Szantorini: erős vulkánkitörés is elképzelhető
Emberek százai menekülnek el Szantoriniből. Ez egy ősi traumához kapcsolódik – a vulkánkitöréshez, amely majdnem 2000 évvel ezelőtt elpusztította a szigetet.
A görög Szantorini szigetet (akkori nevén Thera) egykor egy vulkánkitörés rázta meg – az úgynevezett minószi kitörés (más néven Thera vagy Santorini kitörés), az ókori világ egyik legdrámibb eseménye. A késő bronzkori Santorini kitörés a Kr.e. 17. vagy 16. században elpusztította az égei-tengeri Kikládok szigetén található Akrotiri (modern név) magasan fejlett települését.
Az áldozatok számáról nincsenek pontos adatok, mivel az akkori történelmi feljegyzések erősen korlátozottak. A régészeti leletek azonban azt mutatják, hogy a kitörés és az azt követő cunamik sok emberéletet követeltek.
A kitörés nagy mennyiségű lávát, hamut és vulkáni anyagot lövellt ki, amely a Földközi-tenger keleti részének nagy részét borította. A vulkáni eredetű sziget összeomlása által kiváltott szökőár partvonalakat és településeket pusztított el.
A pusztítás nyomai Egyiptomtól Törökországig megtalálhatók. A Santorini vulkán kitörése is felgyorsíthatta a minószi civilizáció hanyatlását Krétán. Valószínűleg némi remegéssel kezdődött. Aztán hamu és kövek hullottak az égből. Ám, ellentétben a Vezúv kitörésével, amely i.sz. 79-ben elpusztította Pompeji városát, Akrotiri lakosai közül sokan túlélték.
Az emberek mindent megragadtak, amit csak tudtak, és elindultak a hajóikon. Ez azonban nem mindenkinek volt elégséges a meneküléshez. A Thera vulkán robbanását kísérő hamueső és szökőár halálzónává változtatta a Földközi-tenger keleti részét.
A geológusok úgy vélik, hogy a kitörés a világtörténelem egyik legerősebb kitörése volt, a nyolcszintű vulkáni robbanékonysági index szerint akár a 7,1 magnitúdót is elérhette.


2025.02.11 16:41:20


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!