Húszezer amerikai katonát akar kivonni Romániából és Lengyelországból a Pentagon
Az amerikai védelmi minisztérium magas rangú tisztviselői felülvizsgálják azt a javaslatot, amely mintegy 10 000 katona kivonására irányul Kelet-Európából, köztük Romániából és Lengyelországból – jelentette az NBC News hat amerikai és európai tisztviselőre hivatkozva, akiket tájékoztattak az ügyben.
Nem világos, hogy ez a terv hatással lesz-e a Mihail Kogălniceanu támaszpont építésére is, amely a NATO legnagyobb kelet-európai bázisává vált.
Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az esetleges kivonulás időzítése megriaszthatja a NATO-szövetségeseket, és ösztönözheti Vlagyimir Putyin orosz elnök tetteit.
A kivonásra fontolgató egységek annak a 20 000 katonának a részét képezik, amelyeket a Biden-kormányzat 2022-ben az Ukrajnával határos országok védelmének megerősítésére telepített az orosz invázió után. A számokról még vita folyik, de az NBC News szerint a javaslat magában foglalhatja a Biden által küldött erők akár felét is.
Az Egyesült Államok romániai és lengyelországi katonai jelenlétének csökkentéséről szóló belső megbeszélések akkor zajlanak, amikor Donald Trump elnök megpróbálja meggyőzni Putyint a tűzszünet elfogadásáról.
A hat amerikai és európai tisztviselő, akik mindannyian névtelenséget kértek, a javaslat több részletét ismertették az NBC News-nak. Ha a Pentagon elfogadja a javaslatot, az felerősíti azt a félelmet, hogy az Egyesült Államok elhagyja hagyományos európai szövetségeseit, akik Oroszországot egyre növekvő fenyegetésnek tekintik – mondták európai tisztviselők.
Az oroszok az amerikai erők csökkentését az elrettentés gyengüléseként értékelnék, ami növeli hajlandóságukat a különféle módokon történő beavatkozásra Európában - mondta Seth Jones, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának alelnöke.
A Trump-kormányzat egyértelművé tette, hogy azt szeretné, ha az európai szövetségesek nagyobb felelősséget vállalnának saját védelmükért, lehetővé téve az Egyesült Államok számára, hogy katonai erőforrásait Kínára és más prioritásokra összpontosítsa.
Pete Hegseth védelmi miniszterként első külföldi útja alkalmával februári brüsszeli beszédében kijelentette, hogy a kemény stratégiai realitások megakadályozzák az Egyesült Államokat abban, hogy elsősorban Európa biztonságára összpontosítson. Ehelyett az Egyesült Államok a déli határ biztosítására és Kína elleni küzdelemre összpontosítana – mondta Hegseth.
Körülbelül 80 000 amerikai katona állomásozik Európában. Miután Oroszország megkezdte a háborút, mindkét fél törvényhozói támogatták az erős amerikai katonai jelenlétet a NATO keleti szárnyán, fontos jelzésnek tekintve Putyin felé, hogy az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett e határállamok védelme mellett.
Trump azonban azt ígérte, hogy gyorsan véget vet a háborúnak, és most tűzszünetet sürget. Egészen más álláspontot képvisel Ukrajnával kapcsolatban, mint Biden, aki megígérte, hogy fegyvereket és egyéb segítséget nyújt Kijevnek, „ameddig szükséges” a győzelemhez.
Trump nyomást gyakorolt Ukrajnára, hogy tegyen korai engedményeket. A Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel vívott nyilvános összecsapás után egy hétre felfüggesztette a katonai és hírszerzési segítségnyújtást, és nem tett konkrét kötelezettségeket a jövőbeni amerikai katonai segélyekkel kapcsolatban.
A dán hírszerzés februárban közzétett értékelése szerint Oroszország katonai erőinek jelentős újjáépítését és reformját folytatja, beleértve a felszerelések modernizálását és a fegyvergyártás fokozását.
Ha az ukrajnai háború véget ér, vagy a tűzszüneti megállapodás befagyasztja, Oroszország képes lehet teljes körű háborút vívni Kelet-Európában a következő öt éven belül, ha a NATO nem erősíti meg védelmét – áll a jelentésben.
2025.04.08 17:01:54


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!