Német békefenntartókat Ukrajnába?
A Bundeswehr 10. páncéloshadosztálya négy dandárt, hadosztálycsoportot és összesen 23 000 katonát foglal magában. A Bundeswehr legerősebb harci egysége valójában a szövetség védelmére szolgál. Például arra a katasztrofális esetre, ha Oroszország úgy dönt, hogy megtámadja a balti államokat.
Ezek az erők rendelkezésre állnak, és szükség esetén bővíthetik mandátumukat. Az európai biztonságpolitikában sokáig tabuként kezelt – európai békefenntartó csapatok Ukrajnának – a müncheni biztonsági konferencia óta a vita középpontjába került.
Keir Starmer brit miniszterelnök hirtelen készenlétét jelzi. Emmanuel Macron francia elnök valószínűleg egyébként is ott lenne. Már ma, az EU államfőinek sebtében megszervezett rendkívüli párizsi csúcstalálkozóján a hangsúly a Trump-adminisztráció közelmúltbeli kudarcaira adott helyes válaszon lesz. És az USA közelgő katonai kivonulása Európából .
A megbeszélések egy része az Oroszországgal folytatott béketárgyalások körül forog. És az a kérdés, hogy az európaiak egyáltalán asztalhoz ülnek-e. „Meg kell kérdeznünk, mert ez nélkülünk nem megy” – mondta Olaf Scholz kancellár vasárnap este.
Egy másik fontos rész azonban ahhoz kapcsolódik, hogy az európaiak ténylegesen mit tudnak katonailag bevetni annak érdekében, hogy az amerikaiak nélkül is hatékonyan meg tudják védeni Ukrajnát az orosz agresszióval szemben. Katonák a helyszínen, egy európai békefenntartó erő Ukrajnának, most erről van szó. De ez egyáltalán lehetséges lenne? Milyen szerepe lenne a Bundeswehrnek?
Olaf Scholz kancellár a konfliktus eszkalálódása miatti aggodalmában eddig mindig felszólalt az ilyen megfontolások ellen. Friedrich Merz hangsúlyozza, hogy a kérdés nem merül fel. Berlinben régóta foglalkoznak ezzel.
A szövetségi kormány forrásai azt mondják: rossz üzletért nincs szárazföldi csapat. Ez azt jelenti, hogy a katonák bevetését eredetileg valószínűleg a Donald Trump elleni tárgyalási befolyás részeként kívánják felhasználni. Csak akkor lesz szó a Bundeswehr bevetéséről, ha maguk az amerikaiak vállalják, hogy részt vállalnak Ukrajna biztosításában. Addig a jelenlegi koalíciós kormány azt mondja: Nem. Valami hasonlót lehet hallani az Uniótól is.
A védelmi minisztériumnak viszont már meglehetősen világos elképzelése van arról, hogyan nézhet ki a német részvétel. Hiszen a Bundeswehr nemzetközi válságkezelésének szabályai alig változtak – állítja a Bendlerblock. A keretet ma is a Bundeswehr úgynevezett egyetlen haderőkészlete adja: az összes rendelkezésre álló fegyveres erőt ezért rugalmasan kell felhasználni nemzeti és nemzetközi küldetésekre, valamint szövetségi kötelezettségekre – NATO, EU, ENSZ – anélkül, hogy e feladatok között fix elválasztás lenne.
Azt jelenti: Ha a NATO hadműveletet kér Ukrajnában, nem fogunk kiszállni belőle. – ahogy egy katona írja le. Szóba jöhet az új 2025-ös hadosztály, más néven Kancellári Hadosztály, amelyet a Bundeswehr január óta bocsát a NATO rendelkezésére. Ez a Bundeswehr fent említett 10. páncéloshadosztálya.
A probléma: Annak ellenére, hogy a NATO e egységének már 2025 januárjában rendelkezésre kellett volna állnia, még mindig nem teljesen harckész annak ellenére, hogy a többi Bundeswehr egységet megritkította.
A bevetés formája sem tisztázott. Az a „blöffölj és imádkozz” megközelítés, amely túl kevés katonát használ, és alapvetően azon a reményen alapul, hogy Oroszország nem fogja tesztelni, hanyagság lenne, és növelné a háború valószínűségét Európában – írja a Német Nemzetközi és Biztonsági Ügyek Intézete egy friss elemzésében.a témában. Békefenntartó erő csak akkor lehet sikeres, ha Ukrajna csatlakozik a NATO-hoz, a nyugati csapatok 150 000 főig.

Németország még mindig messze van attól, hogy mindezen lépéseket megtegye. Ez is lehet az egyik oka a választási kampányok és az eszkalációtól való félelem mellett annak, hogy a szövetségi kancellária eddig habozott az engedély megadásával.


2025.02.18 09:08:13


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!