Kína 20 perc alatt elsüllyesztheti az egész amerikai repülőgép-hordozó flottát
Az Egyesült Államoknak jelenleg 11 repülőgép-hordozója van aktív szolgálatban, köztük 10 Nimitz-osztályú és egy Gerald R. Ford-osztályú repülőgép-hordozó. A repülőgép-hordozók elengedhetetlenek az Egyesült Államok kül- és katonai politikája szempontjából, és világszerte védik nemzeti érdekeit.
De ők is célpontok. Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter azt állítja, hogy a kínai hiperszonikus rakéták egy gyors konfliktus esetén mindössze 20 perc alatt megsemmisíthetnék az összes amerikai repülőgép-hordozót, és az egyik első célpontot jelentenék, megszüntetve a csapatszállítást és a logisztikai támogatást.
„Eddig a repülőgép-hordozók voltak az erőnk kivetítésének platformjai, amelyek képesek stratégiailag erőt kivetíteni az egész világra” – mondta Hegseth egy nemrégiben adott interjúban. Hegseth azonban hozzátette, hogy 15 kínai hiperszonikus rakéta „10 repülőgép-hordozót képes elpusztítani egy konfliktus első 20 percében”.
A védelmi miniszter azt is kijelentette, hogy az Egyesült Államok „minden, a Pentagon által vezetett háborús játszmában veszít Kínával szemben”. „Kína egy olyan hadsereget épít, amelyet kifejezetten az Egyesült Államok elpusztítására terveztek” – mondta azt is. Hegseth az amerikai bürokráciát és a fegyverbeszerzés lassú ütemét okolta Kína növekvő jelenlétéhez az Egyesült Államokkal való konfliktusokban.
Az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumának egyik legfrissebb, 2024 decemberében közzétett jelentése szerint a kínai hiperszonikus rakétatechnológia óriási mértékben fejlődött az elmúlt 20 évben.
Szakértők szerint Kína Csendes-óceánt választotta ballisztikus rakétakísérletek helyszínéül (a legutóbbira 2024 szeptemberében került sor), ami a megnövekedett nukleáris képességek demonstrációjának, és egyben figyelmeztetésnek is tekinthető az Egyesült Államok és régióbeli szövetségesei számára.
Egy szimulált robbanófejet hordozó interkontinentális ballisztikus rakéta csapódott be egy kijelölt tengeri területen – közölte a minisztérium, a pontos helyet azonban nem részletezte. Ami meglepő ebben a tényben, az az, hogy Kína ritkán tesztel interkontinentális ballisztikus rakétákat nemzetközi vizeken.
Lövöldözős gyakorlat: Amerikai romboló, amely feldühítette Kínát harc közben
Kína rendelkezik a világ legnagyobb állandó hadseregével és haditengerészetével. Katonai költségvetése a második legmagasabb a világon, az Egyesült Államoké után. Az Egyesült Államok szerint Kína rendelkezik a legnagyobb légierővel az Indo-Csendes-óceáni térségben, vadászgépeinek több mint fele negyedik vagy ötödik generációs. Kína hatalmas rakétaarzenállal, valamint lopakodó repülőgépekkel, nukleáris fegyverek hordozására képes bombázókkal, fejlett felszíni hajókkal és nukleáris tengeralattjárókkal is büszkélkedhet.


2025.05.02 22:01:04


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!