Ukrajna-szakértő: Trump időt adott Putyinnak, hogy megtámadja Oroszországot
"Itt új geopolitikai rend van. Ez már nem liberális" - mondta a Pravdának Viktoria Vdovicsenko, a Cambridge-i Egyetemmel együttműködő ukrán külpolitikai és nemzetközi történelemszakértő. "Donald Trump amerikai elnököt orosz propaganda veszi körül, és szó szerint ugyanazt hirdeti, amit a Kreml" - véli a szakértő.

A múlt héten Donald Trump amerikai elnök telefonált Vlagyimir Putyin Kreml vezetőjével. Tűzszüneti megállapodás kötött az energia, az infrastruktúra és a fogolycsere területén. A Fekete-tengeren a tűzszüneten dolgoznak, de Oroszországnak sok követelése van, és továbbra is bombázza Ukrajnát. Hogyan érzékeli?
Az ukrán szakértők számára ez szégyenteljes telefonhívás volt. A tartalmáról először a Kremlből értesültünk. Kár érte Trump csapatát, amely nem volt felkészülve egy ilyen beszélgetésre. Ukrán szakértők így elemzik a telefonhívás eredményét és árnyalatait. Az amerikai elnök beleegyezett, hogy jégkorongmeccset rendezzen az oroszokkal. Ki tudja, hogy az amerikai játékosok tudtak-e erről előre. És meglepődtünk, hogy Trump nem golfozni szeret. De a dolog humoros oldalától függetlenül itt van a Kreml hivatalos nyilatkozata Putyin követelésével, hogy állítsák le a nyugati katonai támogatást Kijevnek, és szereljék le az ukrán hadsereget. Vegye figyelembe a megfogalmazásbeli különbségeket is. A Fehér Ház szerint a vezetők megállapodtak az energiára és az infrastruktúrára vonatkozó tűzszünetben. A Kreml szerint Trump javasolta. Ez két különböző dolog, és ez nem jelenti azt, hogy Moszkva bármire is elkötelezte magát. Emlékeztetlek arra, hogy a telefonhívás idején orosz drónok támadták Kijevet. Tekintse meg Katarína Mathernová, az Európai Unió ukrajnai nagykövetének közösségi oldalait és videóit. Szóval, azt hiszem, pezsgőt nyitottak a Kremlben a telefonhívás után. Putyin a geopolitikai kártyát is kijátszotta.
Miről volt szó?
Irán. Moszkva nagyon korlátozott befolyását kínálja Trumpnak Teherán felett, és cserébe akar valamit Ukrajnában. Azt mondja, hogy Iránnak ne legyen atomfegyvere. Ez zsarolás, és eszköz lesz az oroszellenes szankciók feloldásához. Trump szerint gyönyörű beszélgetés volt, de ez nem jelent semmit. Egyébként mindkét fél igyekszik oldalra állítani Európát. Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök a közösségi médiában azt írta, hogy Trumpnak és Putyinnak könnyű előételjei voltak: bimbó, brit hal és chips, valamint párizsi kakas (Medvegyev azt is hozzátette, hogy a főétel kijevi szelet volt, a szerk.). A telefonhívás során tehát semmi Európa számára értelmes dologról nem esett szó, és az amerikai kormány sem kérte a tárgyalásokba való bevonását. Ukrán szemszögből ezt úgy értjük, hogy Trump időt ad Putyinnak, hogy az orosz uralkodó késleltethesse a tett javaslatokra való reagálást, és hogy Moszkva maximalizálhassa az ellenünk irányuló támadásokat. Az amerikai elnököt orosz propaganda veszi körül, és szó szerint ugyanazt hirdeti, amit a Kreml mond. Sajnos ez olyan, mintha Putyin manipulálni akarná a Fehér Ház fejét, mert híres akar lenni. Kijev most elsősorban az Európai Unióra és az Egyesült Királyságra tekint, tőlük gyorsabb és hatékonyabb támogatást vár.
Lényegében azt mondod, hogy Trump mindent megad Putyinnak. Miért viselkedik így?
Trump és Putyin beszélgetésének részleteiről nem tudunk mindent. A Kreml főnöke vagy manipulálni próbálja az amerikai elnököt, vagy van valami eszköze zsarolásra vagy legalábbis az Ovális Iroda uralkodójának helyzetének gyengítésére. Mint mondtam, nem tudunk mindent a tárgyalásokról, de másrészt ismerjük az eredményt. Természetesen nem mondható, hogy a Fehér Ház nyilatkozata Trump Putyinnal folytatott telefonálása után kiegyensúlyozott volt. Nemcsak én, hanem más ukrajnai és európai szakértők is megértik, hogy valami történik, bár a részletek rejtve maradnak. Trump egyelőre nem kritizálta Putyint. Lehet, hogy az amerikai elnök valami keményre készül Oroszországgal kapcsolatban, bár nem hiszem. Jelenleg úgy tűnik, hogy Washington nem hajlandó bírálni Moszkvát, és vissza akar térni a vele való szokásos kapcsolatokhoz. Ezért mondjuk Ukrajnában, hogy szégyenletes telefonhívás volt, de ez a valóság, amivel együtt kell élnünk.
Az amerikai tisztviselők nem beszéltek az igazságos békéről a háború befejezésével kapcsolatban.
Igen.
Problémaként látja ezt?
Természetesen. A kérdés az, hogy mit tegyünk, ha már szó sincs olyan békéről, amelynek szintén igazságosnak kellene lennie? Tudod, mit jelent ez számodra? Ha Ukrajnában nem lehet tartós és igazságos békét elérni, akkor általában igaz, hogy Európa is szenvedni fog. Akár tetszik, akár nem. És amikor Európát említem, a szó legtágabb értelmében értem, és szó szerint az európai integráció felé tett erőfeszítésekről beszélek. Hibrid fenyegetésekkel és háborúval nézünk szembe. Nem csak Oroszország, hanem más szereplők is megzavarják a demokratikus politikai folyamatot Európában. Ha nem foglalkozunk komolyan a védelemmel és a biztonsággal, akkor az öreg kontinensen élők jövő generációinak élete nem olyan lesz, mint szeretnénk. Így van ez sajnos. Még mindig saját sorsunk urai vagyunk, de természetesen sok vita folyik arról, hogy milyen forgatókönyvekkel nézhetünk szembe, és mit kell tennünk. De mindez hiábavaló lesz, ha nem érünk el tartós és igazságos békét. Együtt nem csak a túlélésre kell gondolnunk, hanem arra, hogyan éljünk.
(Andrej Matisak – Pravda, Pozsony)
2025.03.27 18:35:24