Európában kiirtották: Bécsieket fertőzött meg a lepra
A megállapítások szerint a lepromatózus lepra, a betegség legsúlyosabb formája, volt a kezelés kiváltó oka. A beteget a Bécsi Általános Kórházban ápolják. A fertőzés történhetett az afrikai vagy trópusi utazások egyikén.
Évtizedekig legyőzöttnek tekintették a leprát, de most új esetet fedeztek fel – a „Krone” beszélt az érintett személlyel.
Az első tünetek már másfél évvel ezelőtt észrevehetővé váltak, de senki sem tudta, milyen alattomos betegség állhat mögötte. „Enyhe bénulással kezdődött a talpamon. Először azt hittem, hogy magától elmúlik. De idővel a zsibbadás egyre súlyosabbá vált” – emlékszik vissza a 60 éves bécsi nő.
A zsibbadás a bokáktól és térdektől a könyökökig és a kézfejek fejéig terjedt. „Legutóbb a fülem és az orrom sérült meg” – magyarázza. A leprás beteg orvostól orvosig járt – köztük több alternatív gyógyászatot praktizáló szakember is –, de az aggasztó tünetek valódi oka sokáig rejtve maradt.

A titok csak áprilisban derült ki egy berlini orvos barátommal folytatott telefonbeszélgetés során. „Amikor elmondtam neki, hogy érzem magam, azonnal leprára gyanakodott. A távoli diagnózis után felkerestem a Bécsi Általános Kórházat. A fertőző betegséget okozó baktériumokat célzó részletes vizsgálatok azonnal megerősítették a kezdeti gyanúmat” – számol be a világjáró, aki az utazási iparban dolgozik.

A bécsi férfi teljesen megdöbbent: „Az utolsó ismert esetek régen voltak. Azt hittem, ez a betegség kihalt Európában.” Ami a beteg körében ámulatot keltett, nagy érdeklődést váltott ki a Bécsi Általános Kórház orvosi személyzete körében. „Sok orvos keresett fel, és szeretett volna részleteket megtudni a betegségem lefolyásáról és az egészségi állapotomról.”
A szakértők szerint a lepromatózus lepra a betegség legsúlyosabb formájának tekinthető. A baktériumok ellenőrizetlenül szaporodhatnak, és a véráramon, az idegszöveten, a nyálkahártyán és a nyirokrendszeren keresztül terjedhetnek az egész testben. „A test felére kiterjedő bőrkiütések ennek további következményei” – számol be a beteg. Ugyanakkor megkönnyebbül. Hosszú bizonytalanság után most legalább tudja, milyen kellemetlen betegséggel küzd. Továbbra sem világos, hogy mikor és hol fertőződhetett meg az idegenvezető: „Gyakran jártam munkaügyben a trópusokon, Afrikában vagy a világ más távoli helyein. Elméletileg bárhol megtörténhetett volna.”

Amióta tudom, mim van, jobban érzem magam. Az AKH orvosainak professzionális segítségének köszönhetően a gyógyulás útján vagyok.
A beteg, 60 év feletti
A felépülés valószínűleg hosszú időt vesz igénybe.
Amíg a lappangási időszak tart, valószínűleg teljes figyelmet kell fordítani a felépülésre. A beteg két héttel ezelőtt kezdte meg a terápiát, rendszeres vizsgálatok kíséretében a Bécsi Általános Kórházban. Konkrétan három nagyon speciális antibiotikumot kell szednie, amelyek közül néhányat Ausztriában nem könnyű beszerezni: „Most elég pihenésre és sok türelemre van szükségem.”
A hozzátartozókat is megvizsgálják.
A Trópusi Intézetet és az Egészségügyi Minisztériumot régóta megbízták ezzel a rendkívüli üggyel. A fertőzésveszélyt, ami csak kivételes esetekben fordul elő, legkésőbb a terápia óta kizárták. A hozzátartozókat napokkal ezelőtt megvizsgálták, de az eredmények még nem állnak rendelkezésre. A reményteli beteg: „Alig várom, hogy hamarosan újra megcsókolhassam a szeretteimet.”
Utolsó gyanús eset 2015-ben
A világ egyik legrégebbi betegsége
A lepra a világ egyik legrégebbi betegsége; az úgynevezett „leprásokat” már az Ószövetségben, a Bibliában is említik írásban. A lepra egész Európában tombolt, különösen a középkorban és a kora újkorban. A betegség eredete még mindig nem teljesen ismert; A tudományos feltételezések szerint a világ trópusi és szubtrópusi régióiban keletkezett. Mindenesetre a kiváltó ok a Mycobacterium leprae baktérium. Emberről emberre terjedni csak hosszan tartó érintkezéssel lehetséges – tehát nincs ok a pánikra.
Ha a baktériumok keringenek a szervezetben, akár 20 évig is eltarthat, mire a betegség kitör. Az inkubációs időszak azonban általában „csak” három-hét év. A lepra korán felismerhető a bőrön megjelenő világos vagy vörös foltokról. Kezelés nélkül a fertőzés zsibbadáshoz, látászavarokhoz, sőt az ujjak, lábujjak, fülek vagy akár az orr deformálódásához is vezethet – a legrosszabb esetben a másodlagos fertőzések miatt halál is bekövetkezhet. Az orvostudomány fejlődésének köszönhetően a leprát több mint 35 éve teljesen gyógyíthatónak tekintik, de évente körülbelül 180 000 eset fordul elő világszerte. A leginkább érintettek Délkelet-Ázsia, Kína és Afrika trópusi régióinak vidéki területei.
Ausztriában legutóbb 2015-ben Salzburgban cáfolt gyanús eset okozott nagy port.
2025.05.02 22:24:29


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!