BOSZNIA: Mi lesz, ha Orbán blokkolja a Dodik elleni szankciókat? - Hírek a másik oldalról
Az Európai Parlament képviselői levelet küldtek Kaja Kallasnak, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének, sürgetve őt, hogy indítson el szankciókat a boszniai Szerb Köztársaság elnöke, Milorad Dodik ellen
Irena Joveva szerint ha Orbán miatt nem sikerül a szankciókat bevezetni, akkor nyomást fognak gyakorolni az egyes tagállamokra, hogy külön-külön vezessenek be szankciókat
Irena Joveva szlovén EP-képviselő úgy nyilatkozott a boszniai Hayat tévének — amelyet Elmedin Konaković bosznia-hercegovinai külügyminiszter állítása szerint Aleksandar Vučić szerb elnök finanszíroz —, hogy ha Orbán Viktor magyar miniszterelnök blokkolja a Milorad Dodik boszniai szerb elnökkel szembeni szankciókat, akkor a tagállamokon keresztül próbálkoznak.

Az Európai Parlament képviselői levelet küldtek Kaja Kallasnak, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjének, sürgetve őt, hogy indítson el szankciókat a boszniai Szerb Köztársaság elnöke, Milorad Dodik ellen.
A levelet az Európai Parlament tagjai, Tineke Strik, Thijs Reuten és Irena Joveva kezdeményezték, és összesen 28 EP-képviselő írta alá 10 EU-tagállamból és 5 politikai frakcióból.
Irena Joveva, szlovén európai parlamenti képviselő a Hayatnak kommentálta a levelet és a Bosznia-Hercegovinában kialakult helyzetet. Elmondása szerint nem vár túl sokat a levéltől, de ez nem jelenti azt, hogy felhagynának a cselekvéssel.
– Hiszem, hogy az egész EU teljes mértékben tudatában van annak, amit Dodik tesz, ahogy azt a levélben is kifejtjük. Ha nem sikerül szankciókat elfogadni a Tanácsban, mert ott konszenzus szükséges, az nem miattunk lesz, hanem egyetlen egy ember miatt — az pedig Dodik utolsó barátja a Tanácsban, Orbán Viktor
— mondta Irena Joveva, aki szerint ha Orbán miatt nem sikerül a szankciókat bevezetni, akkor nyomást fognak gyakorolni az egyes tagállamokra, hogy külön-külön vezessenek be szankciókat.
Megjegyezte még, hogy Dodik nem véletlenül áll évek óta az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság szankciói alatt.
– Az egyének elleni szankciók, akik veszélyeztetik a békét, a stabilitást és az alkotmányos rendet, jelenleg a leghatékonyabb eszközeink. Senkinek sem célja, hogy egy egész népet ítéljünk el, hanem egy embert, aki azt teszi, amit tesz, és nem az alkotmánnyal, a jogállamisággal vagy az európai értékekkel összhangban cselekszik
— tette hozzá Joveva, aki szerint mindenkit el kell ítélni és szankcionálni kell, aki nyíltan veszélyezteti Bosznia-Hercegovina békéjét és stabilitását.
Napi szinten figyeli az eseményeket
Joveva arról is beszámolt, hogy napi szinten követi a helyzetet Boszniában, Milorad Dodik boszniai bírósági ítélete óta. Ezt könnyen megteheti, mert kitűnően beszél szerbül, ami a szlovénokra általában nem jellemző.
– Egyre nehezebb elhinni, hogy ez történik: az állam (Bosznia-Hercegovina) blokkolva van, és ezzel együtt az európai útja is, miközben minden állampolgár túsz ebben a helyzetben. Remélem, hogy a politikai elit észhez tér, mert itt az ideje, hogy valóban haladjanak az európai úton, nemcsak szóban, hanem ténylegesen is
— jelentette ki a szlovén EP-képviselő, aki szerint tavaly volt egy lendület, amikor a reformprogramok előkészítése volt folyamatban.
– Ez a lendület ugyan elhalt, de remélem, hogy a válságnak hamarosan vége lesz, és olyan új, őszintébb embereket látunk majd, akik valóban hisznek Bosznia-Hercegovina európai jövőjében, és akik számára világos, hogy ez az állampolgárok jobb életét jelenti
— tette hozzá Joveva, aki reményét fejezte ki, hogy az ottani szereplők felhagynak a múlt nacionalista retorikájával, amelyhez — mint hangsúlyozta — nem szabad visszatérni.
Szerinte Dodiknak meg kell értenie, hogy elszigetelődött, és már alig van barátja. Jelenlegi lépései tovább rontják a helyzetet, és a saját helyzetét is.
Joveva végezetül emlékeztetett arra, hogy Bosznia-Hercegovinának megvannak a saját intézményei és törvényei, amelyeket be kell tartani, és ha nem tartják be, akkor annak jogi következményei lesznek, senki sem állhat a törvények fölött.
Szerinte senkinek sincs joga megkérdőjelezni az alkotmányt, csak azért, mert nem ért egyet az ítélettel. Ezért Szlovénia konzultációt kezdeményezett az ENSZ Biztonsági Tanácsában Bosznia-Hercegovináról.
(BalkMagazin)


2025.03.21 22:47:37


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!