Belgák tízezrei tiltakoznak Brüsszel utcáin az új kormány által tervezett megszorító intézkedések és különösen a korengedményes nyugdíjak eltörlését célzó projekt ellen.
Belgák tízezrei tiltakoznak Brüsszel utcáin az új kormány által tervezett megszorító intézkedések és különösen a korengedményes nyugdíjak eltörlését célzó projekt ellen.
Rengeteg ember – a rendőrség szerint 60 ezres, a szakszervezetek szerint 100 ezres tömeg – vonult fel csütörtökön Brüsszelben a Bart De Wever konzervatív flamand miniszterelnök kormánya által tervezett megszorítások, és elsősorban a korengedményes nyugdíjak eltörlését célzó projekt ellen – írja az AFP hírügynökség.

Ez az első nap a szakszervezetek mozgósítására azóta, hogy február 3-án beiktatták az új végrehajtó testületet, amely egy olyan ország kormányzását örökli, amely ellen az Európai Bizottság túlzottdeficit-eljárást indított, és amely csökkenteni akarja az állami kiadásokat.
„Nem vagyunk citromok”, „Hagyd abba a megosztást”, „A gazdagok megadóztatása mikor következik?” - olvasható a résztvevők plakátjain, ami az egyenlőtlenségek elmélyülését tükrözi.
„A kormánymegállapodásban megjelölt intézkedések teljességgel elfogadhatatlanok” - mondta az AFP-nek William, egy 45 éves katona, mérgelődve azon a kilátáson, hogy 67 éves korukig kell dolgozniuk, nem pedig 56 éves korukig, ahogyan azt eddig tervezték.
A nagy számban tüntetni érkezett katonák, tanárok, vasutasok és tűzoltók a különleges nyugdíjrendszerek eltörlése miatt tüntetnek.
Ezen kívül a nyugdíjszámítás új módja előírja, hogy a karrier megszakításait a továbbiakban nem veszik figyelembe, ez az intézkedés különösen a nőket sújtja.
„Nem számítottunk ilyen borzalmakra” a koalíciós megállapodásban - mondta Ludivine Dedonder volt védelmi miniszter, a katonaság támogatására érkezett szocialista, aki szabadságot vett igénybe a tüntetés időtartamára.
A mozgósítás – a három nagy szakszervezet: keresztény, szocialista és liberális – felhívására kétszer akkora volt, mint január 13-án, amikor 30 ezren vonultak fel Brüsszelben a közszolgáltatások és a nyugdíjak védelmében.
A sztrájkot követően az ország lassú ütemben működött, a tömegközlekedés súlyosan akadozott, a repülőgépek pedig leálltak a légi irányítás hiánya miatt.
„Belgium felett lehetetlen a légi forgalom (…) minden járatot törölnek 06.45 és 22.15 között” – figyelmeztetett az ország legnagyobb Brüsszel-Zaventem repülőterét kezelő társaság, a Brussels Airport.
Bart De Wever új miniszterelnök, miután a francia ajkú jobboldal szövetséges többségével a koalíció élére került, Belgium költségvetési helyzetét „a nyugati világ legrosszabbjaként” mutatta be. A várható államháztartási hiány 2024-re a GDP 4,6%-a.
A most ellenzéki Frankofón Szocialista Párttal csatlakozott szakszervezetek a munkanélküli segélyek két évre történő korlátozását is célozzák.
Ezt a De Wever koalíció által tervezett emblematikus reformot az ország déli részén „vallonellenes” intézkedésnek tekintik, mivel Vallóniát (dél) érinti leginkább a munkanélküliség (2024 harmadik negyedévében 7,5%, míg Flandriában ez az arány 4,3%).
Másrészt az Emberi Jogi Liga bírálta „a bevándorlási politika szélsőjobboldali irányultságát Belgiumban”, utalva arra a szándékra, hogy korlátozzák a menedékkérők családegyesítését és szociális ellátásokhoz való hozzáférését.


2025.02.13 17:29:03


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!