Ünnepélyes megemlékezés a náci áldozatokról Mauthausenben
1945 májusának elején az amerikai hadsereg katonái szabadították fel a nácik által épített mauthauseni (Perg járás) koncentrációs tábort. Mauthausenben és altáboraiban több mint 90 000 embert gyilkoltak meg. A megemlékezési ünnepségre vasárnap került sor az egykori koncentrációs táborban – több mint 20 000 ember vett részt rajta.
Vasárnap reggel számos látogató érkezett a világ minden tájáról a mauthauseni koncentrációs tábor áldozataira – köztük VI. Fülöp spanyol királyra. és Letizia királynő, valamint Alexander Van der Bellen szövetségi elnök.
Az ausztriai Mauthausen Bizottság elnöke, Willi Mernyi párhuzamot vont a jelennel: „Sokan nagyon pesszimisták a jövőt és gyermekeik jövőjét illetően” – mondta –, „mert sokan úgy vélik, hogy ez olyan helyzethez vezet, mint a nemzetiszocializmus előtt volt.” De van egy nagy különbség: „Lehetséges, hogy néhány ősünk, amikor Adolf Hitler hatalomra került, nem tudhatta, vagy nem akarta tudni, hová vezet a gyűlölet, a megosztottság, az antiszemitizmus. Lehetséges, hogy néhány ősünk nem tudhatta, mi minden lehetséges. De mi, itt ma, tudjuk. És ez a tudás felelőssé tesz minket a „soha többé” reményéért” – nyilatkozta a látogatóknak.
1945 májusának elején az amerikai hadsereg katonái szabadították fel a nácik által épített mauthauseni (Perg járás) koncentrációs tábort. Mauthausenben és altáboraiban több mint 90 000 embert gyilkoltak meg. A hagyományos felszabadulási ünnepségen több ezer látogató vett részt a világ minden tájáról.

„A mauthauseni tanulságok folytatása”

Tekintettel a demokráciát, a jogállamiságot és a sajtószabadságot fenyegető jobboldali rezsimek és oligarchiák világszerte való felemelkedésére, az Egyesült Államok jobbra tolódására és az orosz agresszióra Ukrajnában, Guy Dockendorf, a Mauthauseni Nemzetközi Bizottság elnöke arra buzdította a fiatalokat, hogy folytassák a mauthauseni tanulságokat.

Holokauszt-túlélők vettek részt az ünnepségen

Hagyományosan a világ minden tájáról érkeznek küldöttségek Mauthausenbe a felszabadulási ünnepségekre, és koszorúkat helyeznek el az egykori névsorolvasási téren. Egyre kevesebb a holokauszt-túlélő, aki még részt vehet a programban. A vasárnapi díszvendég Shaul Spielmann (87), akinek a szüleit az auschwitz-birkenaui koncentrációs táborban gyilkolták meg, és akit fiúként szabadultak fel a günskircheni altáborból 1945. május 5-én.

Három „mauthauseni baba” is részt vett.

Hana Berger-Moran, Mark Olsky és Eva Clarke a felszabadulás előtt néhány nappal vagy héttel születtek a koncentrációs táborban, vagy a táborok közötti fogolyszállításokon, és történeteik sok embert megérintettek: Hagyományosan megelőző ökumenikus istentiszteletet tartanak, amelyet Manfred Scheuer, Chalupka linzi egyházmegyei püspök és Ioannis Nikolitsis görög ortodox püspöki vikárius celebrált.
Prédikációjában Chalupka felidézte, hogy „az ilyen helyeken szerzett tapasztalatok vezettek az emberi jogok nemzetközi kodifikációjához a náci uralom vége után”, és hogy az Egyesült Nemzetek Szervezetének megalapításával az emberi jogok a nemzetközi jogban is helyet kaptak. „Ha az emberi jogok egyetemes érvényességét ma megkérdőjelezik, és a nemzetközi jogot lábbal tiporják, akkor nem maradhatunk csendben” – figyelmeztetett.
1938 és 1945 között közel 200 000 embert fogtak el több mint 40 nemzetből a mauthauseni koncentrációs táborban és annak több mint 40 altáborában; körülbelül 100.000 nem élte túl a gyilkos gépezetet.

1945. május 5-én az amerikai hadsereg szabadította fel a tábort. A Mauthausenben megrendezett felszabadulási ünnepség a legnagyobb szabású az egykori melléktáborokban megrendezett hasonló események sorában, mint amilyeneket szombaton a Gunskirchen, Gusen és Ebensee koncentrációs táborok területén, valamint hétfőn Melkben tartottak.
A spanyol királyi pár, VI. Felipe. és Letizia vendégei voltak a vasárnapi megemlékező rendezvényeknek. Az a tény, hogy „vörös spanyolokat” is internáltak oda – ahogy a nemzetiszocialisták nevezték Francisco Franco spanyol fasiszta tábornok ellenfeleit a spanyol polgárháborúban (1936-1939) –, sokáig nem volt probléma magában Spanyolországban. A királyi látogatást azonban jelenleg kritikák is érik.
VI. Fülöp király és Letizia királynő fehér virágkoszorút helyezett el a szarkofág előtt. A spanyolok voltak az első nagyobb fogolycsoportok egyike, akiket a hírhedt Halállépcsők építéséhez használtak fel.

1945. május 5-én az amerikai hadsereg csapatai szabadították fel a mauthauseni koncentrációs tábort. A hagyomány szerint a koncentrációs tábor bejárata felett egy hatalmas transzparensen ez állt: „A spanyol antifasiszták üdvözlik a felszabadítókat”.
A 2184 túlélő spanyol számára a szenvedés nem ért véget 1945-ben, mivel Franco tábornok diktatúrája még további 30 évig hatalmon maradt. Sokan emigrációba vonultak Latin-Amerikába és Franciaországba. Nagyon kevesen telepedtek le a felső-ausztriai koncentrációs tábor körüli tágabb területen.



2025.05.12 09:25:15


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!