Radikálisok, fanatikusok és marxisták? Trump meg akarja szüntetni az Oktatási Minisztériumot
Még be sem lépett Donald Trump oktatási miniszterjelöltje, Linda McMahon, és az új amerikai elnök már lépéseket tesz tanszékének megszüntetésére. Tanácsadói azt fontolgatják, hogy olyan végzést adnak ki, amely megszünteti a szövetségi oktatási minisztérium tevékenységét, és egyes feladatait más osztályokhoz ruházza át. Része a napirendjének a multimilliárdos Elon Musk újonnan alapított kormányhatékonysági osztályának (DOGE), amely a bürokráciát és a kormányzati alkalmazottak számát is csökkenteni próbálja.
Bár először törvényjavaslatot kell készíteni a minisztérium megszüntetésére, a Trump-kormányzat sietős. Amint arról a The Wall Street Journal és az AP beszámolt, múlt pénteken több tucat osztály alkalmazottját szabadságra küldték.
Legalább 55 munkavállaló elveszítette a hozzáférést kormányzati e-mail fiókjához, és felszólították őket, hogy ne jöjjenek dolgozni. A szakszervezet szerint fizetett szabadságot kaptak. A Fehér Háznak a hónap végén be kell jelentenie a további lépéseket.
Trump a választási kampány során bejelentette, hogy változtatni fog az oktatáspolitikán. Azt állította, hogy az Oktatási Minisztérium engedett a „baloldali indoktrinációnak” (ellentmondást nem tűrő nevelés – a szerk.), és beszivárogtak a „radikálisok, fanatikusok és a marxisták”.
Zavarta, hogy elődje, Joe Biden a diákhitel törlesztésére képtelen fiatalok megsegítésére jelentkezett, elengedve közel ötmillió – összesen több mint 175 milliárd dollár – tartozását. Trump, ezt „katasztrófának” nevezte. Szintén bírálta elődje azon erőfeszítéseit, hogy egyenlővé tegye a transznemű diákokat.
– Ahogy mondani szokták, az alkalmazottak politika. „És ha rózsaszín hajú kommunisták tanítják a gyerekeinket, akkor nagy bajunk van” - idézte a Politico magazin 2023-ban.
A választási kampány során hangsúlyozta, hogy olyan oktatási rendszert támogatna, amely a hazaszeretetet és a hagyományos amerikai életformát helyezi előtérbe. Például azt javasolta, hogy az állami iskolákban az órákat imával kezdjék. Meg akarta tagadni a szövetségi pénzt azoktól az iskoláktól, amelyek rasszizmussal, vagy nemi kérdésekkel vagy szexualitással foglalkoznak.
Elnökké választása után megismételte, hogy csökkenti minden olyan iskola finanszírozását, amely „kritikus fajelméletet, transznemű őrületet és más nem megfelelő faji, szexuális vagy politikai tartalmat tanít a gyerekeknek”. Azt is ígérte, hogy visszaállítja a hazafias nevelést elősegítő bizottságot. Biztosítania kell, hogy a történelmet az Egyesült Államok „alapító értékeivel” összhangban tanítsák az iskolákban – bár nem világos, hogy ez mit jelent.
Trump jelölése a tanszék élére megmutatta, hogy számára az oktatás nem prioritás. Ismét a hűséget helyezte előtérbe a szakértelemmel szemben. Miniszterének a 76 éves Linda McMahont, a hivatásos birkózószövetség egykori vezetőjét választotta, akinek nincs gyakorlati tapasztalata az oktatásban.
„Ezáltal Amerika a világ első számú oktatási helye lesz” - jelentette ki erről tavaly novemberben. Még mielőtt januárban hivatalba lépett volna, átmeneti csapata elkészített egy irányelvet a minisztérium felszámolásáról, és sürgette a Kongresszust, hogy fogadja el azt. És miközben McMahon még mindig arra vár, hogy a szenátus megerősítse kinevezését, a Fehér Ház vezetője keményen dolgozik azon, hogy hivatalát kiürítsék.
Azonban nem lesz könnyű. Trump javaslatát jóvá kell hagynia az amerikai kongresszusnak, annak szenátusában pedig egy ún szupertöbbséggel, azaz legalább 60 szavazattal. A republikánusok mindössze 53 szenátorból állnak (szemben a 47 demokratával), ezért szükségük lenne az ellenzékre, hogy támogassa őket, ami nem valószínű.
Valószínűleg nem minden republikánus fogja támogatni a minisztérium megszüntetését, mert egyik fontos feladata annak biztosítása, hogy az iskolák szövetségi pénzt kapjanak a szegény családokból származó gyermekek támogatására. És nagyon sok ilyen diák van az amerikai államokban.
Emellett Washingtonból a fogyatékkal élő és hátrányos helyzetű gyermekeket is támogatják. Mindezek a családok a választók nagy csoportját képviselik, akiket még a republikánusok sem akarnak elveszíteni.
„Ha a tanszék megszűnne, az országos védelmet is megszüntetnék, amely biztosítja, hogy a fogyatékkal élő tanulók ugyanolyan oktatásban részesüljenek, mint a többi gyerek” - mondta a Deutsche Welle-nek Brandi Urie, az Egyesült Államok Idaho államának általános iskolai tanára. A szövetségi minisztérium feloszlatása nagy hiba lenne – mondta.
Mint a The Guardian brit lap rámutatott, Trump akkor is elérheti célját, ha a Kongresszus nem támogatja javaslatát. Csapata ehhez hasonló taktikát alkalmazhatna, ahogy nemrégiben tette Muskkal az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségénél (USAid).
A DOGE emberei elbocsátották a szervezet vezető beosztású munkatársait, bezárták a weboldalt, hozzáfértek a személyzeti aktákhoz, és gyakorlatilag elszigetelték az alkalmazottakat irodáikban.
A tárca megszüntetésével kapcsolatban megoszlanak a szakértők véleménye. Rick Hess, az American Enterprise Institute konzervatív agytröszt munkatársa például azt mondta a The Guardian újságnak, hogy a részleg eltűnhet, és gyakorlatilag semmi sem változna, ha az egyes programok finanszírozása folytatódna.
Ezzel szemben Kelly Rosinger, a Pennsylvaniai Állami Egyetem Oktatáspolitikai Tanulmányok Tanszékének docense arra figyelmeztet, hogy ez nagy károkat okozna, és azt jelezné, hogy „nem tartjuk fontosnak az oktatást egy demokratikus társadalomban”.
A mintegy 4000 alkalmazottat foglalkoztató szövetségi oktatási minisztériumot 1979-ben külön osztályként hozta létre Jimmy Carter volt demokrata elnök. Az oktatás addig az Egészségügyi Minisztériumhoz tartozott.
A republikánusok kezdettől fogva bírálták, mert az Egyesült Államok oktatási rendszere decentralizált, és a változtatást szükségtelen bürokráciának tartották, amely a jogkörök egy részét Washingtonra ruházza.
Carter szándéka az volt, hogy az összes szövetségi oktatási programot egyetlen intézmény alatt egyesítse. Arra törekedett, hogy szisztematikusan kezelje a társadalmi egyenlőtlenségeket, és mindenki számára egyenlő hozzáférést biztosítson a minőségi oktatáshoz. Szerinte a szövetségi kormány felelőssége annak biztosítása, hogy minden tanuló és diák azonos lehetőségeket kapjon származásától és társadalmi helyzetétől függetlenül.
Sem az elnök, sem az oktatási minisztérium nem avatkozott be a tanítási folyamatba. A tanterveket, óraterveket és iskolai szabályzatokat állami vagy közösségi szinten fogadják el. A szövetségi kormány befolyása inkább a pénzügyi támogatásban és a polgári jogok védelmében érződik.
Az Egyesült Államok állami iskolái bevételeik nagyjából 14 százalékát a szövetségi kormánytól kapják, főként a szegényebb tanulók számára és speciális oktatásra tervezett programokból.
Washington emellett pénzt ad a főiskoláknak különféle ösztöndíjakra, és kölcsönöket ad a hallgatóknak tandíj fizetésére. A legtöbb pénzügyi forrás azonban továbbra is a helyi adókból és az egyes amerikai államok támogatásaiból származik.


2025.02.05 08:35:02


© Esti Újság - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!

© Esti Újság - 2025 - Hírek és Bulvár minden mennyiségben!