Az USA mellékesnek nyilvánította Európát
Donald Trump amerikai elnök a biztonságpolitika új korszakába kényszerítette Európát. Az elmúlt órákban kormánya félreérthetetlenül egyértelművé tette, hogy az Egyesült Államok prioritásai a jövőben máshol lesznek. Moszkvában az új irányt nyíltan ünneplik.
Az USA Ukrajnával példálózik. A kijevi engedmények elkerülhetetlenek – ez egyebek mellett a NATO-tagságról való lemondást foglalja magában a washingtoni közlemény szerint. Ráadásul az európaiak nagyrészt egyedül felelősek Ukrajnának Oroszországgal szembeni támogatásáért és a béke katonai biztosításáért. Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter szerdán ismertette a robbanásveszélyes ötleteket egy brüsszeli ukrajnai találkozón, amelynek a kijevi fegyverszállítást kellett volna koordinálnia.

A dátum azonban egyfajta ultimátummá vált. A NATO csak tavaly biztosította Ukrajnát a washingtoni csúcstalálkozón arról, hogy a tagság felé vezető út visszafordíthatatlan. Trump azonban teljesen másképp látja a dolgokat. Nyilvánosságra hozott egy telefonbeszélgetést Vlagyimir Putyinnal, és azt tervezi, hogy a jövőben „szorosan” fog együttműködni a Kreml-lel.
Az ukrán határokhoz való visszatérés 2014 előtt – vagyis a Krím-félsziget Oroszország általi annektálása előtt – szintén irreális az Egyesült Államok szemszögéből. „Ennek az illuzórikus célnak a követése csak meghosszabbítja a háborút és még több szenvedést okoz” – mondta Hegseth védelmi minisztere. Oroszország jelenleg Ukrajna területének csaknem egyötödét tartja ellenőrzése alatt.
Az Egyesült Államok arra sem hajlandó, hogy katonákat biztosítson a béke megoldása érdekében. „Ukrajna tartós békéjének szilárd biztonsági garanciákat kell tartalmaznia annak érdekében, hogy a háború ne robbanjon ki újra” – mondta Hegseth.
Az ilyen biztonsági garanciákhoz azonban európai és más csapatok bevetésére lenne szükség. „Nem küldenek amerikai csapatokat Ukrajnába” – zárta ki a NATO-bevetés lehetőségét.
„Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett a NATO-szövetség és az Európával kialakított védelmi partnerség mellett hangsúlyozta Hegseth. „Az Egyesült Államok azonban nem fogja tovább tolerálni a kiegyensúlyozatlan kapcsolatokat. A NATO-partnereknek sokkal többet kell befektetniük a védelembe.

Hegseth korábban irányváltásra szólította fel a NATO-t. „A NATO-nak erősebb, halálosabb erőnek kell lennie - nem diplomáciai klubnak” - írta szerdán az X-en. Közzétett egy fotót a brüsszeli főhadiszállásra érkezéséről. A NATO pusztán „védelmi szövetségnek” tekinti magát. A Pentagon új főnöke Brüsszelben tartózkodik beiktatási látogatáson.
Trump ellentmondásos védelmi minisztere nem sok ellenállásba ütközött. Éppen ellenkezőleg: Mark Rutte főtitkár szerint a NATO egyetért Trumppal abban, hogy nagyobb tehermegosztásra van szükség az USA és európai szövetségesei között az Ukrajnának nyújtott katonai segítségnyújtásban.
Nagy-Britannia megígérte az USA-nak, hogy lényegesen nagyobb katonai felelősséget vállal. „Hallottuk az európai nemzetek bevonására irányuló felhívását. Ezt tesszük, és ezt fogjuk tenni” – mondta John Healey brit védelmi miniszter Hegseth megjegyzései után. Többet fognak tenni Európa biztonságáért és többet a védelmi kiadásokért.
Csak Párizsból érkezett némi ellenállás. „Az ukránok feladata, hogy meghatározzák a békemegállapodás paramétereit” – mondta Jean-Noel Barrot francia külügyminiszter. Nem lehet igazságos béke Ukrajna számára, ha az európaiakat nem vonják be a tárgyalásokba – mondta Barrot.
Hegseth megjelenését Moszkvában jól fogadták. „A Pentagon főnökének kijelentései hidegzuhany lehetnek Zelenszkij számára” - mondta Leonyid Szluckij, az orosz parlament külügyi bizottságának vezetője. Hegseth helyzetértékelése a csatatéren „egészen reális” volt - méltatta Sluzki, aki egyben a nacionalista-populista LDPR pártvezetője is.
Az Egyesült Államok kormányának új prioritásai lehetővé teszik, hogy óvatosan, de optimisták legyünk. Szluckij azonban elutasította azt a javaslatot, hogy nyugati békefenntartó erőt állítsanak fel a frontvonal biztosítására. Még ha az Egyesült Államok tartózkodna is attól, hogy részt vegyen ebben az erőben, az csak a konfliktus befagyását és Kijev esetleges bosszúból történő újrafegyverzését eredményezné – mondta a magas rangú moszkvai politikus.
Hegseth elhárította a mintegy 100 000 fős amerikai katona Európából való kivonásával kapcsolatos félelmeket. „Jelenleg nincs olyan előkészületi terv, hogy bármit is lefaragjanak” – hangsúlyozta. Az Egyesült Államok azonban „át akarta értékelni katonai jelenlétét világszerte”, hogy jobban összpontosíthasson Kína ambícióira az indo-csendes-óceáni térségben. Európa immár csak egy mellékszereplő az USA számára, amint azt az elmúlt néhány óra egyértelműen bebizonyította.


2025.02.12 23:34:54


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!