Törökország: Mire kell most figyelniük a turistáknak?
Kormánykritikusok börtönbüntetése, tüntetők elleni erőszak: mennyire biztonságos Törökország jelenleg a látogatók számára? Kérdések és válaszok.
Németországban körülbelül hárommillió embernek van családi gyökere Törökországban, és általában különösen figyelemmel kísérik az ottani történéseket. De még a török gyökerekkel nem rendelkező emberek számára is Törökország olyan ország, amelybe mindig öröm ellátogatni. A jelenlegi események tükrében sok kérdés vetődik fel egy lehetséges törökországi utazással kapcsolatban a közeljövőben.
A török rendőrség erőszakot alkalmaz a tüntetők ellen, akik jelenleg az ország utcáira vonulnak, hogy demonstráljanak Isztambul ellenzéki polgármesterének, Ekrem İmamoğlunak a le-tartóztatása ellen. Gumilövedéket és könnygázt használnak, valamint pálcákat és vízágyúkat. A kormány adatai szerint a tüntetések kezdete óta körülbelül 2000 embert tartóztattak le, köztük több újságírót is.

Az Erdoğan elnök elleni első nagyszabású tüntetést követően a Szövetségi Külügyminisztérium frissítette a Törökországba utazóknak szóló tanácsait. A „ politikai tiltakozások és a gyülekezési tilalmak ” kapcsán az országban utcákat és metróállomásokat zárnak le, ami a tömegközlekedés korlátozását eredményezi. Ankarát, Isztambult és Izmirt említik. De más városokban is lehetnek tüntetések.
Az Ekrem İmamoğlu isztambuli polgármester bebörtönzését követően kialakult jelenlegi helyzettől függetlenül a Szövetségi Külügyminisztérium óva int az Irakkal, Iránnal és Szíriával határos török régiókba való utazástól.
A helyzetről és az esetleges korlátozásokról tanácsos naponta tájékozódni a médián keresztül. Emellett kerülni kell a tüntetéseket és a nagy létszámú összejöveteleket. A külügyminisztérium azt is tanácsolja a körülöttük lévőknek, hogy legyenek „rendkívül óvatosak”. A turistákra, üzletemberekre vagy a rokonokat látogató török származású emberekre vonatkozó megjegyzés.
Az újságíróknak, különösen azoknak, akik beszámoltak a terrorizmusról, a kurd kérdésről vagy általában kritizálják Erdoğan elnököt és kormányát, megtorlásra, zaklatásra és a legrosszabb esetben letartóztatásokra és perekre kell számítaniuk Törökországban. A tiltakozásokról szóló jelentések következményekkel is járhatnak. Őrizetbe vettek több újságírót, akik fényképeztek, dokumentáltak vagy más módon beszámoltak a tüntetésekről.
A terrorizmus meghatározása Törökországban tágabb, mint Németországban. A kurd aggodalmakra vonatkozó pozitív kijelentéseket gyorsan a PKK propagandaként értékelik, és ennek megfelelően szigorúan büntetőeljárás alá vonják őket. Ugyanez vonatkozik a Gülen-mozgalom támogatóira is. De a kormányt kritizáló kijelentések letartóztatásokhoz, vádemelésekhez és utazási tilalmakhoz is vezethetnek. Az Erdoğan-rezsim látókörébe tartozik a közösségi média is. Bizonyos esetekben elég a bejegyzések megosztása vagy lájkolása ahhoz, hogy bajba kerüljön.
A külügyminisztérium szerint a török kormány is figyelemmel kíséri a németországi tevékenységet. A németországi tüntetésen való részvétel éppúgy büntetőeljárást vonhat maga után a török hatóságok részéről, mint a Németországban legális egyesületekben való tagság. A petíciók aláírása a hatóságok látókörébe is kerülhet Törökországba való beutazáskor vagy ott tartózkodása során. Ezek is hosszú időre nyúlhatnak vissza. A Szövetségi Külügyminisztérium megemlíti a szövetségi kormányhoz 2014-ben „Kezdeményezés egy független Kurdisztánért” címmel benyújtott petíciót, amely az iraki kurdok helyzetére hivatkozott.
Tuncay Özdamar. A WDR török szerkesztői osztályának vezetője beszámol arról, hogy Törökországban egyre nagyobb aggodalmak vannak a jövővel kapcsolatban. – Merre tart Törökország, hová vezet ez az út? sokakat foglalkoztató kérdés. Különösen a fiatalok tiltakoztak, mert nekik más elképzelésük volt Törökországról, mint Erdoğannak.
Mi történik ezután a legutóbbi eszkaláció után? A jelenlegi helyzet fordulópontot jelent? Ezt nehéz megjósolni. „ Mindkét irányba mehet ” - véli Özdamar. Elképzelhető, hogy a tüntetések tovább tartanak, és meg is fejtik hatásukat. ”A fiatalok nem adják fel, nyomást gyakorolnak a kormányra, és Erdoğan végre megadja magát.” Egy olyan forgatókönyv, amelyet Özdamar nem túl valószínűnek ír le. A másik lehetőség inkább valóra válik: ”Az Erdoğan egyre inkább autokratává válik, aki elnyomja az ellenzéket, és az ország lassan eltávolodik a demokráciától.”
Salim Çevik politológus úgy véli, Törökország fordulóponthoz érkezett. Erdoğan tekintélyelvűségét „ új szakaszban ” és „ahol nincs visszaút ” látja. A választásokon keresztüli demokratikus hatalomváltás utolsó útjait ő „ aktívan lebontotta ”. İmamoğlu szabadon bocsátását és ezzel a tiltakozók követeléseire való reagálást Erdoğan a gyengeség jelének tekintené, és ez további ellenálláshoz vezethet.
Egy tüntetésen, amelyre nyilvánvalóan a múlt héten került sor Antalyában, egy demonstrálót láttak felfújható Pikachu jelmezben. A Pikachu egy Pokémon, és az 1990-es évek óta népszerű, különösen a fiatalok körében.
A kormánypárti média ezután az ellenzék célzott kampányának részeként próbálta megjeleníteni a Pikachu-jelmezt. A CNN Türk műsorán a tüntetőket azzal vádolták, hogy az aranyos lényt ”pszichológiai hadviselés ” eszközeként használják. Az ellenzék azt akarja, hogy a tiltakozás szimpatikusabbnak tűnjön, és több embert hozzon az utcára.
Azóta sok tüntető a Pokémont a tüntetések szimbólumának tekinti. De van kritika is. Az internetezők panaszkodtak, hogy a tiltakozást elbagatellizálják, és szórakoztató eseményként ábrázolják, annak ellenére, hogy több száz letartóztatás és erőszak történt.


2025.03.31 20:33:19


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!