Trump: „Zelenszkij megszegte a megállapodást”
Donald Trump amerikai elnök továbbra is támadja Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, bírálva a nyersanyagokkal kapcsolatos megállapodás állítólagos megszegését.
Donald Trump amerikai elnök heves támadásai ellenére az ukrán kormány igyekszik a lehető legsértetlenebbé tenni a Washingtonnal fenntartott kapcsolatokat. Volodimir Zelenszkij államfő aznap esti video-beszédében követte az amerikai alelnök tanácsát, hogy ne mondjon ellent Trumpnak, és egyértelművé tette, hogy Kijev továbbra is érdekelt a jó kapcsolatokban. Ehelyett Trump továbbra is támadta őt, és bírálta a megállapodás állítólagos megszegését.
„Megállapodásunk volt ritkaföldfémekről és egyéb dolgokról, de megszegték ezt a megállapodást. (...) Két napja felrúgták” - mondta Trump egy miami rendezvényen. Korábban kifogásolta, hogy Európa jobban teljesít, mint az Egyesült Államok a nyugati segélyektől függő Ukrajna támogatásában. Trump az amerikai segélyeket az Ukrajnából származó ritkaföldfémekhez való hozzáféréshez köti, amelyek kitermelése gazdaságilag jövedelmező és stratégiailag fontos. Pénzügyminiszterének múlt heti ukrajnai útjával kapcsolatban Trump azt mondta, Scott Bessent ott „elég durván” bántak vele: „Sok órát utazott vonattal, ami veszélyes utazás”. Végül Bessent „nem”-et kapott, és üres kézzel tért vissza. Zelenszkijnek nem volt ideje a pénzügyminiszterre – mondta Trump.
Néhány héttel ezelőtt az Egyesült Államok elnöke egy interjúban azt mondta: „Azt mondtam nekik, hogy 500 milliárd dollárnak megfelelő mennyiséget szeretnék ritkaföldfémekben.” Zelenszkij „komolytalannak” minősítette ezt a követelést, és hangsúlyozta: „Készen állunk egy komoly dokumentumra, de biztonsági garanciákra van szükségünk”. Folytatódik a munka egy olyan megállapodás kidolgozásán, amely többek között az Egyesült Államok hozzáférését biztosítja az ukrán nyersanyagokhoz.

A tervek szerint csütörtökön találkoznak Keith Kellogg amerikai különmegbízotttal – mondta Zelenszkij. „Nagyon fontos számunkra, hogy ez a találkozó és az Amerikával folytatott munka egészében konstruktív legyen” – szögezte le. Csak így biztosítható a stabil béke Ukrajna számára.
Ez egy háború, „aminek mi Ukrajnában az első másodperctől fogva véget akartunk vetni” - hangsúlyozta videóbeszédében Zelenszkij. A kijelentés ellentmondónak tekinthető Trump vádjával, amely nemrég az ukrán vezetést tette felelőssé a háborúért. Zelenszkij azonban nem említette az amerikai elnök nevét.
Az utóbbi időben hatalmas feszültségek váltak nyilvánvalóvá Kijev és Washington kapcsolatában. Az ukrán vezetés dühének adott hangot amiatt, hogy kizárták a Washington és Moszkva közötti Ukrajna jövőjéről szóló tárgyalásokból. Trump viszont komoly vádakkal válaszolt a bírálatra, diktátornak nevezve Zelenszkijt, és azt mondta, hogy Ukrajnában már régóta esedékesek az új választások. Zelenszkij ezután azzal vádolta Trumpot, hogy orosz dezinformáció áldozata.

Oleksii Makeiev, Ukrajna németországi nagykövete visszautasította az USA és Oroszország vádját, miszerint Zelenszkij elnöknek nincs demokratikus legitimitása. Az a tény, hogy az országot ért orosz támadás miatt hadiállapot van érvényben, és ezért nem lehetnek új választások, nem ukrán sajátosság – mondta Makeiev az ARD „Tagesthemen” című lapjában. „Ez bevett gyakorlat a világ számos országában, így Németországban is.” Valójában a német alaptörvény előírja, hogy a rendszerint háborús időkben lejáró parlamenti ciklusok csak hat hónappal a védelmi állapot megszűnése után érnek véget. Ugyanez vonatkozik a szövetségi elnökre is.
Olaf Scholz német kancellár is visszautasította Trump azon állítását, hogy Zelensky diktátor volt. „Egyszerűen helytelen és veszélyes megtagadni Selenskyj elnök demokratikus legitimitását” - mondta az SPD politikusa a Spiegelnek. Annalena Baerbock külügyminiszter abszurdnak nevezte Trump kijelentését.
A közvélemény-kutatások szerint még három évvel az orosz invázió kezdete után is az ukránok több mint fele támogatja Zelenszkijt. Folyamatosan növekszik azonban azok aránya, akik tárgyalásokkal és kompromisszumokkal akarják befejezni a háborút. Ettől függetlenül attól tartanak, hogy Moszkva manipulálhatja a választásokat a részben Oroszország által megszállt szomszédos országban, és egy Kreml-hű bábkormányt juttathat hatalomra.

Az ukrajnai bírálatokra, amiért nem hívták meg az amerikai és orosz tárgyalópartnerek legutóbbi szaúd-arábiai találkozójára, Trump Zelenszkijre hivatkozva így reagált: „Eljöhetett volna, ha akart volna”. Ugyanakkor az USA „sikeresen” tárgyalt Oroszországgal a háború befejezéséről.
A csatatéren kialakult helyzetet figyelembe véve Oroszország előnyben van az ukránokkal szemben – mondta Trump. „Ők tartják a kártyák egy részét, mert sok területet birtokba vettek.” Vlagyimir Putyin, a Kreml főnöke a közelmúltban bejelentette állítólagos újabb katonai sikereket az ukrajnai háború befejezéséről szóló tárgyalások hátterében, és azt mondta, hogy az orosz hadsereg előrenyomul a teljes fronton.
Moszkvában a volt partnerek közötti konfliktust nagy örömmel fogadták, és további olajat öntöttek a tűzre. Az X platformon angolul írt blogbejegyzésében Dmitrij Medvegyev azt mondta, Trumpnak „200 százalékban igaza volt”, amikor Zelenszkijt diktátornak minősítette. Putyin egy szentpétervári megjelenése során azt mondta, hogy az európai partnerek egyértelműen Trump ellen pozicionálták magukat az amerikai választási kampányban, sőt meg is sértették. Oroszország azonban soha nem engedte meg magának, hogy beavatkozzon a választási kampányba – állította.

Miután az Egyesült Államok megfordította Ukrajna-politikáját, számos nyugati szövetséges további támogatást ígért a megtámadott országnak. „Kiállunk Ukrajna mellett, és vállaljuk minden felelősségünket, hogy biztosítsuk a békét és a biztonságot Európában” - mondta Emmanuel Macron francia elnök egy informális videokonferencia után, amelyen Franciaország, 19 európai ország és Kanada is részt vett. Macron, korábban telefonon beszélt Zelenszkijjel.


2025.02.20 07:19:51


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!