Földrengés Délkelet-Ázsiában: Több mint 1600 halottról számoltak be

Erős földrengés rázta meg Mianmart és Thaiföldet, a rengés Kínát és Vietnamot is elérte.
A délkelet-ázsiai heves földrengést követően, amely nemcsak Mian-marban, hanem Thaiföldön, Kínában és Vietnamban is érezhető volt, a megerősített halálesetek száma tovább emelkedik. A mianmari katonai kormány több mint 1600 halottról és 3400 sebesültről számolt be szombat délután.
A szomszédos Thaiföldön eddig mindössze tíz halálesetet regisztráltak. Több mint 70 ember azonban még mindig eltűnt, miután Bangkokban összeomlott egy sokemeletes épület, amely éppen az építkezés közepén volt. Hirtelen mindenhol por lett, majd még három-négy másodpercbe telt, mire az egész épület összeomlott - írta le a drámai pillanatokat egy bangkoki szemtanú.
Különböző sajtóértesülések szerint a mentők már 15 emberrel vették fel a kapcsolatot. Ezek egy része több méter mélyen a romok alatt található. A mentők célja most az, hogy ételt és italt vigyenek a sérülteknek. A mentési munka nehéznek bizonyul.

A 7,7-es erősségű földrengés pénteken 14 óra 20 perc körül történt. helyi idő szerint (közép-európai idő szerint 7 óra 20 perckor) egy sekély mélységben, Sagaing mianmari városától 16 kilométerre északnyugatra. A rengések még Kambodzsában, Bangladesben és Indiában is érezhetők voltak. Néhány perccel később újabb, 6,7-es erősségű földrengés következett.
A földrengés hatalmas károkat okozott, különösen Mianmarban: házak és hidak dőltek össze, utak szakadtak fel. A pusztítás különösen súlyos volt az ország második legnagyobb városában, Mandalay-ben, ahol több tucat ház dőlt össze. Az 1,7 millió lakosú város a földrengés epicentruma közelében található.
A főváros Naypyidaw is érintett volt. Ott beomlott egy nagy kórház sür-gősségi osztályának bejárata. A klinikán több száz sérültet kellett a szabad ég alatt ellátni.

Rendkívüli állapotot hirdettek az ország hat legsúlyosabban érintett ré-giójában. Az ország négy éve polgárháborútól szenved, amely a junta hatalomátvételével kezdődött. Az infrastruktúra és az állami egészség-ügyi ellátórendszerek tönkrementek, és sok esetben már nem is mű-ködnek. Valószínűleg eltart egy ideig, amíg a katasztrófa teljes mértéke világossá válik.
Szokatlan lépéssel nemzetközi segítséget kért a mianmari katonai kormány vezetője, Min Aung Hlaing. A pusztítás mértékét tekintve „ minden országnak, minden szervezetnek ” segítenie kell. A múltban a mianmari katonai kormányok megtagadták a nemzetközi segítség kérését, még nagyobb természeti katasztrófák esetén sem. A földrengés a szomszédos Thaiföldön is súlyos károkat okozott.
A válságövezetbe jutás is nehézkes. A rossz mianmari infrastruktúra miatt a segítők útja nagyon bonyolult és időigényes.

Mianmarban viszonylag magas a földrengések kockázata. 1930 és 1956 között az Egyesült Államok Geológiai Szolgálata hat erős, legalább 7,0-es erősségű földrengést számolt össze az úgynevezett Sagaing-törés közelében, amely északról délre halad át az országon. Itt az indiai kontinentális lemez és az eurázsiai lemez évente körülbelül 18 milliméteres sebességgel halad el egymás mellett.
A feszültségek egyre gyarapodnak, és újra és újra feloldódnak - egy csaknem 70 évig tartó nyugodtabb szakasz után - magyarázta a német geotudományi kutatóintézet (GFZ) Potsdamban. Szakértői jelenleg több mint 200 kilométeresre becsülik a törést.


2025.03.30 07:59:57


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!