Nagy port kavart Fico moszkvai útja
Robert Fico azt mondta Putyinnak, bármilyen békekezdeményezést hajlandó támogatni, amely véget vethet az orosz-ukrán háborúnak. A hétvégén sem csillapodtak a kedélyek Robert Fico (Smer) miniszterelnök moszkvai útja miatt: az ellenzék továbbra is szégyenről és árulásról beszél, de a koalíciós partnerei is elhatárolódnak a kormányfő lépéseitől.

Ahogy arról tájékoztattunk, Fico Moszkvában emlékezett meg a második világháború lezárásának 80. évfordulójáról, valamint az Európai Unió születésnapjáról. A szlovák miniszterelnök többek között tárgyalt Vlagyimír Putyin orosz, Hszi Csin-ping kínai és Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnökkel is.
A kormányhivatal az utazás előtt meglehetősen szűkszavú volt Fico pénteki programjával kapcsolatban. A miniszterelnök hivatalos külföldi útjairól és azok részleteiről a kabinet sajtóosztálya általában előre tájékoztatja a hazai sajtótermékeket, de ebben az esetben a szlovák lapok elsőként Putyin tanácsadójától értesülhettek Fico programjáról. A kormányfő, aki általában meglehetősen aktív a közösségi médiában, pénteken szintén csak egy rövid bejegyzést és néhány fotót osztott meg, amelyeken éppen megkoszorúzza az ismeretlen katona emlékművét a moszkvai Vörös téren.
A kormányhivatal mindössze szombaton, a tárgyalásokat követő napon számolt be arról, mi hangzott el Fico és Putyin között. A szlovák kormányfő elmondta, elhibázott és gazdaságilag káros ötletnek tartja az Európai Bizottság tervét az orosz energiahordozók behozatalának leállításáról, ezért Szlovákia kész megvétózni a javaslatot.
Az orosz-ukrán háború kapcsán pedig a miniszterelnök megismételte korábbi álláspontját, mely szerint nem hisz a konfliktus katonai rendezésében, és minden békekezdeményezést támogat, függetlenül attól, mely ország veti fel.
A sajtóhírben megjegyzik, Fico egy szűkebb formátumú tárgyalást is lefolytatott, amelyen a háború lehetséges végkimeneteléről beszéltek Putyinnal – ennek részleteiről azonban már nem tájékoztatták a nyilvánosságot.
Az ellenzék rendkívül felháborítónak, szégyenteljesnek, egyesek pedig egészen hazaárulásnak tartják a miniszterelnök moszkvai útját. Emellett azonban a saját koalíciós partnerei is távolságtartóan viszonyulnak a kormányfő lépéseihez.
Tomáš Drucker (Hlas) oktatási miniszter a szlovák közrádió Sobotné dialógy című vitaműsorában úgy fogalmazott, kétségbevonhatatlan tény, hogy Szlovákiát a második világháború végén a Vörös Hadsereg szabadította fel a fasiszta rezsim alól, sok katona az életével fizetett ezért, amiért hála és tisztelet jár. A Hlas képviselői azonban nem utaztak sem Moszkvába, sem Kijevbe, hanem Szlovákiában rótták le a kegyeletüket.
A tárcavezető kiemelte: ugyanakkor az is tény, hogy Oroszország három évvel ezelőtt megtámadta Ukrajnát. Úgy gondolja, Fico a moszkvai útja során nem a teljes kormánykoalíciót, hanem kifejezetten pártjának, a Smernek az érdekeit képviselte, amikor Putyinnal egyeztetett.
Egyúttal elmondta, a miniszterelnök nem tájékoztatta a kormány tagjait arról, hogy pontosan miről is tárgyal majd az orosz elnökkel.
Kamil Šaško (Hlas) egészségügyi miniszter szintén pártügynek nevezte Fico útját. Szerinte rendben van, ha a kormányfő tartja magát „négy égtáj felé történő külpolitikához”, ugyanakkor megjegyezte, neki mint európai polgárnak az lenne az első, ha a szlovák miniszterelnök az Európai Unió tagországaival építene ki erős kapcsolatokat.
Andrej Danko (SNS), Fico másik koalíciós partnere az utóbbi időben ugyan többször is bírálta a miniszterelnököt, főleg azután, hogy a koalíciós válság eredményeként pártja elbukta az idegenforgalmi minisztérium irányítását, és az a Rudolf Huliak lett a tárcavezető, akivel az SNS vezetőjének tavaly kifejezetten megromlott a viszonya. A nyíltan oroszbarát Danko azonban a külpolitikai kérdésekben továbbra is kiáll a miniszterelnök mellett, és a moszkvai út kapcsán sem volt másként.
A miniszterelnök a Putyinnal való tárgyalásáról, valamint a Vörös téren található katonai emlékmű megkoszorúzásáról ugyan beszámolt, de azt nem erősítette meg hivatalosan, hogy katonai parádén is részt vett, és a videó felvételeken sem lehetett őt látni.
Dankót saját bevallása szerint ez meglepte, de leszögezte, támogatja a miniszterelnök vétóval kapcsolatos szándékát az orosz energiahordozókat illetően.
Az ellenzéki képviselők szégyenteljesnek tartják Fico lépéseit. Milan Majerský, a KDH elnöke szerint a történelmi tények kapcsán azt is el kell mondani, hogy a szovjetek az ország felszabadítása után 40 éven keresztül ráerőszakolták az akaratukat Szlovákiára. Az orosz–ukrán háborút illetően pedig megjegyezte, ha egykor valóban felszabadítók is voltak, mára agresszorrá váltak azzal, hogy lerohanták Ukrajnát. Éppen ezért szégyenteljesnek tartja, hogy Szlovákia miniszterelnöke Moszkvába látogatott.
Fico tolerálja az agresszort és annak hataloméhségét – jelentette ki a KDH elnöke, aki szerint az is aggasztó, hogy az utóbbi időben a nyugati nagyhatalmak vezetői már egyáltalán nem látogatnak el Szlovákiába.
Igor Matovič, a Szlovákia mozgalom elnöke, aki Fico moszkvai útjára válaszul néhány képviselőtársával Kijevbe utazott, úgy fogalmazott, a miniszterelnök arcon köpte a meggyilkolt ukrán gyermekek családját és Szlovákia gazdasági érdekeit azzal, hogy kezet rázott az orosz elnökkel. Michal Šimečka, a Progresszív Szlovákia (PS) elnöke kiemelte, Fico az egyetlen EU-s vezető, aki elutazott a moszkvai katonai felvonulásra. Ez még Orbán Viktornak is túl nagy falat volt – jelentette ki.
Úgy gondolja, Fico ezzel maga is „háborús miniszterelnökké” vált, annak ellenére, hogy folyamatosan a békepárti álláspontját hangsúlyozza, hiszen a világon már senki sem akarja folytatni ezt a háborút, csakis maga az agresszor, Vlagyimír Putyin – és azzal, hogy Fico kezet fogott vele, maga is beállt a háborút éltetők sorába.
Fico moszkvai útja ellen hétvégén a civilek is tüntettek. A Békét Ukrajnának kezdeményezés decemberben szervezte az első megmozdulását Pozsonyban, akkor szintén azért, mert a szlovák kormányfő Putyinnal tárgyalt. Ezt követően kéthetente szerveztek demonstrációkat, és több ezer embert vittek az utcára. A szervezők a pénteki tüntetés kapcsán úgy fogalmaztak, egyelőre ez volt az utolsó tiltakozó akció.
A demonstráción többek között felszólalt Gyenge Veroni slammer, valamint Rastislav Káčer korábbi külügyminiszter is. A megmozduláson ismét több ezren vettek részt.
Új Szó Online
2025.05.11 22:16:52