Szerbia kínálkozik a Trump-Putyin találkozó megtartására
– Teljes mértékben fel vagyunk készülve arra, hogy mindkét elnök számára garantáljuk a biztonságot – mondta a szerb államfő, aki szerint „nincs még egy olyan ország, amely Szerbiához lenne hasonlítható a Trump elnök iránti támogatottság szempontjából. Vučić szerint másrészt Szerbia egy olyan ország, ahol Putyin elnök még mindig rendkívül népszerű. Éppen ezért Vučić úgy gondolja, hogy Szerbia/Belgrád a világnak az a pontja, amely mindkét elnök számára kivételesen megfelelő hely lenne.

A szerb elnök hétfőn este – mit ad Isten – a Pink Televízió vendége volt, ahol bejelentette, hogy szerdán hivatalosan is megkezdődnek a konzultációk az új kormány megalakításáról, amelyek április 4-ig, péntekig be is fejeződnek.
Aleksandar Vučić arról is beszélt, hogy az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) már Belgrádban van, és vizsgálja, hogy történt-e hangágyú használata a március 15-i belgrádi tüntetésen.
Mindennél azonban sokkal fontosabb, hogy az interjú során a szerb elnök felajánlotta, hogy a Trump–Putyin-találkozót Szerbiában tartsák meg. Kérdés azonban, hogy Putyin elnök miként jutna el Szerbiába, a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) ugyanis 2023-ban nemzetközi elfogatóparancsot adott ki ellene.
Putyint azzal vádolják, hogy közvetlen és személyes felelősség terheli azokért a bűncselekményekért, amelyeket az orosz erők vagy az azokhoz kötődő csoportok követtek el Ukrajnában. Erről korábban részletesen beszámoltunk!
Kezdődik Trump becserkészése
Hat évvel ezelőtt a szerb elnöknek megadta a sors, hogy személyesen hívhassa meg az akkor még első elnöki mandátuma félidejében járó Donald Trumpot Belgrádba.
– Meghívtam, hogy látogasson el Szerbiába. A lengyelek után a szerbek szeretik őt leginkább.
Trump arról biztosította őt: tisztában van azzal, hogy a szerb nép milyen jó és nagy nemzet. A szerb elnök szerint Trump arra is emlékezett, hogy korábban ígéretet tett Szerbia felkeresésére, ahol – mint Vučić kifejezte – Trump nagy népszerűségnek örvend.
Vučić a Pinknek adott interjúban most annak a reményének adott hangot, hogy a következő két hónapban találkozhat az amerikai elnökkel, méghozzá Belgrádban, mindezt pedig azzal tetézte, hogy Putyint is meghívta, felajánlotta ugyanis, hogy a Trump–Putyin-találkozót Szerbiában tartsák meg.
– Teljes mértékben fel vagyunk készülve arra, hogy mindkét elnök számára garantáljuk a biztonságot
– mondta a szerb államfő, aki szerint „nincs még egy olyan ország, amely Szerbiához lenne hasonlítható a Trump elnök iránti támogatottság szempontjából – és itt most nem a vezetőkről van szó, hanem a nép egészének támogatásáról”. A BALK részéről itt csak halkan jegyezzük meg, hogy ha Vučić ezt még sokáig mondogatja, a végén még maga is elhiszi.
A szerb államfő szerint másrészt Szerbia egy olyan ország, ahol Putyin elnök még mindig rendkívül, rendkívül népszerű. Éppen ezért Vučić úgy gondolja, hogy Szerbia/Belgrád a világnak az a pontja, amely mindkét elnök számára kivételesen megfelelő hely lenne.
Vučić a kormányalakításról
A bármilyen kérdésben magát a legilletékesebbnek tartó szerb elnök a Pink Televízió Nemzeti Híradójába vette be magát, hogy értekezzen az aktuális politikai helyzetről, a Szerbia előtt álló kihívásokról, valamint az ország jövőjéről – mindenekelőtt pedig az új kormány megalakításáról –, mert minden bizonnyal ez várható, bár Vučić megpróbált sejtelmes lenni.
– Szerdán hivatalosan is elindítjuk ezt a folyamatot. Arra számítok, hogy utolsóként értesítenek majd, hogy a Szerb Haladó Párt tagjai kormányt akarnak-e alakítani, vagy új választásokat szeretnének
– mondta az államfő, aki sokadszorra utasította el az ellenzék egy részének követelését, hogy átmeneti, vagy ahogy ellenzéki körökben fogalmaznak, bizalmi kormány alakuljon.
– Ami biztos, hogy a Szerb Haladó Pártban nincs hajlandóság arra – ami megegyezik az én véleményemmel is –, hogy átmeneti kormány jöjjön létre
– mondta az elnök, aki ugyanakkor nemigen számíthat arra, hogy az ellenzékből bárki is leül vele tárgyalni – az utóbbi időben igencsak kemény álláspontot képviselő Demokrata Párt biztosan nem.
Srđan Milivojević, a Demokrata Párt (DS) elnöke a „pinkes elnöki szeánszot” követően közölte, hogy nem vesz részt semmiféle egyeztetésen Vučić elnökkel.
Milivojević a Beta hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy az elnöki konzultációkat „megrendezett színjátéknak és a parlamentarizmus utánzatának” tartja, és úgy vélte, hogy ezek „tovább mélyítik a válságot, és fokozzák a jogos népharagot”.
A demokraták vezetője kifejtette, hogy „már nincs olyan téma, amelyről a DS tárgyalhatna azzal a személlyel, aki – ahogy ő fogalmazott – március 15-én szonikus fegyverrel lőtt a tiltakozó polgárokra, kivéve az igazságszolgáltatásnak történő átadásáról”.
Szerinte a szerb elnöknek „szembe kell néznie azzal a következménnyel, amit az elmúlt 12 év teljhatalma és önkényuralma alatt elkövetett súlyos bűncselekmények jelentenek”.
– Egy olyan kormány megalakítása, amely újabb kaszkadőrökből áll majd, akiket feláldoznak az előre megtervezett botrányokban az időhúzás érdekében, csak tovább bővíti a gyanúsítottak listáját azt követően, hogy a szabad Szerbia intézményei megkezdik működésüket
– jelentette ki Milivojević, aki szerint ez hamarosan be fog következni.
Aleksandar Vučić többször is tagadta, hogy március 15-én a belgrádi tüntetés során szonikus fegyvert, azaz „hangágyút” használtak volna, és elnöki utasításra ugyanezt tették az állami szervek is.
Vučić a hétfő esti interjúban azt is közölte, hogy az orosz FSZB szakértői jelenleg is vizsgálják, hogy történt-e hangágyú használata a március 15-i belgrádi tüntetésen – a magunk részéről akár most borítékolni tudnánk az FSZB vizsgálatának az eredményét.
Nyilván ennek tudható be, hogy ezek után a szerb államfő maga sem volt biztos abban, hogy az FBI egyáltalán elmegy-e Szerbiába, miután az FSZB beelőzött.
– Nem tudom, jönnek-e (az FBI), nem vagyok biztos benne, merthogy az FSZB már itt van. Éppen ezért úgy gondolom, hogy nem fognak jönni, amint meglátják, hogy az FSZB már megérkezett
– nyilatkozta Vučić a Pinknek, amelynek a Nemzeti Híradójában az állítólag már készülő könyvéről is beszélt, amelyet állítása szerint a „színes forradalomról” ír.
A szerb elnök azt mondta, hogy a színes forradalomról szóló könyve rettenetesen érdekes lesz, mert ezernyi részletről szól majd – például arról, hogy az embereket mennyire megrémíti egy nehéz helyzet, hogyan mocskolják be a saját nevüket, mire képesek még a saját barátaik ellen is, csak hogy valami funkcióhoz jussanak. Vajon kiről beszélt?
(Varga Szilveszter)
2025.04.01 07:26:31