében az Egyesült Államok elfogadna egy Katar által adományozott jumbo jetet, amelyet Trump elnöki repülőgépévé alakítanának át, a dél-afrikai közbeszólt: „Sajnálom, nincs gépem a számodra.” Trump így válaszolt: „Ha az országod repülőgépet ajánlana az Egyesült Államok Légierejének, elfogadnám.”
Trump azonban többször is visszatért a „népirtás” vádjaihoz, és egy „nagyon szomorú dologról” beszélt. A 78 éves férfi figyelmeztetett: „Ezt meg kell oldani.” Ha ez megtörténik, a Dél-Afrikával való kapcsolatok kilátásai „érdekesek” lesznek.
Talán mégiscsak részt vesznek a G20-csúcstalálkozón?
Amikor arról kérdezték, hogy a feszültségekre való tekintettel utazik-e novemberben a vezető iparosodott és feltörekvő országok (G-20) johannesburgi csúcstalálkozójára, Trump végül némileg kedvezőbben reagált, és legalább nyitva hagyta a részvételét. Fontos, hogy az Egyesült Államok részt vegyen mind a nagy iparosodott országok G7-találkozóján, mind a G20-csúcstalálkozón – mondta Trump. Egyértelmű ígéretet azonban nem tett.
Trump áprilisban jelezte, hogy bojkottálni fogja a novemberi csúcstalálkozót. Az elmúlt hetekben Trump külügyminisztere, Marco Rubio és pénzügyminiszter, Scott Bessent már lemondta a dél-afrikai G20-as kollégáikkal tervezett előkészítő találkozóit.
Röviddel Trump és Ramaphosára való találkozója előtt Rubio egy amerikai szenátusi meghallgatáson azt mondta, hogy az amerikai kormány úgy döntött, hogy nem vesz részt az idei dél-afrikai G20-csúcstalálkozón – „sem külügyminiszteri, sem elnöki szinten”. Ennek hátterében az áll, hogy a találkozó napirendjén szereplő egyes témák nem tükrözik a Trump-adminisztráció prioritásait. Úgy tűnik, ez most legalább tárgyalás kérdése.
2025.05.22 07:10:12