Vucicnak az orosz titkosszolgálat segít az egyetemisták ellen
Nem bír Vucic a diákokkal és úgy tűnik segítséget kért és kapott is a nagytestvértől. Mindez nem jó ómen. Moszkvába a Szerbiában zajló kormányellenes tüntetésekről folytatott megbeszéléseket Aleksandar Vulin leköszönő szerb miniszterelnök-helyettes Szergej Sojguval, az orosz Biztonsági Tanács titkárával – jelentették az orosz állami hírügynökségek szombaton. Így kijelenthetjük, hogy Moszkva segít a szerb diákok ellen azaz beavatkozik egy elméletileg szuverén állam belpolitikájába.
A szerb diákok tiltakozásait mindkét vezető „színes forradalomra tett kísérletnek” nevezte, a kifejezéssel a 2003-as georgiai „rózsás forradalomra”, a 2004-es ukrán „narancsos forradalomra”, valamint a 2005-ös kirgiz „tulipános forradalomra” utalva.

„A szerbiai színes forradalom mögött a nyugati titkosszolgálatok állnak, amelyek kormányváltást igyekeznek elérni Szerbiában. Ezt mi nem fogjuk megengedni”– jelentette a TASZSZ orosz állami hírügynökség Vulin szavait idézve.

A szerb miniszterelnök-helyettes pénteken közölte, hogy a belgrádi hatóságokat az orosz kémszolgálatok segítették a tüntetésekre adott válaszlépések megtételében.

Sojgu szombaton kijelentette: Oroszország és Szerbia rendszeresen folytat párbeszédet, és oszt meg információkat egymással, amelyek között a „színes forradalmak” elleni küzdelem is szerepel. Elmondása szerint ez segíthet megelőzni a szerbiai helyzet destabilizációját a változó geopolitikai környezetben.

Az orosz szolgálatok ténykedése és a nyilatkozatok alapján egyértelmű, hogy valamit bevetettek Belgrádban a félmilliós tüntető tömeg ellen. Lehet nem hangágyút, hanem mást. De ne felejtsük, hogy több amerikai diplomata is komoly egészségügyi problémákkal küzd, mert Kubában 2016-ban és Kínában is többen is halláskárosodást, egyensúlyproblémákkal küzdöttek és agykárosodást szenvedtek.

Az Egyesült Államok havannai nagykövetségén dolgozó diplomaták közül többen megbetegedtek: először halláscsökkenésre és nehézlégzésre panaszkodtak, esetleg egyensúlyi problémákkal küszködtek. A gondokról a washingtoni külügyminisztérium először 2016 végén kapott jelzéseket, akkor néhány diplomata vissza is tért az amerikai fővárosba. A külügyminisztérium „incidenseknek” nevezte a történteket, és vizsgálatot indított.


Mint ismeretes Szerbiában az újvidéki vasútállomás tetőszerkezete tavaly november 1-jén omlott le, 15 ember meghalt, az ügy miatt több embert letartóztattak, de a felelőst egyelőre nem azonosította a szerb kormány. Az eset tüntetéshullámot indított el az országban.

A hét elején a szerb parlament hivatalosan is jóváhagyta Milos Vucevic miniszterelnök január 28-ai lemondását, amelyet a politikus a tüntetések nyomására, a súlyos balesetért vállalt politikai felelősség jegyében jelentett be, hangsúlyozva mindazonáltal, hogy vétlen az ügyben. Az ország törvényei szerint a képviselőháznak ezt követően harminc napja van arra, hogy új kormányt válasszon, ellenkező esetben előre hozott parlamenti választást kell tartani a nyugat-balkáni államban.

A tüntetők ellen egy hete Belgrádban hangágyút is bevetettek a félmilliós tömeg ellen. Erről Aleksandar Vučić szerb elnök szombaton késő este, a tüntetés után azt mondta, hogy csak az ellenzék találta ki a hangágyúzást. Ivica Dačić szerb belügyminiszter hétfőn közölte, hogy a rendőrség nem használt semmilyen illegális módszert a belgrádi tüntetésen. Kedden még tagadta e tömegoszlató fegyver létét, aztán szerdán már azt közölte, vannak a belügynek ilyen eszközei, ám ezek becsomagolva állnak egy raktárban, és nem vetették be őket a hétvégi, belgrádi tüntetéseken.

Már majdnem hatszázezer ember írta alá azt a petíciót, amiben a belgrádi tüntetésen történt állítólagos hangágyúzás kivizsgálását követelik.Az alábbi felvételen is az látható, ahogy az utcát megtöltő tüntetők egyszer csak hullámokban az út széle felé kezdenek rohanni:


(Csákány Tibor)
2025.03.23 19:04:30


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!