Ma kezdődik minden idők legnagyobb konklávéja – a Katolikus Egyház sorsa a tét
Szerdán kezdődik a római katolikus egyház új vezetőjének választása Ferenc pápa húsvét hétfői halálát követően. Az eljárás szigorúan szabályozott, de a konklávénak nincs időkorlátja. Még soha ennyi bíboros nem volt jogosult szavazni. A tét nagy: tovább tart-e a káosz az egyházban, vagy valaki végre rendet csinál Bergoglio után?

A vatikáni tájékoztatás szerint a bíborosok először szerdán 10 órakor találkoznak a Szent Péter-bazilikában a „Pro Eligendo Romano Pontefice” (A római pápa megválasztására) kezdődő misén. Délután 16:15-kor a több mint 130 szavazati joggal rendelkező bíboros gyűlik össze az Apostoli Palota Cappella Paolinájában. Innen délután 4.30-kor kezdődik a körmenet a Sixtus-kápolnába, ahol megválasztják a pápát.
Ez a pápaválasztás lesz a történelem legnagyobb szabású konklávéja. Az egyetemes egyház jelenlegi 252 bíborosából 135-en 80 év alattiak rendelkeznének szavazati joggal. Két egészségügyi okokból lemondott bíboros után várhatóan 133 bíboros költözik be a Sixtus-kápolnába. Ha ez a szám továbbra is fennáll, egy jelöltnek legalább 89 szavazatra van szüksége ahhoz, hogy pápa legyen.
A szavazás reggel 9:30-kor kezdődik.
Bár egyértelmű, hogy a bíborosok délután fél 4-kor lépnek be a Sixtus-kápolnába. szerdán még nem jelentettek be hivatalosan semmit a következő lehetséges teljes szavazási napok pontos időpontjával kapcsolatban. Ha azonban a 2013-as konklávét követik, a bíborosok reggelijét reggel 6:30 és 7:30 között tartják a Santa Marta vendégházban. Reggel 7:45-kor az Apostoli Palotába mennek, ahol 8:15 és 9:15 között együtt misét mutatnak be a Pálos-kápolnában.
A nap első két szavazási fordulója 9:30-kor kezdődik a Sixtus-kápolnában. Az ebédszünet után, 12:30-kor kezdődően. és egy közös ebéd a vendégházban, a bíborosok késő délután visszatérnek a Sixtus-kápolnába a következő két szavazási fordulóra.
Fekete füst, fehér füst?
Teljes szavazási napokon a következők érvényesek: Ha az egyik szavazási forduló sikertelen, azonnal egy második forduló következik; Csak ezután égetik el a szavazólapokat – egy sötét füstpatronnal együtt. Ez délelőtt 11:30 és este 7:00 körül is előfordulhat. Az új pápának kétharmados többségre van szüksége a megválasztásához. Ha a 33. forduló után nem születik döntés, akkor a két legerősebb jelölt között ugyanannyi második fordulót kell tartani, amíg kétharmados többséggel új pápát nem találnak.
Ha a választás sikeres volt, a papírokat azonnal elégetik – fehér füstpatronnal –, hogy a füst színe jól látható legyen; Ez olyan délelőtt 10:30 vagy délután 5:30 körül lenne. Természetesen lehetetlen pontosan megjósolni, hogy mikor fog füst szállni a Sixtus-kápolna világhírű kéményéből.
Szigorú titoktartás
A választás előtt, a Sixtus-kápolnába való ünnepélyes bevonulás után a bíborosoknak hagyományosan eskü alatt kell fogadniuk, hogy betartják a konklávé választási szabályzatát, és teljes titokban tartják a választást. A ceremóniamester ezután kihívja a hívőket, hogy „extra omnes” („mindenki ki”), és megkéri a nem bíborosokat, hogy hagyják el a kápolnát.
Ezt követően Pietro Parolin, a legmagasabb rangú, szavazati joggal rendelkező bíboros püspök, a konklávé vezetőjeként felolvassa az esküt, amellyel minden bíboros kötelezi magát a titoktartásra. Egyenként előlépnek és fogadalmat tesznek: „És megígérem, kötelezem magam, és megesküszöm, hogy úgy segítsen rajtam Isten és ezek a szent evangéliumok, amelyeket kezemmel érintek.”
A konklávé munkatársai, akikből mind a papok, mind a világiak voltak, hétfőn titoktartási esküt is tettek. Köztük vannak szakácsok, ápolónők, sofőrök, technikusok, virágkötők és gyóntatók – mindazok, akik szervezési támogatást nyújtanak a konklávéhoz, és akiknek a legszigorúbb titoktartást kell fenntartaniuk.
A Vatikán leállt a hálózatról
A bíborosoknak nem megengedett semmilyen kapcsolatuk a külvilággal; A Vatikán közölte, hogy a konklávé idejére kikapcsolja mobiltelefon- és telekommunikációs rendszereit. Ez a Vatikán területére szerda délután 3 órától lesz érvényes. Minden elektronikus kommunikációt meg kell akadályozni, hogy a konklávé a kánonjog előírásainak megfelelően a legszigorúbb titokban folyhasson le. Az új pápa megválasztásának kihirdetése után a rendszer helyreáll. Matteo Bruni, a vatikáni szóvivő szerint a Szent Péter teret nem érinti a lezárás.
Választás „Isten akarata szerint”
Maguk a szavazólapok a következőképpen zajlanak: A bíborosok a szavazat leadásához egyenként, „mindenki számára láthatóan, felemelt kézzel” közelednek az oltárhoz, a szavazólapot az urnába helyezik, és esküt mondanak: „Krisztust, aki az én bírám lesz, hívom tanúul arra, hogy azt választottam, akiről hiszem, hogy Isten akarata szerint kell kiválasztani.”
A bíborosoknak „lehetőleg álcázott, de olvasható kézírással” kell felírniuk egy nevet a szavazólapra, és kétszer össze kell hajtaniuk. A szavazólap téglalap alakú, és a felső felén az „Eligo in Summum Pontificem” („Pápát választok”) felirat szerepel. Írd le alább, hogy kit tartasz méltónak. A szavazatok leadása után megrázzák a szavazóurnát, és nyilvánosan megszámolják a szavazatokat.
Minden latin
Amíg az új pápát meg nem választják és nem mutatja be magát a nyilvánosságnak, a latin kifejezések és megfogalmazások áthatják az egész folyamatot. A latin a hivatalos nyelv a Vatikánban. A „konklávé” szó szintén latin eredetű: a „cum clave” jelentése „kulccsal”, és egy zárható szobára utal. A bíborosok zárt ajtók mögött választják meg a pápát a Sixtus-kápolnában.
Amikor megválasztják a pápát
„Elfogadja-e a pápa megválasztását a kánonjogi törvény értelmében?”: Ezt a kérdést teszi fel a dékán a megválasztott pápának, ha kétharmados többség van: „Elfogadja-e a pápa megválasztását a szabályoknak megfelelően?” Ha a válasz igen, akkor a következő kérdés az, hogy milyen néven szeretné hívni az új pápát: „Quo nomine vis vocari?” („Milyen néven szeretnéd, hogy szólítsanak?”)
A Sixtus-kápolna sekrestyéjében, a „Könnyek termében” az egyház új feje egyedül van érzéseivel, és magára ölti pápai ruháját. Elővigyázatosságból három méretben miseruhák állnak rendelkezésre . A konklávénak most vége. A Szent Péter-bazilika erkélyén a bíboros protodiakónus bejelenti az új pápa érkezését: „Nagy örömet hirdetek nektek: Van egy pápánk!” Annuntio vobis gaudium magnum: Habemus Papam!
2025.05.07 09:54:10